Kalendarz ciąży – Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr to zdaniem większości ciężarnych najpiękniejszy okres całej ciąży. Znikają mdłości, senność, wymioty oraz ryzyko poronienia, a w zamian pojawia się niewyjaśniony przypływ energii. Powraca apetyt (nie tylko na jedzenie), a do tego jesteś ożywiona, zadowolona i entuzjastycznie nastawiona do świata. Wzrasta Twoje poczucie wartości, czujesz się ważna i potrzebna. Nic dziwnego – w końcu pod sercem nosisz nowego człowieka.

Drugi trymestr ciąży tydzień po tygodniu

W drugim trymestrze czeka Cię olbrzymia niespodzianka! Po raz pierwszy poczujesz ruchy swojego maleństwa. To przepiękne zjawisko będzie Ci towarzyszyć aż do końca ciąży. Będzie ono potwierdzeniem, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Będziesz też mogła zobaczyć maluszka na monitorze podczas badania USG i usłyszeć bicie jego maleńkiego serduszka.

W tym okresie Twój brzuszek zaczyna być coraz bardziej widoczny, ale nie przeszkadza Ci jeszcze w codziennych czynnościach. Jednak – wbrew pozorom – drugi trymestr wcale nie jest wolny od ciążowych dolegliwości. Mogą pojawić się bóle nóg, puchnięcie, swędzenie skóry, bóle kręgosłupa, rozstępy itp. Dokładne informacje poznasz, czytając nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu – zapraszamy i życzymy miłej lektury!

Pamiętaj, że wszystkie podane przez nas informacje pełnię jedynie funkcję orientacyjną, dlatego wszelkie wątpliwości konsultuj ze swoim lekarzem.