Rozwój 9 miesięcznego niemowlaka – waga, wzrost, umiejętności dziecka
W dziewiątym miesiącu maluch waży ok. 7 kg więcej niż przy urodzeniu, a więc potroił swoją wagę urodzeniową. Z małego, nieskoordynowanego niemowlaka wyrósł nam całkiem zwinny brzdąc.
Dziewiąty miesiąc to czas, w którym wyrzynają się kolejne ząbki i najprawdopodobniej będą to górne, boczne siekacze. Maluch może być przez to bardziej marudny i drażliwy niż wcześniej. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że jego zachowanie jest w pełni uzasadnione, a taki stan nie będzie trwał wiecznie. Można wspomagać się żelami łagodzącymi nieprzyjemne objawy, a w sytuacjach kryzysowych podawać maluszkowi ibuprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
W tym wieku niemowlę zaczyna działać intencjonalnie, co oznacza, że potrafi już wyznaczyć sobie jakiś cel, a następnie wykonać odpowiednie czynności, aby go osiągnąć, np. usunie przeszkodę, która stoi mu na drodze do zdobycia zabawki lub przysunie do siebie kocyk, na którym znajduje się pożądany przedmiot.
Maluch każdego dnia dąży do samodzielności, a poza tym rodzi się w nim niezależność, więc możemy być pewni, że wykorzysta wszystkie swoje zdolności motoryczne i poznawcze, aby nam to pokazać. Może protestować przy przewijaniu, domagać się noszenia na rękach oraz podejmować próby zdobycia np. naszego telefonu komórkowego lub pilota, przy czym trzeba zaznaczyć, że gdy będziemy próbowali mu go odebrać, będzie wyraźnie protestować, krzyczeć i złościć się. Takie zachowanie jest jednak zupełnie normalne i świadczy o prawidłowym rozwoju naszego dziecka. Maluch może się także rozzłościć w sytuacji, gdy przerwiemy mu jego ulubioną czynność lub gdy zrobimy coś nie po jego myśli. Na szczęście w tym okresie dość łatwo odwrócić jego uwagę, by uniknąć złych emocji. Nowością dla nas będzie także wykłócanie się dziecka, co zwykle budzi w rodzicach ogólne rozbawienie.
Maluch w dalszym ciągu intensywnie poznaje otaczający go świat. Sam sięga po zabawki i robi to coraz bardziej precyzyjnie tzw. chwytem pęsetkowym, czyli kciukiem i palcem wskazującym. Dzięki temu może uchwycić nawet bardzo małe przedmioty, a nawet okruszki.<
Musimy być teraz bardzo uważni, gdyż wszystko, co interesuje naszego malucha, trafia do jego buzi, a drobiazgi, które jest już w stanie złapać rączką, mogą okazać się dla niego bardzo niebezpieczne.
Zobacz: Dlaczego niemowlę wkłada do buzi przedmioty? – faza oralna
Kolejny miesiąc… kolejne możliwości!
Maluchy w tym wieku poznają swoje ciało, przestrzeń wokół siebie i interesują się wszystkim, co je otacza. Naśladują nasze gesty, miny i ruchy ciała. Nowością jest wskazywanie palcem na konkretne osoby, np. w odpowiedzi na pytanie: „gdzie jest mama?” oraz konkretne przedmioty (np. „gdzie jest okno?”). Dziecko kojarzy znaczenie ok. 30 – 40 słów i potrafi niektóre z nich wypowiedzieć. Z upodobaniem powtarza szereg różnych sylab, bawiąc się przy tym swoim głosem, zmieniając intonację, natężenie i ton. Niemowlę potrafi też nazwać po swojemu niektóre czynności, np. „am”, gdy widzi jedzenie lub „dada”, gdy wychodzi na spacer. Rozumie już znaczenie słów „NIE” i „NIE WOLNO”, kojarząc je z niezadowoloną miną rodziców. Wykonuje także proste polecenia typu: „zobacz”, „daj”, „chodź tutaj”.
Maluszek okazuje przywiązanie zarówno do rodziców, jak i innych bliskich mu osób. Lubi się przytulać i rozdawać buziaki – robi to świadomie i celowo wiedząc, że sprawia tym przyjemność rodzicom. Uwielbia, gdy robi się do niego dziwne miny, co wywołuje jego głośny śmiech. Rewanżuje się, rozbawiając rodziców naśladowaniem ich gestów i zachowań. Są to pierwsze przejawy poczucia humoru naszego dziecka.
