Kiedy i jak obciąć paznokcie noworodkowi?
Paznokcie noworodka rosną w pierwszych miesiącach stosunkowo szybko. Aby maleństwo nie zraniło się, powinnaś regularnie przycinać paznokcie niemowlaka. Dowiedz się kiedy obcinać i na co powinnaś zwrócić uwagę obcinając paznokcie u niemowlaka.
Kiedy należy pierwszy raz obciąć paznokcie noworodkowi?
Obcinanie paznokci noworodkowi to jedne z pierwszych problemów, który napotykają rodzice małego dziecka. Noworodek często rodzi się z długimi i dość kruchymi paznokciami. Może się nimi łatwo zranić. I tu pojawia się pierwszy dylemat – kiedy i czy obciąć je od razu czy może czekać dwa tygodnie?
W trakcie obcinania zadbaj przede wszystkim o odpowiednie oświetlenie, abyś mogła dokładnie widzieć, co robisz. Połóż otwartą dłoń dziecka na swojej i przytrzymaj paluszki w pozycji wyprostowanej swoim kciukiem. Ważne jest, aby je w miarę możliwości ustabilizować, gdyż wtedy maleństwo nie będzie mogło ich wyrwać lub złapać za nożyczki. Nie łap jednak za mocno, aby nie sprawić dziecku bólu.
Należy pamiętać, że długie paznokcie noworodka są niebezpieczne nie tylko dla delikatnej skóry dziecka, ale może się także za nim gromadzić brud, który dziecko z łatwością przeniesie do swojej buzi. Zarazki, które gromadzą się pod płytką paznokci mogą doprowadzić także do zapalenia płytki paznokcia (zanokcica). Powinniśmy zatem wstrzymać się z pierwszym obcinaniem paznokci tak długo, dopóki nie będą one zagrażały naszemu dziecku.
Długie paznokcie niemowlaka
Wiele dzieci ma jednak już po porodzie stosunkowo długie paznokcie. Aby noworodek sam się nie zranił, możesz zastosować jedno z następujących rozwiązań.
- Paznokcie niemowlaka w pierwszych tygodniach życia są jeszcze bardzo miękkie, więc będziesz mogła spróbować delikatnie oskubać je własnymi paznokciami bez ryzyka, że dziecko się zrani.
- Niektórzy rodzice uważają za bardzo praktyczne delikatne odgryzanie zbyt długich paznokci zębami. Jako że usta i język są bardzo wrażliwe, można wtedy doskonale rozpoznać granicę między paznokciem i jego łożyskiem. Również ewentualne ostre rogi i krawędzie można w ten sposób bardzo łatwo rozpoznać.
- Lekkie obgryzanie paznokci noworodka jest niezalecane (jednak niektórzy rodzice, stosują tą praktykę), gdyż można przez to doprowadzić do uszkodzenia bardzo delikatnej płytki paznokcia.
- Jeśli obawiasz się, że paznokcie niemowlaka w pierwszych tygodniach zostaną zranione podczas ich skracania, będziesz mogła w chwilach zabawy lub podczas snu zakładać mu na rączki skarpetki lub specjalne rękawiczki, aby uniknąć nieopatrznych zranień. Nie powinno jednak stać się to sposobem na trwałe.
U jednej pociechy może to faktycznie zająć dwa tygodnie lub więcej, u innej potrzeba pierwszego obcięcia paznokci pojawi się już wkrótce po przyjeździe ze szpitala. Niezależnie od długości paznokci dziecka lepiej wstrzymać się jednak z ich obcinaniem do zakończenia pobytu w szpitalu.
Przypadkowe zadraśniecie dziecka podczas tego zabiegu może stworzyć otwartą drogę dla drobnoustrojów, których w szpitalu jest zwykle więcej niż w domu i są one także bardziej niebezpieczne.
paznokcie u noworodka
Jeśli noworodek urodzi się z paznokciami na tyle długimi, że rani sobie nimi skórę, należy zastosować tak nielubiane przez małe dzieci niedrapki. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązania na krótką metę. Jeśli obcinanie paznokci wywołuje u Ciebie duży lęk, poproś o pomoc babcię dziecka lub pielęgniarkę środowiskową. To nie jest wcale takie trudne!
Czym obcinać paznokcie noworodka i niemowlaka?
Kiedy już podejmiemy decyzję o pierwszym obcięciu paznokci noworodka, to pojawi się problem – czym to najlepiej zrobić? Na rynku dostępne są liczne nożyczki przeznaczone właśnie do obcinania paznokci najmłodszych – ich końce są zaokrąglone lub zakończone małymi kulkami.
Jeśli jednak ktoś czuje się lepiej stosując obcinacze, to w żadnym wypadku nie powinien stosować ciężkich, przeznaczonych do twardych paznokci osób dorosłych, tylko drobne, które są specjalnie przygotowane dla dzieci. Nie wolno do pielęgnacji paznokci niemowlaków i noworodków stosować pilniczków i wycinaczy do skórek.
Kiedy i jak prawidłowo obcinać paznokcie noworodka?
