Czkawka dziecka – od czego jest?
Oddychanie jest tak naturalną czynnością, że nawet się nad nią nie zastanawiamy. Ale nie dzieje się tak po prostu. To nasz mózg przez nerw przeponowy wysyła do przepony odpowiednią informację. Mięśnie kurczą się, płuca napełniają powietrzem, które wdychamy przez nos i usta. Jednak czasami, bez konkretnego powodu, z mózgu wysyłane są jakieś dodatkowe informacje, przepona kurczy się zbyt szybko i powstaje czkawka.
Przyczyny czkawki u niemowląt
Czkawka wywoływana jest przez podrażnienie nerwu przeponowego lub błędnego, co powoduje nagłe i szybkie skurcze przepony. Jednocześnie następuje też skurcz strun głosowych, co skutkuje wystąpieniem charakterystycznego dźwięku. U niemowląt i dzieci przyczynami czkawki są różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, które wpływają na zakłócenie pracy przepony, ale przede wszystkim przez szybkie wypełnienie żołądka, szczególnie spowodowane połykaniem powietrza.
Co to jest czkawka?
Aerofagia, czyli połykanie powietrza jest związane z łapczywym i nierównomiernym łapaniem oddechu, np. podczas karmienia, po głośnym śmianiu się. Inne niegroźne przyczyny czkawki to nagłe sytuacje, które dziecko przeżywa: zimno, nawet rozebranie noworodka do kąpieli, czy wyjęcie z ciepłej wody, stres czy ekscytacja.
Początkowo czkawka może być zabawna, ale jeśli dotyka niemowlę i nie możemy jej zatrzymać, wpadamy w panikę.
Czkawka u dziecka
Niektóre dzieci mają skłonność do czkawki – pojawia się ona u nich jeszcze w łonie matki, a po urodzeniu występuje nawet kilka razy dziennie. Na ogół dotyczy to wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową. Częste czkawki mogą wywoływać niepokój rodziców, jednak dolegliwości zazwyczaj same ustępują po okresie ok. 3 miesięcy, kiedy odpowiednio rozwiną się mięśnie przepony. Do konsultacji z pediatrą powinny skłonić czkawki utrudniające w znacznym stopniu nakarmienie dziecka i zaburzające jego sen. Bardzo częste i długotrwałe zaburzenia mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym i wymagać leczenia.
Czkawkę częściej mają niemowlęta i dzieci niż dorośli, a wśród tych ostatnich częściej mężczyźni niż kobiety. Zdarza się, że mają ją dzieci nienarodzone – to bardzo dziwne uczucie dla mamy.
częsta czkawka płodu
Czkawka u płodu, odczuwana przez przyszłe mamy w dole brzucha, jako rytmiczne ruchy utrzymujące się przez okres od kilku do kilkunastu minut, to dość powszechne zjawisko. Rozwijające się w łonie ciężarnej dziecko może połykać wody płodowe, a jego przepona nie jest jeszcze dojrzała. To najczęstsza przyczyna czkawki.
Czy czkawka może być groźna?
Większość ludzi czkawka dopada od jednego do trzech razy w roku. Jeśli występuje częściej – warto odwiedzić lekarza. Również wtedy, gdy utrzymuje się dłużej niż trzy godziny. Dlaczego do jednych maluchów wciąż wraca, a do innych nie? I co jest niegroźną normą?
Czkawka na ogół nie powinna być powodem do zmartwień – jest to zupełnie naturalna dolegliwość związana z rozwojem i wzrostem niemowlęcia. Są to mimowolne skurcze przepony i mięśni oddechowych. Wywołują one nagły wdech i zamknięcie głośni.
Uporczywa i częsta czkawka u noworodka
Uporczywa czkawka u niemowlaka może jednak być wywołana stanami chorobowymi, takim jak zapalenia czy guzy w obrębie śródpiersia oraz jamy brzusznej, w wyniku których ulega podrażnieniu nerw błędny. Może być też objawem ciężkich chorób jak cukrzyca, guzy mózgu, mocznica. Takie schorzenia mogą wystąpić również u najmniejszych dzieci, więc w razie występowania czkawki bez uchwytnej przyczyny należy się skonsultować z lekarzem.

Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.