Maluch nadal reaguje niechęcią w stosunku do obcych, unikając kontaktu z nimi. Nie przekazujmy go w ręce osoby, której się boi, myśląc, że w ten sposób się do niej przekona lub ją polubi. Nic bardziej mylnego – takie zachowanie może tylko utrwalić lęk!
Zabawa z 9 miesięcznym dzieckiem?
Ulubioną zabawą malca nadal jest rzucanie zabawek i obserwowanie ich lotu i upadku, a także zabawa w „a kuku”. Przeglądanie się w lustrze nabierze teraz nowego wymiaru, gdyż dziecko w ten sposób kształtuje obraz samego siebie. W tym okresie możemy zacząć uczyć maluszka słów, nazywających części ciała, np. pytając podczas zabawy: „gdzie masz nosek?” czy „gdzie jest uszko?”.
Dziecko poprzez zabawę uczy się różnych odgłosów, m.in. tych wydawanych przez zwierzęta: „miau”, „chał”, „muuu”, „beee”. Takie zabawy wzbogacają zasób słów, których już niedługo zacznie ono używać.
Maluszek chętnie wykorzystuje do zabawy przedmioty codziennego użytku, m.in. łyżki, pokrywki, miski i miseczki różnej wielkości. Wkładając jeden przedmiot w drugi lub uderzając jednym o drugi, odkrywa nieznane dotąd dźwięki, dzięki czemu zdobywa nowe umiejętności poznawcze.
Brzdąc jest już bardzo spostrzegawczy i na pewno zacznie szukać zabawki, którą mama mu odebrała lub schowała na jego oczach. Uwielbia, gdy rodzice tańczą z nim, trzymając go na rękach, a swoje zadowolenie okazuje głośnym i radosnym śmiechem.
Dziewiąty miesiąc życia to również czas, w którym maluch może wybrać sobie przytulankę „na dobre i na złe”, która stanie się jego kompanem zabaw i przyjacielem podczas zasypiania, ale też pozwoli mu poczuć się pewniej i bezpieczniej w trudnych sytuacjach. Warto zainwestować w drugą identyczną zabawkę na wszelki wypadek (np. gdy pierwsza się zgubi lub zostanie u dziadków).
Posiłki dla 9 miesięcznego dziecka?
To czas, w którym należy ostatecznie zrezygnować z gładkich, zmiksowanych papek i zastąpić je bardziej grudkowatymi posiłkami. Jeśli będziemy z tym zwlekać, dziecko może mieć kłopoty z akceptacją innej konsystencji pokarmów, a poza tym żucie stymuluje rozwój aparatu mowy.
Maluszek ma już coraz lepszą koordynację wzrokowo-ruchową, dlatego pozwólmy mu jeść samodzielnie. Mogą to być np. chrupki kukurydziane, biszkopty, drobno pokrojone owoce lub ugotowane kawałki warzyw. Samodzielne jedzenie doskonali ruchy ręki, ćwiczy funkcje manipulacyjne i pozwala poznawać dziecku konsystencję, smak i zapach spożywanego pokarmu.
Sztukę picia z kubeczka dziecko opanowało w zeszłym miesiącu – teraz jedynie doskonali swoje umiejętności, robi to sprawniej i pewniej.
Do diety malca możemy wprowadzić brzoskwinie, czereśnie, kiwi, melony, renklody, śliwki, daktyle, winogrona, szparagi i jarmuż.
Co potrafi 9-miesięczne niemowlę:
- raczkuje (to niezły trening przygotowujący małe stópki do chodzenia)
- w pozycji stojącej, trzymane pod pachami, wykonuje ruchy chodzenia
- trzymane za rączki stoi stabilnie i sztywno
- samodzielnie siada, przechodzi z pozycji siedzącej do pozycji na czworaka
- próbuje przemieszczać się w łóżeczku, dostawiając jedną nóżkę do drugiej – tzw. chód boczny
- próbuje samo wstawać, przytrzymując się mebli
Na naukę siusiania musimy jeszcze trochę poczekać. Nawet jeśli maluch zrobi siusiu do nocnika, będzie to czysty przypadek! Jest jeszcze zbyt mały, by kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne – nie rozumie związku między mokrą pieluszką a siusianiem.
