Owulacja

Najprostsza definicja mówi o tym, że owulacja to po prostu jajeczkowanie, czyli okres, w którym z jajnika zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa i przedostaje się do jajowodu. Tam oczekuje na zapłodnienie, ale wyłącznie przez 24 godziny. W czasie owulacji kobieta ma swoje dni płodne, co oznacza, że może ona począć dziecko, jeśli dojdzie do stosunku.

Kiedy występuje jajeczkowanie?

Przyjmuje się dla regularnych, trwających 28 dni cykli miesięcznych, że owulacja przypada mniej więcej w połowie ich trwania, czyli około 14 dnia, choć zachowuje się jedno lub dwudniowy margines błędu. Aby policzyć długość trwania cyklu miesięcznego, należy zacząć od pierwszego do ostatniego dnia miesiączki, jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia. Owulację można precyzyjnie określić dzięki wyliczeniom opartym na kilkunastu, albo najlepiej kilkudziesięciu cyklom menstruacyjnym tej samej kobiety.

Indywidualna cykl owulacyjny 

Tak to wszystko wygląda w teorii, natomiast każda kobieta jest inna i może mieć zupełnie inne cykle miesięczne. Niewiele pań ma regularne, książkowe cykle. Jeśli cykl menstruacyjny jest dłuższy lub krótszy od 28 dni, wtedy najprawdopodobniej do owulacji dochodzi na 14 dni przed końcem danego cyklu. Tak naprawdę, według naszych wyliczeń można tylko szacować dzień wystąpienia jajeczkowania. Aby to potwierdzić, należy wykonać specjalistyczne USG jajników w gabinecie ginekologicznym, albo ewentualnie posiłkować się testami owulacyjnymi, które można kupić w aptece lub w dobrze zaopatrzonych drogeriach.