Rozwój umiejętności niemowlaka i 6 miesiąc życia dziecka – waga, wzrost
Dziecko w tym wieku jest coraz silniejszy i bardziej samodzielny. Chętnie poznaje świat i nawiązuje kontakty z otoczeniem. Trudno precyzyjnie określić, co powinien już umieć, gdyż od tego momentu niektóre dzieci zdobywają umiejętności ruchowe szybciej, a niektóre wolniej lub w innej kolejności. Część dzieci najpierw potrafi siadać, a później raczkuje, a część robi to w odwrotnej kolejności.
akie umiejętności zdobywa dziecko w okresie niemowlęcym?
Niemowlęta w wieku 6 – 10 miesięcy potrafią i opanowują istotne umiejętności, takie jak czworakowanie, samodzielne siedzenie, klęczenie i wstawanie. Dokonują wielkich postępów w rozwoju ruchowym w dość krótkim czasie. Nie należy martwić się kolejnością zdobywanych umiejętności, ponieważ nie ma ona większego znaczenia. Jeśli dzieci będą potrafiły te sztuki do 10 miesiąca życia, wszystko będzie mieściło się w normie. To, czego i kiedy nauczy się niemowlak, jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników (m.in. genetycznych i środowiskowych).
Ciekawe zabawki dla niemowlaka
Zobacz: Od kiedy niemowlę siada samodzielnie?
W szóstym miesiącu życia u niemowlęcia pojawiają się pierwsze ząbki. Niestety często z tego powodu staje się ono bardzo marudne, drażliwe i płaczliwe. Z radosnego i pełnego energii niemowlaka przemienia się w popłakującego i rozżalonego smutaska. A proces ząbkowania dopiero się zaczyna i będzie trwać jeszcze przez ok. 2 lata, więc dziecko co pewien czas może cierpieć z tego powodu. W tym okresie ważne jest częste przebywanie z dzieckiem, mówienie do niego, przytulanie i łagodzenie objawów.
Właśnie w 6 miesiącu życia dziecka ostatecznie określi się kolor oczu dziecka, a jego mózg osiągnie połowę średniej wagi mózgu osoby dorosłej.
Zabawa z sześciomiesięcznym dzieckiem
Dziecko okazuje już przywiązanie do rodziców. Tęskni, gdy ich nie widzi, domaga się ich obecności, reaguje radosnym wymachiwaniem rączkami i nóżkami, gdy wracają do domu. Uwielbia, gdy do niego mówią, gdy się z nim bawią, np. w „a kuku”, „koci koci łapki”, „idzie raczek nieboraczek”, w chowanego. Każda taka zabawa sprzyja rozwojowi społecznemu Twojego brzdąca. Dziecko zaczyna rozumieć niektóre zwroty i określenia, dzięki czemu nawiązuje się między Wami namiastka prawdziwego porozumienia.
Niemowlak naśladuje Twój sposób mówienia, wypowiadając serię samogłosek i spółgłosek. Możesz wyraźnie usłyszeć takie zlepki, jak: „ba”, „ga”, „da”, „ma”, „pa”, „ła”. Dziecko próbuje naśladować Twoje gesty i miny. Chce robić wszystko tak, jak Ty. Gdy podczas kąpieli zaczniesz chlapać wodą, ono po chwili zrobi dokładnie to samo; gdy patrząc na nie, zasłonisz rękoma oczy, niemowlak również będzie próbował zasłonić sobie oczka. Technika, którą stosuje Twoja pociecha, to naśladownictwo – dzięki niej dziecko uczy się i zdobywa nowe umiejętności.
Zabawki edukacyjne dla niemowlaka
Twoje dziecko pamięta doświadczenia sprzed kilku dni, doskonali zdolności poznawcze – wie, że pewne przedmioty znikają, ale można je odnaleźć. W tym okresie niemowlak powinien zacząć interesować się, gdzie podziała się zabawka, która wypadła mu z łóżeczka.
W dziecku budzi się świadomość tego, kim jest , zdaje sobie sprawę, że jest odrębną jednostką. Chętnie dyskutuje i uśmiecha się do swojego odbicia w lustrze. Świadomie wyraża swoje pragnienia, choć nie zawsze potrafisz je zrozumieć. Cierpliwości – ten etap nauki komunikacji może być dla niemowlaka bardzo frustrujący. Pamiętaj o pochwałach i zachętach, które będą mobilizowały go do dalszych starań.
Sześciomiesięczne niemowlę potrafi odróżniać osoby obce od znajomych, a w stosunku do tych pierwszych może reagować lękiem lub płaczem. To normalne i nie należy się tym martwić.
Umiejętności dziecka w szóstym miesiącu życia
Widok niemowlaka, ssącego duży paluch u nogi, zwykle wzbudza w dorosłych zachwyt i radość. Umiejętność ta ma ogromne znaczenie w rozwoju dziecka. Świadczy bowiem o dobrej integracji mięśni, koordynacji ręka-noga-buzia, ale też doskonale stymuluje stopy do ich przyszłej funkcji podczas chodzenia.
