Strona główna » Kalendarz i etapy rozwoju dziecka (niemowlaka) » Rozwój niemowlaka w 4 miesiącu życia

Rozwój niemowlaka w 4 miesiącu życia

czteromiesięczny niemowlak

lezący na brzuchu niemowlak z pielucha

4 miesięczne niemowlę rośnie bardzo szybko. Pod koniec czwartego miesiąca podwaja swoją wagę urodzeniową! Jest bardzo ruchliwe, największy postęp widać właśnie w rozwoju motorycznym. Staje się także coraz bardziej proporcjonalne, ponieważ obwód główki ustąpił miejsca klatce piersiowej, której obwód jest teraz największy. Ciemiączko przednie zaczyna się zmniejszać, a obfite ślinienie świadczy o zbliżającym się procesie ząbkowania.
Zabawy z 4 miesięcznym dzieckiem

Dziecko uważnie obserwuje świat, płynnie śledzi wzrokiem zabawkę, która gdy tylko trafi do jego rączek, od razu zmierza w kierunku buzi. Niemowlę sięga po zabawkę jeszcze dość niepewnie, robi to wyprostowanymi rączkami, chwytając przedmiot oburącz bez udziału kciuka. Gdy już ją złapie, potrząsa nią w różne strony, nie kryjąc zadowolenia. Nie potrafi jeszcze w pełni kontrolować swoich ruchów, ale umie już świadomie puścić zabawkę. Gdy spróbujemy mu ją zabrać, na pewno tego nie przemilczy. Zabawa dwoma przedmiotami jednocześnie zarezerwowana jest dla nieco starszych dzieci, a póki co nasz czteromiesięczny niemowlak puszcza zabawkę, gdy namierzy coś bardziej interesującego.

Olbrzymią frajdę sprawia mu kąpiel w wanience, podczas której rozchlapuje wodę po całej łazience. Jest to też odpowiedni moment, by zacząć chodzić z dzieckiem na basen, który jest do tego przystosowany. Wzmocni to jego mięśnie, będzie świetną zabawą, a do tego ułatwi naukę pływania w późniejszym wieku.

Niemowlak jest bardzo radosny i chętny do zabawy. Łatwo daje się rozśmieszyć, czym zachęca starsze rodzeństwo do wspólnej rozrywki.

Swoimi minkami wyraża pełną gamę uczuć – od zadowolenia do złości, od radości po smutek. Dziecko domaga się kontaktu z innymi, zaczepiając radosnym piszczeniem i pociesznym gaworzeniem, nie obawiając się jeszcze nieznajomych. Na razie niemowlak jest ufny i dobrze czuje się w obecności innych ludzi, nie protestuje, gdy jest przekazywany z rąk do rąk – to dla niego ciekawe wyzwanie i inspiracja.

Zauważyłaś, że oczko twojego dziecka zezuje w 4 miesiącu? 
– zobacz : Przyczyny zezującego oczka u dziecka

 

Co powinno jeść 4 miesięczne dziecko?

Niemowlak zadowala się na razie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Nie wprowadzamy jeszcze żadnych pokarmów stałych. Dziecko je 4 – 5 razy w ciągu dnia i 1 – 2 razy w nocy. Odstępy między karmieniami wydłużają się, zaczyna utrwalać się powtarzalny harmonogram.
Ile powinno spać 4 miesięczne niemowlę?

Dziecko przesypia łącznie ok. 12 – 14 godzin na dobę. Drzemki w ciągu dnia występują już z określoną częstotliwością, dzięki czemu łatwiej jest nam planować dzień. Niemowlę w tym wieku z reguły nie przesypia jeszcze całej nocy, zwłaszcza gdy jest karmione piersią.

Zobacz: ile spi niemowlak? – 4 miesiąc życia

Gdy dziecko czuwa, pokazujmy mu świat i wszystko, co go otacza. Nośmy go na rękach lub sadzajmy w leżaczku, by mógł w pełni uczestniczyć w naszym życiu. Pobudzamy w ten sposób jego ciekawość, a on poznaje nowe rzeczy.


