3 miesiąc życia niemowlaka

m_niemowlak-z-niebieskimi-oczkami

niemowlak z niebieskimi oczkami

Niemowlę wkraczające w trzeci miesiąc życia zdecydowanie różni się od kilkudniowego noworodka. Rozwija się w błyskawicznym tempie, robiąc ogromne postępy w komunikacji z otoczeniem i koordynacji wzrokowo-ruchowej.


Co lubi trzy miesięczne dziecko?

Niemowlak uwielbia bawić się własnymi rączkami, wkłada je do buzi lub ogląda z pasją, jakby były czymś niezwykłym. Potrafi już złączyć je ze sobą w środkowej linii ciała, co sprawia mu wiele radości.

Układ nerwowy niemowlęcia rozwija się, co skutkuje nabywaniem nowych umiejętności każdego dnia. By stworzyć dziecku solidną podstawę do ich szlifowania, musimy sprawić, by czuło się na tym świecie bezpiecznie. Okazujmy noworodkowi troskę i miłość, a na pewno ułatwimy mu dobry start.

Niemowlak jest coraz sprawniejszy, a jego ruchy stają się celowe i zamierzone, dlatego też nigdynie zostawiajmy go bez opieki np. na sofie czy przewijaku. Mogłoby się to źle skończyć.

 

3 miesięczne dziecko nawiązuje dialog

Każdego dnia niemowlak nawiązuje z nami dialog. Komunikuje nam swoje potrzeby, zmieniając ton płaczu lub wydając różne dźwięki w zależności od okoliczności. W tym okresie ustala się rytm snu i czuwania, co w znacznym stopniu ułatwia nam organizację dnia, dzięki czemu staje się on bardziej przewidywalny niż jeszcze miesiąc temu.

Niemowlak wie już, że gdy tylko zacznie głośno płakać, natychmiast zjawi się mama. Od teraz płaczącemu niemowlakowi zaczynają towarzyszyć łzy, co dodatkowo wzbudza u rodziców żal i współczucie.

Aby zrekompensować nam płacz i łzy, maleństwo posiada już w tym samym okresie umiejętność głośnego śmiechu, co spodoba się chyba każdemu rodzicowi. Nie ma przecież nic przyjemniejszego i odprężającego niż głośny śmiech dziecka. A rozśmieszyć może je praktycznie wszystko, zaczynając od szalejącego starszego rodzeństwa, na głośnym kichnięciu mamy lub taty kończąc.

Trzymiesięczny niemowlak uśmiecha się w odpowiedzi na nasze zaczepki, robiąc to pewnie i świadomie; uśmiecha się również, gdy jest zadowolony i zrelaksowany. Wydaje rozmaite dźwięki, piszcząc z radości, śmiejąc się głośno, kichając, pociesznie gruchając lub robiąc bańki ze śliny. Wszystko to wywołuje u rodziców zachwyt i nieopisaną radość.

Baczne obserwacje dziecka

Nasz niemowlak uważnie śledzi wzrokiem zabawkę, ale… nie tylko zabawkę. Śledzi również każdy nasz ruch, jeśli znajdujemy się w zasięgu jego wzroku. Uwielbia obserwować świat z różnych perspektyw, dlatego też nie będzie już tak chętnie leżeć w łóżeczku. Będzie szczęśliwy, gdy posadzimy go np. w leżaczku, z którego widać wszystko znacznie lepiej.

Maluszek lubi się rozglądać i zmieniać otoczenie, może właśnie dlatego najlepiej czuje się na naszych rękach. Gdy usłyszy jakiś głos lub dźwięk, od razu odwraca główkę w tym kierunku. Bardzo żywo reaguje na widok mamy i taty, potrafiąc nawet rozpoznać ich nastrój.

Co potrafi 3-miesięczne niemowlę:

 • w pozycji na brzuszku, podpierając się na przedramionach, potrafi utrzymać główkę w górze przez kilka sekund. Ale nie jest to dla niego łatwe, ponieważ jego mięśnie są jeszcze stosunkowo słabe
 • noszone na rękach w pozycji pionowej potrafi przez dłuższy czas utrzymać sztywno główkę
 • podciągane za rączki z pozycji leżącej stara się podnieść do pozycji siedzącej (tzw. próba trakcji)
 • samodzielnie zmienia pozycję z brzuszka na plecki, zwłaszcza jeśli pozycja ta nie jest dla niego zbyt komfortowa
 • rozróżnia osoby, rozpoznaje mamę i tatę
 • bawi się zabawkami chwytając je coraz sprawniej, robi to świadomie – nie przypadkowo!
 • widzi na odległość ok. 50 cm, patrzy na jeden przedmiot dwoma oczkami jednocześnie i zaczyna postrzegać świat w trzech wymiarach

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO NIEMOWLAKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • co potrafi 3 miesięczne dziecko
 • 3 miesięczne dziecko
 • ile śpi 3 miesięczne dziecko
 • 3 miesięczne niemowlę
 • ile śpi 3 miesięczne niemowlę
 • 3 miesięczne niemowlę