Strona główna » Niemowlę » Ile śpi niemowlak ? – ile powinno spać dziecko x w miesiącu życia ?

Ile śpi niemowlak ? – ile powinno spać dziecko x w miesiącu życia ?

zamyślony niemowlak

senny niemowlak
Sen to zdrowie – wie o tym każdy. W przypadku niemowląt ma on szczególnie ważne znaczenie: pozwala na prawidłowy rozwój, a także odnawia i regeneruje młody organizm. Stanowi elementarną potrzebę fizjologiczną, niezwykle ważną dla zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka. Snu niemowlaka nie da się niczym zastąpić. Potrzebny jest, by normalnie żyć, rozwijać się i funkcjonować. Sen jest przemijającym stanem ograniczonej świadomości, w którym zachodzą niezwykle ważne zmiany dla naszego dziecka.


Niemowlęta potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. Jednak większość z nich jest jeszcze zbyt niedojrzała, by samodzielnie „wyłączać” się w chwili, gdy tego rzeczywiście potrzebuje. To my – rodzice musimy stworzyć dzieciom odpowiednie warunki do tego, by mogły spokojnie spać. Jeśli zadbamy o odpowiednią ilość snu, to niemowlak będzie wypoczęty, zadowolony i zrelaksowany. Problem w tym, że ciężko jednoznacznie określić, jaka jest rzeczywista potrzeba snu dziecka – wszystko bowiem zależy od jego wieku, temperamentu, predyspozycji i upodobań. Są dzieci, które śpią długo i spokojnie, ale są też takie, które budzą się co 30 minut, a ich sen jest płytki i niespokojny.

Obserwując swoje dziecko, szybko uczymy się rozpoznawać oznaki senności i zmęczenia, które nam wysyła. Należą do nich m.in. ziewanie i pocieranie oczu. Są to sygnały, na które powinniśmy reagować od razu. Nie czekajmy, aż niemowlak wpadnie w histerię, bo wtedy znacznie trudniej będzie mu zasnąć.


Ile powinno spać 1 miesięczne dziecko 0+ ?

Zapotrzebowanie na sen noworodka jest bardzo zróżnicowane i wynosi od 16 do nawet 22 godzin na dobę. Noworodek śpi 7 (a nawet więcej) razy na dobę – nie rozróżnia dnia i nocy. Nie wie, że w nocy powinien spać, a w dzień czuwać – jego dobowy rytm snu nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Sen noworodka nie wiąże się z przemijającym stanem ograniczonej świadomości, ponieważ jego kora mózgowa pozostaje w tym czasie w pełni aktywna, dzięki czemu noworodek uczy się nawet, kiedy śpi.

Podsumowując: noworodek śpi bardzo dużo, ale jego sen może być rozbity na kilka do nawet kilkunastu krótkich drzemek. Płytki sen noworodka wynika z niedojrzałości układu nerwowego, a częste wybudzanie jest sygnałem przystosowywania się do życia poza brzuchem mamy. Dziecko wybudza się z płaczem także, gdy coś mu przeszkadza lub nie pozwala spokojnie spać (np. mokra pieluszka, głód czy hałas) – jest to dla niego zupełnie normalny sposób komunikacji.

Ile powinno spać niemowlę w drugim miesiącu 2 + ?

Niemowlę w 2 miesiącu przesypia ok. 15 godzin w ciągu doby. Składają się na to dwie lub trzy drzemki w ciągu dnia (łącznie 6-8 godzin), a w nocy sen wynosi 7-9 godzin. W tym okresie ustala się w miarę regularny rytm snu i czuwania, dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego niemowlaka. Przesypia on już większą część nocy, ponieważ jego żołądek jest w stanie pomieścić na tyle dużą ilość pokarmu, by wystarczyło na 5-6 godzin.

Niemowlak wydłuża okresy czuwania z tygodnia na tydzień, w ciągu dnia śpi coraz mniej. Zaczyna interesować się otaczającym go światem, staje się coraz bardziej świadomy i komunikatywny. Około 3. miesiąca życia niemowlak uczy się rozpoznawać dzień i noc – wie już, że noc to czas snu, a dzień – aktywności. Jest to najlepszy moment, by zacząć go uczyć samodzielnego zasypiania. Gdy będzie płakał, idź do niego, upewnij się, że wszystko jest w porządku i, jeśli jest taka konieczność, zaspokój jego potrzeby (przewiń, nakarm). Jeśli dziecko nadal płacze, a Ty nie widzisz żadnego konkretnego powodu, pogłaszcz go po główce, ale nie wyciągaj z łóżeczka. Nie przyzwyczajaj go do kołysania czy noszenia w środku nocy, bo może dojść do tego, że będzie się tego domagać za każdym razem, gdy tylko się przebudzi. Niemowlak, który nauczy się samodzielnie zasypiać, nie będzie miał problemu z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu się (np. z powodu hałasu) lub ponownego przejścia z fazy snu płytkiego do głębokiego (najczęstsza przyczyna wybudzeń u małych niemowląt).