Umiejętności dziecka w 4 miesiącu życia

Choć dziecko jest małe i na razie nie rozumie, co do niego mówisz, mów do niego jak najwięcej. Okazji jest wiele, np. podczas codziennych czynności, przewijania, kąpieli, ubierania, na spacerze. Mów do niego wyraźnie i czule, a już niedługo zacznie rozumieć znaczenie niektórych słów.

Niemowlak rozpoznaje głos mamy, odwraca główkę w kierunku, z którego się go woła. Cieszy się, głośno się śmiejąc i rozmawia z tobą na swój sposób. Można śmiało powiedzieć, że mówi całym sobą!

Niemowlak usilnie ćwiczy swój głos, mówi wyraźnie np. „gu-gu”, wydaje najróżniejsze dźwięki, powstające w wyniku wypuszczania powietrza przez zaciśnięte usta. W ten sposób narządy mowy przygotowują się do wypowiadania pierwszych sylab.

Dziecko rośnie coraz szybciej. Waży także kilka kilogramów więcej niż po urodzeniu, czyli zazwyczaj mniej więcej dwa razy tyle. Jest silniejsze i bardziej pewne swoich możliwości. Szyja niemowlaka jest już na tyle mocna, że potrafi dosyć długo utrzymać główkę wysoko, gdy położymy malucha na brzuszku. Umie ją trzymać sztywno także gdy jest w pozycji siedzącej, podparty poduszkami. Położone na brzuchu dziecko prostuje nogi i opiera się na rękach. Jego dłonie wciąż są fascynującą „zabawką”.

Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

 • w pozycji na brzuchu wysoko podnosi główkę i klatkę piersiową, wytrzymuje w tej pozycji dość długo i nie jest to już dla niego takim wysiłkiem, jak jeszcze miesiąc wcześniej
 • w pozycji na plecach próbuje nieznacznie unieść do góry główkę, z czasem przyciąga brodę do klatki piersiowej
 • leżąc na brzuchu, opiera się na łokciach lub na dłoniach, trzyma wysoko główkę pod kątem ok. 90°, patrząc jednocześnie w dół
 • gdy posadzimy go i podeprzemy poduszkami, utrzyma się w tej pozycji przez chwilę (nie jest to zalecane ze względu na słaby jeszcze kręgosłup)
 • rozglądając się wokół, przypadkowo przekręca się na boki i potrafi wrócić do pozycji wyjściowej
 • unosi wysoko miednicę przyglądając się swoim nóżkom, czasem dotyka swoich kolan

Obowiązkowe szczepienia w 4 miesiącu życia?

Jeśli w 3. miesiącu życia nie zaszczepiłaś dziecka – zrób to jak najszybciej! Szczepionka skojarzona przeciwko: błonnicy, tężcowi, krztuścowi (druga dawka) podawana podskórnie lub domięśniowo DTP, obowiązkowa w Programie Szczepień Ochronnych, bezpłatna.

Dodatkowo zalecana: szczepionka przeciwko pneumokokom, podawana domięśniowo, zalecana w Programie Szczepień Ochronnych, płatna, oraz szczepionka przeciwko rotawirusom, podawana doustnie, w schemacie 2- lub 3-dawkowym, w zależności od wybranego produktu, zalecana w Programie Szczepień Ochronnych, płatna.

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I KAŻDE ROZWIJA SIĘ W INNYM TEMPIE, DLATEGO NIE MARTW SIĘ, GDY ROZWÓJ TWOJEGO DZIECKA NIEZNACZNIE ODBIEGA OD POWYŻSZEGO OPISU.


Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu:

4

 


Podobne artykuły:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • co potrafi 4 miesięczne dziecko
 • co potrafi 4 miesięczne niemowlę
 • 4 miesięczne niemowlę
 • rozwój 4 miesięcznego dziecka
 • 4 miesięczne dziecko rozwój
 • co potrafi 4 miesięczne niemowlę