Dla ułatwienia sobie niełatwego początkowo zadania, jakim jest obcięcie paznokci noworodka na ruchliwych i nieprzewidywalnych kończynach dziecka, można zastosować się do kilku sprawdzonych już przez pokolenia rodziców rad.
Jedną z nich jest obcinanie paznokci dziecka tuż po kąpieli, kiedy są one zdecydowanie bardziej miękkie, a dziecko zrelaksowane i spokojniejsze. Często stosowaną przez rodziców metodą jest również sposób „na śpiocha”, czyli obcinanie dziecku paznokci kiedy zaśnie.
Mamy wtedy większą pewność, że dziecko nie wykonana nagłego, niebezpiecznego ruchu. Należy jednak pamiętać, że starsze dziecko śpi zdecydowanie bardziej płytko i obcinanie paznokci w czasie snu będzie z czasem coraz trudniejsze.
Zdecydowanie lepiej jest już od najwcześniejszych tygodni przekonać dziecko, że jest to zabieg zupełnie bezbolesny. Do obcinania paznokietków niemowlaka należy podchodzić z z dużym spokojem, a samą czynność wykonywać jak najbardziej pewnie.
Często szczęśliwi i zadowoleni ze swojego sukcesu (obcięcia paznokci u rąk dziecka) rodzice odkrywają, że przed nimi znacznie trudniejsze zadanie – obcięcie paznokci na stópkach. Drobne, krótkie i blisko siebie osadzone paluszki sprawiają, że miejsca na manipulowanie nożyczkami jest znacznie mniej. Rosnące blisko skóry paznokcie noworodka powodują, że ostrza nożyczek mogą być zbyt grube, żeby włożyć je pod paznokieć.
Cążki natomiast często przyszczypną skórkę wokół paznokci niemowlaka , sprawiając dziecku ból lub powodując drobne ranki. Z tego też powodu pamiętajmy, aby przed każdym obcinaniem zdezynfekować potrzebne nam do tego narzędzia. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenie sprawi, że po pewnym czasie staniemy się w tej dziedzinie mistrzami.
I całe szczęście, ponieważ z wiekiem dziecko staje się bardziej ruchliwe i ma więcej możliwości ucieczki przed naszymi nożyczkami.
Jak często obcinać paznokcie dziecka?
Paznokcie u rąk dziecka rosną dość szybko, dlatego potrzeba ich obcięcia może pojawiać się nawet dwa razy w tygodniu. Paznokcie u nóg rosną zdecydowanie wolniej. Rodzice zwykle obcinają je swoim pociechą jeden lub dwa razy w miesiącu.
Jak obcinać i przycinać dziecku paznokcie?
Ponieważ paznokcie małego dziecka rosną w dość szybkim tempie, należy często (nawet każdego dnia) oceniać ich długość. Jeśli stwierdzimy, że mogą już one stać się przyczyną zadrapań na skórze dziecka, należy je przyciąć zaokrąglając brzegi. Ważne jest, aby nie przycinać ich zbyt krótko, bo łatwo wtedy skaleczyć palec dziecka. Paznokci u nóg dziecka, w przeciwieństwie to tych u rąk, nigdy nie obcinamy na półokrągło!
Powinny one pozostać proste, tak aby nie zwiększać ryzyka ich wrastania. W czasie obcinania paznokci należy dość mocno przytrzymywać kończynę dziecka, aby pozostawała ona nieruchoma. Jeśli ta czynność sprawia nam trudność warto poprosić o pomoc drugą osobę.
W czasie obcinania należy zachować spokój, ponieważ dziecko z łatwością rozpozna nasze zdenerwowanie i będzie postrzegało tą czynność jako nieprzyjemną lub groźną, przez co będzie tym bardziej niechętnie podchodziło do tego zabiegu w przyszłości. Dobrze jest odwracać uwagę dziecka od tej czynności, poprzedzając obcinanie paznokci na przykład opowiadaniem bajki lub zabawą.
Nigdy nie należy obcinać paznokci dziecku, które jest zdenerwowane! Krzyczące i niespokojne dziecko w czasie tego zabiegu rozkrzyczy się jeszcze bardziej – w takiej sytuacji łatwo o przypadkowe zranienie delikatnej skóry dziecka.
Pielęgnacja i obcinanie paznokci niemowlaka , a zdrowie dziecka
Jeśli podczas zabiegów pielęgnacyjnych skaleczymy paluszki noworodka, to nawet jeżeli rana jest niewielka, należy ją zdezynfekować. Można w tym celu zakupić gotowe gaziki lub przemyć ranę solą fizjologiczną, a następnie zatamować krwawienie przyciskając do rany wyjałowiony wacik.
Obserwując paznokcie naszych pociech możemy zdiagnozować ich stan zdrowia. Sine paznokcie mogą świadczyć o problemach z układem krwionośnym, w takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem. Drobne białe plamki mogą natomiast świadczyć o niedoborze w organizmie niektórych mikroelementów.
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- obcinanie paznokci u noworodka
- jak obciąć paznokcie noworodkowi
- paznokcie noworodka
- obcinanie paznokci u noworodka skaleczenie
- jak obcinać paznokcie u rąk niemowlakowi
- kiedy pierwszy raz obciąć paznokcie noworodkowi?
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.