Niemowlę potrafi swobodnie chwytać zabawki, przekłada je z rączki do rączki, potrafi odłożyć zabawkę, by sięgnąć po następną. Zdobyło już umiejętność trzymania dwóch zabawek jednocześnie, w każdej rączce po jednej, ale nie wie jeszcze, że nie da się obu naraz włożyć do buzi. Dziecko bawi się, wyrzucając zabawkę, którą podamy mu do rączki lub uderzając nią o szczebelki łóżeczka. Jest w ciągłym ruchu, wyznacza sobie kolejne cele do zdobycia, musimy więc uważać na piloty, telefony komórkowe i zastawę stołową.
Zobacz: Dlaczego niemowlę wkłada do buzi przedmioty? – faza oralna
Rozwój i umiejętności 6 miesięcznego niemowlaka
6 miesięczny niemowlak, choć jest już dość stabilny i świetnie wygimnastykowany, nie jest jeszcze w pełni gotowy do utrzymania pozycji siedzącej. Nie powinniśmy sadzać go na siłę podczas zabawy czy karmienia. Przyjmuje on wtedy nieprawidłową pozycję, jest zgarbiony, przechyla się na boki, w przód i w tył. W razie upadku dziecko nie potrafi się jeszcze wybronić, nie wie, że mogłoby uniknąć uderzenia, wyciągając rączki do przodu. Dopóki samo nie zacznie siadać lub choćby przejawiać zainteresowanie tym, by znaleźć się w tej pozycji, nie róbmy tego za niego. Niczego to nie przyspieszy, a może okazać się fatalne w skutkach. Dziecko ma teraz przede wszystkim trenować mięśnie grzbietu i brzucha podczas odkrywania nowych sposobów przemieszczania się – turlania, pełzania i obracania się wokół własnej osi.
Co może jeść 6 miesięczne dziecko
Dla niemowlaków karmionych piersią głównym pokarmem nadal jest mleko mamy. Otrzymują w nim wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju.
Dziecko karmione butelką otrzymują mleko następne, ale nie jest już ono jedynym składnikiem ich posiłków. Jedzą też przeciery owocowe, kaszki i zupki. Ale zupki nie są już tylko papką warzywną, gdyż od 6 miesiąca życia do diety dziecka wprowadzamy mięso, np. pierś z kurczaka. Mięso ma dostarczać żelaza, którego naturalne zasoby w tym okresie zaczynają się wyczerpywać.
Jedzenie z łyżeczki wbrew pozorom nie jest łatwe. Musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ, mimo naszych usilnych starań, podczas pierwszych karmień większość jedzenia raczej nie trafi do ust dziecka.
Co potrafi 6 miesięczne dziecko:
- przez chwilę utrzymać równowagę w pozycji siedzącej
- pełzać (najczęściej do tyłu) i czołgać się w pozycji na brzuchu
- swobodnie obrócić się z pleców na brzuch, niekiedy także z brzucha na plecy
- w pozycji na brzuchu oprzeć się na dłoniach i kolanach unosząc tułów – jest to pozycja wyjściowa do raczkowania
- niemowlak postawiony na podłożu przenosi ciężar ciała na całe stópki, nie staje już na podkurczonych paluszkach i nie pręży nóżek (w takiej pozycji niemowlak może pozostać tylko chwilę, gdyż nie jest jeszcze na to w pełni gotowy)
- dziecko w pozycji na plecach chwyta swoje nóżki i wkłada je do buzi
- w pozycji na plecach, gdy uniesiemy z jednej strony podłoże, dziecko natychmiast odwiedzie wyżej leżącą rękę i nóżkę, by utrzymać równowagę
- w pozycji siedzącej, gdy jest pochylane na boki, dobrze kontroluje głowę
Ile powinien ważyć 6 miesięczny chłopiec?
Siatki centylowe dla chłopca w wieku 6 miesięcy wskazują na wzrost od 63.6 cm do 71.6 cm.
Chłopiec w tym wieku powinien ważyć od 6,4 kg do 9,7 kg.
Ile powinna ważyć 6 miesięczna dziewczynka?
Siatki centylowe dla dziewczynek w wieku 6 miesięcy wskazują na wzrost w przedziale od 61.5 cm do 70 cm.
Waga 6 miesięcznych dziewczynek natomiast powinna wahać się między 5,8 kg a 9,2 kg
Przeczytaj: Siatki centylowe – jak mierzyć dziecko?
PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.
Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu:
- Najczęstsze choroby skóry u noworodków i niemowląt
- Potówki u niemowlaka – objawy, przyczyny i leczenie
- Kiedy i jak obciąć paznokcie noworodkowi?
- Zielona kupka u niemowlaka – o czym świadczy?
- Ile śpi niemowlak ? – ile powinno spać dziecko 6 w miesiącu życia ?
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- 6 miesięczne dziecko
- co potrafi 6 miesięczne dziecko
- co potrafi 6 miesięczne niemowlę
- rozwój 6 miesięcznego dziecka
- 6 miesięczne niemowlę
- co powinno umieć 6 miesięczne dziecko
- jakie umiejetnosci zdobywa dziecko w okresie niemowlecym
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.