Mojniemowlak.pl / Niemowlę / Dlaczego niemowlę wkłada do buzi przedmioty? – faza oralna

Dlaczego niemowlę wkłada do buzi przedmioty? – faza oralnaNiemowlak wkłada do buzi w pewnym okresie swojego rozwoju dosłownie wszystko, co wpadnie mu w ręce. Może się zatem zdarzyć, że dziecko wkłada do buzi nie tylko bezpieczne przedmioty, takie jak smoczek czy gryzak, ale także piasek czy małe przedmioty, którymi może zrobić sobie krzywdę. Zadbaj zatem o bezpieczne otoczenie dziecka.


Niemowlę wszystko wkłada do buzi

Jeśli Twoje maleństwo nauczyło się brać przedmioty do rąk, jako kolejny krok większość dzieci wkłada do buzi znajdującą się w jego posiadaniu zdobycz. W ten sposób niemowlę wypróbowuje swoje otoczenie w znaczeniu dosłownym. Faza, w której dziecko wkłada do buzi wszystko, co trzyma w rękach, to tak zwana faza oralna.

Przez to, że dziecko wkłada do buzi wszystkie przedmioty, objawiają się mu one jako całość. Żadnym innym narządem człowiek nie jest w stanie uzyskać tak różnorodnych wrażeń dotykowych, jak właśnie z pomocą ust. Zanim niemowlę wkłada do buzi zabawkę, musi wstępnie ocenić jej wielkość. Ustami będzie mogło zbadać powierzchnię, smak i inne właściwości. Do dziewiątego miesiąca życia niemowlaka usta dziecka są dużo ważniejszym narzędziem poznawania świata niż palce i dłonie.

Niech dziecko nie wkłada do buzi niebezpiecznych przedmiotów

Pamiętaj, że samodzielne poznawanie świata jest dla Twojego dziecka bardzo ważnym doświadczeniem. Nie ograniczaj zatem dziecka, lecz zadbaj o to, aby jego otoczenie było wolne od niebezpiecznych przedmiotów. Dziecko wkłada do buzi praktycznie wszystko, dlatego zwróć uwagę, aby w jego bezpośrednim zasięgu nie było żadnych rzeczy, którymi mogłoby się zakrztusić. W zasięgu jego ręki nie powinno być także żadnych przedmiotów o ostrych krawędziach lub ostro zakończonych, którymi dziecko mogłoby się zranić. Twoje dziecko będzie chciało spróbować wszystkiego. Zadbaj zatem o to, aby zminimalizować ryzyko wypadków.

Gdy Twoje dziecko nauczy się samodzielnie przemieszczać, powinnaś towarzyszyć mu krok w krok, bowiem dziecko wkłada do buzi wszystko, co wydaje mu się interesujące. Spróbuj w sytuacjach zagrożenia odpowiednio wcześnie odwrócić uwagę dziecka od niebezpiecznego przedmiotu.

Jednak dopóki niemowlę nie wkłada do buzi czegoś, co mogłoby mieć negatywne konsekwencje, jak na przykład piasek czy trawa, powinnaś pozwolić mu w ten sposób poznawać świat. Zapytaj swoich rodziców, co Ty chętnie brałaś do buzi, a przekonasz się, że w efekcie nic złego się nie stało.