U niemowląt w tym wieku częstą przyczyną problemów ze snem są także kolki jelitowe! Jeśli Twoje dziecko zaczyna przeraźliwie krzyczeć późnym popołudniem lub wieczorem, podkurcza nóżki, pręży się i nerwowo wymachuje rączkami, a jego brzuszek jest napięty i twardy – możesz być pewna, że to kolka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Dlaczego niemowlak płacze„.

Podsumowując: sen niemowlaka staje się coraz głębszy. Możemy wyróżnić jego poszczególne fazy. Dziecko przesypia nieprzerwanie coraz dłuższe okresy czasu. Bardzo istotne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia ma ustalony i powtarzający się rozkład dnia. Niemowlak uczy się, że po przebudzeniu dostaje mleko, a po kąpieli przychodzi czas na nocny odpoczynek – wszystko to sprawia, że czuje się bezpiecznie i lepiej radzi sobie z adaptacją.



Ile powinno spać 4 miesięczne niemowlę – miesiąc 4+ ?

Niemowlę w 4 miesiącu życia przesypia ok. 15 godzin w ciągu doby. Składają się na to dwie drzemki (przedpołudniowa i popołudniowa). W ciągu dnia niemowlak przesypia ok. 4 godzin, natomiast w nocy potrafi przespać nawet 12 godzin. Jeśli dziecko budzi się w nocy i obserwujesz u niego okresy czuwania, nie rozbudzaj go zbytnio! Nigdy nie zapalaj głównego światła i nie zabawiaj go. Możesz pogłaskać go po główce lub włączyć relaksującą cichą muzykę, by ułatwić mu ponowne zaśnięcie.

Nadal układaj niemowlaka do snu na pleckach lub na boku – pozycje te zmniejszają ryzyko wystąpienia Syndromu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej. Dodatkowo pozycja na boku zalecana jest dzieciom z tendencją do ulewania – ulany pokarm spłynie po policzku, zmniejszając ryzyko zachłyśnięcia.

śpiący niemowlak w łóżeczkuCzęstą przyczyną problemów ze snem u niemowląt w tym wieku jest proces ząbkowania. Jeśli Twój niemowlak budzi się z płaczem, marudzi, obficie się ślini i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce, możesz być pewna, że przyczyną jest ząbkowanie. Dotkliwe objawy męczą dziecko, a na długo przed pojawieniem się pierwszych ząbków. Zaczerwienione, obrzęknięte i bardzo wrażliwe dziąsła bolą i swędzą. Możesz ulżyć maluszkowi, smarując mu dziąsła żelem znieczulającym, robiąc masaż specjalną nakładką na palec, podając herbatkę z melisy, a w razie konieczności podając paracetamol w syropie lub czopku.

 

Podsumowując: niemowlak w 4 miesiącu przesypia w nocy 8-12 godzin, jego rytm snu i czuwania jest już unormowany. Drzemki w ciągu dnia występują już z określoną częstotliwością, dzięki czemu łatwiej Ci planować dzień. Niemowlak odróżnia dzień od nocy i czuje się na świecie znacznie pewniej i bezpieczniej. Niektórym maluchom wystarczy jedno karmienie w nocy (np. około północy), ale brzdące karmione piersią mogą się tego domagać częściej. Pamiętaj, że nocne karmienia dobrze wpływają na rozwój mózgu dziecka. Nowości posiłkowe (obiadki, kaszki, desery i przeciery owocowe) podawaj malcowi w ciągu dnia, w ten sposób ułatwisz mu rozróżnianie pory dnia i przewidywanie kolejności wydarzeń.

Ile powinno spać 6 miesięczne dziecko – półroczne ?