Wszelkie dane opracowane są na podstawie siatek centylowych. Siatki centylowe służą do oceny stanu rozwoju dziecka – wagi dziecka i jego wzrostu.
Ile powinien ważyć 9 miesięczny chłopiec?
Siatki centylowe dla chłopca w wieku 9 miesięcy wskazują na wzrost od 67.7 cm do 76.2 cm.
Chłopiec w tym wieku powinien ważyć od 7,2 kg do 10,9 kg.
Ile powinna ważyć 9 miesięczna dziewczynka?
Siatki centylowe dla dziewczynek w wieku 9 miesięcy wskazują na wzrost w przedziale od 65.6 cm do 74.7 cm.
Waga 9 miesięcznych dziewczynek natomiast powinna wahać się między 6,6 kg a 10,4 kg
Jak czytać siatki centylowe?
Dla 9 miesięcznego chłopca prawidłowy wzrost zawiera się między centylami: 3 a 97. Tzn:
- Centyl 3: wzrost wynosi 67.7 cm
- Centyl 5: wzrost wynosi 68.3 cm
- Centyl 10: wzrost wynosi 69.1 cm
- Centyl 15: wzrost wynosi 69.6 cm
- Centyl 25: wzrost wynosi 70.5 cm
- Centyl 50: wzrost wynosi 72 cm
- Centyl 75: wzrost wynosi 73.5 cm
- Centyl 85: wzrost wynosi 74.3 cm
- Centyl 90: wzrost wynosi 74.8 cm
- Centyl 95: wzrost wynosi 75.7 cm
- Centyl 97: wzrost wynosi 76.2 cm
Dla 9 miesięcznego chłopca prawidłowa waga zawiera się między centylami: 3 a 97. Tzn:
- Centyl 3: waga wynosi 7,2 kg
- Centyl 5: waga wynosi 7,4 kg
- Centyl 10: waga wynosi 7,7 kg
- Centyl 15: waga wynosi 7,9 kg
- Centyl 25: waga wynosi 8,3 kg
- Centyl 50: waga wynosi 8,9 kg
- Centyl 75: waga wynosi 9,6 kg
- Centyl 85: waga wynosi 10 kg
- Centyl 90: waga wynosi 10,2 kg
- Centyl 95: waga wynosi 10,6 kg
- Centyl 97: waga wynosi 10,9 kg
Dla 9 miesięcznej dziewczynki prawidłowy wzrost zawiera się między centylami: 3 a 97. Tzn:
- Centyl 3: wzrost wynosi 65.6 cm
- Centyl 5: wzrost wynosi 66.2 cm
- Centyl 10: wzrost wynosi 67 cm
- Centyl 15: wzrost wynosi 67.6 cm
- Centyl 25: wzrost wynosi 68.5 cm
- Centyl 50: wzrost wynosi 70.1 cm
- Centyl 75: wzrost wynosi 71.8 cm
- Centyl 85: wzrost wynosi 72.6 cm
- Centyl 90: wzrost wynosi 73.2 cm
- Centyl 95: wzrost wynosi 74.1 cm
- Centyl 97: wzrost wynosi 74.7 cm
Dla 9 miesięcznej dziewczynki prawidłowa waga zawiera się między centylami: 3 a 97. Tzn:
- Centyl 3: waga wynosi 6,6 kg
- Centyl 5: waga wynosi 6,8 kg
- Centyl 10: waga wynosi 7 kg
- Centyl 15: waga wynosi 7,3 kg
- Centyl 25: waga wynosi 7,6 kg
- Centyl 50: waga wynosi 8,2 kg
- Centyl 75: waga wynosi 8,9 kg
- Centyl 85: waga wynosi 9,3 kg
- Centyl 90: waga wynosi 9,6 kg
- Centyl 95: waga wynosi 10,1 kg
- Centyl 97: waga wynosi 10,4 kg
PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO MALUSZKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- co może jeść 9 miesięczne dziecko
- co potrafi 9 miesięczne dziecko
- 9 miesięczne dziecko
- co je 9 miesięczne dziecko
- zielona kupka u 9 miesięcznego dziecka
- co je 9 miesięczne niemowlę
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.