Strona główna » Kalendarz i etapy rozwoju dziecka (niemowlaka) » 11 miesiąc życia niemowlaka – rozwój i zabawy

11 miesiąc życia niemowlaka – rozwój i zabawy

Dziecko powoli wychodzi już z niemowlęctwa. Jeszcze chwila i straci ten status na rzecz nowego, będzie określany mianem „małego dziecka”. Na razie niemowlak waży w granicach 7,8 – 12,3 kg i mierzy 70 – 80 cm. W tym wieku rozpiętość wagi i wzrostu jest dość znaczna, ale nie należy się martwić, ponieważ zależy to od wielu czynników.

raczkujacy niemowlak w podparciuDziecko jest już coraz bardziej proporcjonalne, wydłużyły mu się nóżki i szyja, dzięki czemu łatwiej nam je umyć. Oczy są osadzone nieco głębiej niż we wczesnych miesiącach życia, a tęczówki przybrały właściwą barwę.

To bardzo ważny okres w rozwoju dziecka, obfituje bowiem w liczne eksperymenty, chwile frustracji, ale także poczucie triumfu i sukcesu. Pozwólmy niemowlakowi odkrywać otaczający go świat i cieszmy się tymi chwilami razem z nim.


11 miesiąc życia dziecka – umiejętności

Dziecko potrafi już dużo przekazać, dzięki czemu komunikacja między nim a dorosłymi staje się coraz lepsza. Dziecko wie, czego chce i potrafi się tego stanowczo domagać. W niektórych kwestiach ma już własne zdanie i zdecydowanie próbuje je przeforsować. Niemowlak wykonuje proste polecenia poparte gestem, działa intencjonalnie, czyli dostrzega związki przyczynowo-skutkowe.

Nadszedł czas, aby ostatecznie wprowadzić konsekwentne zasady w stosunku do maluszka, ułatwi to życie i jemu, i nam. Niemowlak sprawdza bowiem na co mu pozwolimy, a czego zabronimy, co mu wolno, a czego nie. Rozumie zakaz, ale nie oznacza to od razu, że się do niego zastosuje. Gdy nas nie posłucha, bacznie się nam przygląda, sprawdzając naszą reakcję.

Próbuje decydować o sobie i lubi mieć wybór, więc należy stwarzać sytuacje, w których będzie mógł się wykazać. Dziecko rozwija poczucie własnej niezależności, oczekując od nas akceptacji i zrozumienia. Chwalmy go więc i doceniajmy, by czuł, że jest dla nas kimś ważnym i wyjątkowym, nagradzajmy go ciepłym słowem za wykonanie jakiejś czynności.

Dziecko ma świadomość, że jest odrębną jednostką, zna swoje imię i identyfikuje się z nim, a także rozpoznaje imiona bliskich mu osób. Zna nazwy wielu nowych przedmiotów i tworzy własne, ale zrozumiałe tylko dla osób z najbliższego otoczenia słowa. Mówi przeciętnie 2 – 3 wyrazy i zna ich znaczenie. Umie wyrazić własne zdanie gestami i prostymi słowami. Potrafi także spełnić niektóre nasze prośby, np. zrobić „pa pa” czy wskazać poszczególne części ciała. Od chwili narodzin, gdy komunikował się z nami tylko za pomocą płaczu, zrobił olbrzymie postępy i właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy mówili do niego jak najwięcej i to poprawną polszczyzną.

Maluszek jest komunikatywny, lubi towarzystwo, bywa zazdrosny (szczególnie o mamę) i zdarza się, że jest nieposłuszny! Reaguje uśmiechem na widok niektórych przedmiotów (np. słoiczka z deserkiem), bo umie już przewidzieć, że czeka go coś przyjemnego. Działa to również w drugą stronę, maluch złości się i protestuje, kiedy widzi, że przygotowujemy łóżeczko, by położyć go spać, a on nie ma na to ochoty.

Jedenastomiesięczne niemowlę potrafi długo skupić się na jednej czynności lub przedmiocie, oglądając go uważnie, dotykając i sprawdzając jego właściwości. Poznaje kształty i rozmiary przedmiotów, zauważając różnice między nimi, jak również z uwagą śledzi wykonywane przez nas czynności (odkurzanie, zamiatanie), starając się nas naśladować.

Niemowlak penetruje i zwiedza wszystkie zakamarki mieszkania, otwiera szafki i szuflady, wyrzucając na podłogę wszystko, co wpadnie mu w ręce.