Niemowlak w 6 miesiącu życia przesypia ok. 15 godzin w ciągu doby. W ciągu dnia robi sobie jedną lub dwie drzemki, przesypiając łącznie ok. 3 godzin. W nocy przesypia 8-12 godzin. Ustala się schemat długiego snu w nocy i krótkich drzemek w ciągu dnia. Niektóre niemowlęta śpią tylko raz, ale za to 3 godziny, ale są i takie, które śpią 2-3 razy po 30 minut. Różnice te wynikają przede wszystkim z temperamentu dziecka, jego predyspozycji, upodobań i indywidualnych potrzeb. Wahania te mogą ulegać zmianom – mogą być uzależnione od wydarzeń towarzyszących maluchowi w ciągu dnia, np. wyjazd do rodziny, zmiana ustalonego porządku i rytmu dnia.

Jeśli u Twojego dziecka pojawił się problem z wieczornym zaśnięciem i powtarza się od kilku dni, spróbuj zrezygnować z późno popołudniowej drzemki. Być może to ona sprawia, że niemowlak nie jest jeszcze na tyle zmęczony, by ponownie iść spać.

Naturalnym etapem rozwojowym w tym wieku jest tzw. kryzys separacyjny, który trwa ok. 3 – 4 miesięcy. Noworodek uświadamia sobie, że mama nie jest jego częścią i boi się, że może ona zniknąć na zawsze. Kryzys ten charakteryzuje się brakiem stałości emocjonalnej, w wyniku czego mogą się pojawić problemy ze snem.

Na kolację podaj brzdącowi coś sycącego, np. kaszkę ryżową lub kleik ryżowy na mleku modyfikowanym. Dzięki temu ograniczysz nocne pobudki wywołane głodem.

Ile śpi 9 miesięczne dziecko

dziecko płacze siedzącWiele niemowląt w 9 miesiącu życia przesypia całą noc.

Ile drzemek powinno mieć 9 miesięczne dziecko ?

W ciągu dnia śpią około 3 godzin – z reguły jest to tylko jedna drzemka. Taka ilość w większości przypadków w zupełności im wystarcza dla 9 miesięcznego dziecka.

Zdarzają się jednak dni, w których niemowlak ucina sobie drugą drzemkę. Nic dziwnego! Jest to okres, w którym jedna drzemka to za mało, a dwie za dużo. Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko czujna obserwacja dziecka i wyłapywanie wysyłanych przez niego sygnałów. Nie rób nic na siłę! Niech dziecko samo decyduje, ile razy w ciągu dnia chce spać. Są niemowlaki, które regularnie ucinają sobie dwie drzemki w ciągu dnia, ale są one krótsze.




Zdarza się, że wydłużenie drzemki w ciągu dnia spowoduje skrócenie snu nocnego, jednak nie jest to regułą. Czasami ma miejsce odwrotna sytuacja: niemowlak, który spał w ciągu dnia bardzo mało albo w ogóle i wydawać by się mogło, że padnie ze zmęczenia, może mieć problemy z zaśnięciem i spokojnym snem. W dużej mierze zależy to od możliwości i temperamentu dziecka.

Ile powinno spać roczne dziecko – miesiąc 12 + ?

Roczne dziecko wystawione jest w ciągu dnia na olbrzymią ilość bodźców i intensywną aktywność. W jego życiu dzieje się tyle ciekawych rzeczy, że szkoda mu czasu na sen czy jedzenie. Dzieci w tym wieku koncentrują się na rozwijaniu nowej umiejętności (np. chodzenia) na tyle mocno, że tracą zainteresowanie innymi czynnościami. Może się zdarzyć, że niemowlak zaabsorbowany poznawaniem świata mało zje w ciągu dnia, a zaległości nadrabia w nocy. Ale spokojnie! Takie zachowania są zupełnie normalne i nie powinny Cię niepokoić.

Podane powyżej wartości snu niemowląt mają charakter wyłącznie informacyjny, mający na celu przybliżenie ogólnie przyjętych norm, uwzględniających wiek dziecka. Musimy pamiętać, że każde niemowlę jest inne – u każdego inaczej funkcjonuje układ nerwowy i każde ma inne tempo dojrzewania mózgu, a więc każde może mieć inny rytm i czas snu!


Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • niespokojny sen niemowlaka
  • płytki sen niemowlaka
  • ile śpi niemowlak
  • niespokojny sen niemowlaka przyczyny
  • niespokojny sen noworodka
  • płytki sen u niemowlaka
  • niespokojny sen u niemowlaka
  • ile powinno spać dziecko