Okres zabawy z 11 miesięcznym dzieckiem

W tym okresie zabawy z maluchem stają się coraz bardziej interaktywne, co wpływa pozytywnie na jego rozwój motoryczny. Jedną z bardziej skomplikowanych zabaw, w której uczestniczy jest zabawa w chowanego. Możemy chować różne zabawki i przedmioty, ale także samemu się schować, np. za fotelem czy kanapą. Maluszek rozumie, że gdy coś znika z jego oczu, to nadal może istnieć, dlatego gdy schowamy pilot od telewizora, od razu zaczyna go szukać.

Niemowlę chętnie uczestniczy w zabawach i grach, które mu zaproponujemy (np. turlanie piłki lub oglądanie książeczek). Bywa, że dziecko w tym wieku potrafi przez jakiś czas bawić się samo, nie wymagając naszego zaangażowania, co daje nam chwilę wytchnienia.

Gdy dziecko znajduje się w pozycji stojącej i spadnie mu zabawka, potrafi kucnąć, by po nią sięgnąć, ale powrót do pozycji stojącej nie jest już taki łatwy. Dziecko musi usiąść i z tej pozycji wstać, przytrzymując się mebla. Nie jest jeszcze w stanie samodzielnie schylać się i wstawać – na te umiejętności musimy jeszcze trochę poczekać.

Nasz brzdąc przejawia zainteresowanie książeczkami z obrazkami, pokazuje w nich różne przedmioty i postacie, domagając się, abyśmy o nich opowiadali. Na obrazkach rozpoznaje znajome przedmioty (np. miseczkę, domek, łyżeczkę) oraz zwierzęta. Potrafi naśladować wydawane przez nie odgłosy, takie jak „miau” czy „muu”.

Jedenasty miesiąc życia dziecka to czas, w którym możemy zaobserwować pierwsze przejawy jego kreatywności. Maluch bacznie obserwuje, gdy coś piszemy lub rysujemy i próbuje nas naśladować. Jeśli nie chcecie mieć porysowanych ścian, sugerujemy zapewnić maluchowi stały dostęp do kartek, na których będzie mógł uprawiać swoją radosną twórczość. Nie ma jednak 100% pewności, że się tym zadowoli.

Najwięcej czasu w trakcie zabawy dziecko spędza w pozycji siedzącej. Na siedząco potrafi się aktywnie bawić, przemieszczać, manipulować rączkami i w pełni kontrolować swoje ruchy. Układa już wieżę z dwóch lub trzech klocków, próbuje trafiać klockiem do sortera, przyciąga do siebie zabawkę za przyczepiony do niej sznurek, a także uwielbia wkładać i wykładać mniejsze przedmioty z większych.

11 miesięczne dziecko zabawy

Nadal bardzo atrakcyjne są zabawy paluszkowe (np. „ważyła sroczka”), które rozwijają wyobraźnię, rozumienie mowy, mimiki i języka, którym się posługujemy. Bardzo korzystna dla rozwoju manualnego, jak i umysłowego, jest zabawa piaskiem lub wodą, dlatego jeśli to możliwe wyposażmy malucha w wiaderko i łopatkę, a w trakcie kąpieli podajmy mu plastikowe kubeczki.

Dziecko ma w swoim repertuarze również takie zabawy, które nie będą się Wam zbytnio podobać, np. zrzucanie książek z półek, wywracanie kwiatów doniczkowych i rozsypywanie ziemi po całym pokoju, a także darcie i gniecenie Waszych ulubionych czasopism. Pamiętajcie, że niemowlak nie robi tego złośliwie, po prostu nie wie, że robi źle. To jego sposób poznawania świata.

Co może jeść 11 miesięczne dziecko

Niemowlak poznał już sporo różnych potraw i potrafi rozróżnić coraz więcej smaków i zapachów. Chętnie przejmuje inicjatywę podczas karmienia, niekiedy już w miarę sprawnie operuje łyżeczką. Jego menu szybko się rozszerza, ale wciąż nie powinien jeść typowo „dorosłych” potraw. Możemy za to wprowadzić do jego diety naleśniki, kluski, pierogi, ciasto oraz produkty mleczne (kefiry, jogurty i twarożki).

Co potrafi 11-miesięczne dziecko:

  • samodzielnie wstaje, przytrzymując się mebli
  • stoi przez chwilę bez podparcia
  • siedzi pewnie i dowolnie długo, obraca się swobodnie wokół własnej osi
  • podejmuje intensywne próby stawiania pierwszych kroków
  • potrafi schylić się i ukucnąć, przytrzymując się mebli
  • trzymane za rączki maszeruje pewnym krokiem
  • trzymając się mebli, idzie bokiem
  • swobodnie raczkuje

Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu: