Strona główna » Kalendarz i etapy rozwoju dziecka (niemowlaka) » 10 miesiąc życia i rozwój niemowlaka

10 miesiąc życia i rozwój niemowlaka

pierwsze kroki dziecka

Przyrost wagi naszego maluszka jest coraz wolniejszy i w tym miesiącu może wynieść zaledwie 200 – 400 g. To głównie przyrost masy mięśniowej, a nie tak jak w poprzednich miesiącach – tkanki tłuszczowej. Waga dziecka mieści się w granicach 7,5 – 12 kg, a wzrost od 69 – 79 cm. Wartości te uzależnione są od płci dziecka, wagi urodzeniowej i predyspozycji genetycznych.


niemowlak próbuje wstaćMaluch w tym wieku uwielbia być w centrum uwagi, a co najważniejsze, potrafi sprawić, że się w tym centrum znajdzie. Zaczepia nas, rozbawia, popisuje się, a jeśli to nie skutkuje, sięga po inne techniki, takie jak marudzenie, krzyk i płacz. Okazuje się, że najlepszą metodą jest „podejrzana cisza”, na którą zawsze reagujemy z niepokojem, ale zdaje się, że maluszek jeszcze nie potrafi z tej metody korzystać.

Nasze dziecko doskonale wie, czego chce i wyraża to zarówno mową (której możemy na razie nie rozumieć), jak i gestami, dzięki którym łatwiej nam zorientować się, o co mu chodzi. Malec potrafi już poprosić nas o pomoc, gdy sobie z czymś nie radzi, np. unosząc w naszą stronę pudełko, którego nie może otworzyć. Potrafi także nadać swoim wypowiedziom odpowiednią intonację, dzięki czemu możemy łatwo domyślić się, czy jego monolog jest pytaniem, okrzykiem czy pełnym przekonania stwierdzeniem.

Maluszek uwielbia towarzystwo i przeróżne zabawy. Bardzo nie lubi być sam i wyraźnie nam to okazuje. Ciekawią go inni ludzie, ale wciąż może się obawiać obcych i traktować ich z dużą rezerwą.

W dziecku rozwijają się zdolności poznawcze. Zaczyna ono rozumieć pojęcia, takie jak „wewnątrz” i „na zewnątrz”. Robi ogromne postępy w procesach myślowych – zaczyna łączyć przyczynę ze skutkiem, przewidując kolejność powtarzających się zdarzeń, a także uczy się reagowania na nowe sytuacje. W postępowaniu brzdąca widać jasno określone przyczyny – dąży on do osiągnięcia zamierzonego celu.

W maluszku kształtuje się samoocena, dlatego właśnie reaguje bardzo pozytywnie, gdy go chwalimy, doceniamy, bijemy mu brawo i cieszymy się z jego postępów i osiągnięć. Zachęcajmy dziecko do samodzielnego pokonywania trudności (oczywiście na miarę jego możliwości) i nie wyręczajmy go we wszystkim. Wzmocnimy w nim w ten sposób wiarę we własne siły i poczucie własnej wartości.

Dziecko zaczyna mówić

Ku naszej ogromnej radości nadszedł wreszcie długo oczekiwany czas, kiedy to nasz maluszek zaczyna mówić „tata” i „mama”. Wypowiada również inne słowa, ale w większości nie rozumie jeszcze ich znaczenia. Porozumiewa się z nami intensywnie gaworząc, zmieniając ton głosu i energicznie gestykulując. Niemowlak fascynuje się wydawanymi dźwiękami, uwielbia, gdy mu śpiewamy, czytamy rymowanki lub naśladujemy zwierzęta – sam również próbuje to robić. W miarę możliwości nie używajmy zdrobnień, nie pieśćmy się mówiąc do dziecka i nie wypowiadajmy zbyt złożonych zdań. Maluch rozumie już niesłychanie dużo, o ile oczywiście często z nim rozmawiamy podczas zabaw i wykonywania codziennych czynności.

Brzdąc zna znaczenie słowa „nie” i rozpoznaje zakaz, łącząc go ze specyficzną intonacją głosu, jaka mu towarzyszy. Nie oznacza to jednak, że się do niego zastosuje, gdyż w tym wieku tylko na chwilę przerywa on zakazaną czynność, by po chwili znów do niej powrócić.

Maluch złości się, gdy czegoś mu zabraniamy, okazując nam swój sprzeciw i niezadowolenie. Głośno protestuje, gdy przerywamy jego zabawę, domagając się w ten sposób kontynuowania swojej ulubionej aktywności.

To dziecięce uparte dążenie do celu jest jednak bardzo ważnym, choć czasem uciążliwym osiągnięciem w jego rozwoju.

Dziecko zaczyna chodzić i stawia pierwsze kroki

Raczkując, niemowlę przemieszcza się już tak szybko i sprawnie, że możemy mieć czasem kłopot, by za nim nadążyć. Potrafi też poruszać się w pionie, czyli wstawać, siadać, a nawet pochylić się, by podnieść z podłogi zabawkę. Gdy mu trochę pomożemy, zejdzie z kanapy, a kolejną nową umiejętnością będzie przyjmowanie przez dziecko pozycji klęku, która jest istotnym elementem prawidłowego wstawania. Maluch powoli przygotowuje się do stawiania pierwszych samodzielnych kroków, stąpając przy meblach lub w łóżeczku i dostawiając jedną nóżkę do drugiej. Natomiast gdy trzymamy go za rączki, kroczy po pokoju dumny jak paw!

Nie przejmuj się jeśli twój niemowlak nie próbuje jeszcze wstawać, nie mówiąc już o chodzeniu. Niektóre dzieci zdobywają te umiejętności nieco później – około 11., a nawet 12. miesiąca, więc jest jeszcze czas! Najlepsze, co możesz teraz dla niego zrobić, to pozwolić mu na swobodne przemieszczanie się technikami, które już opanował (raczkowanie, turlanie) i cierpliwie czekać na dalsze postępy!

Ciekawość 10 miesięcznego dziecka

Dla niemowlaka w tym wieku najlepsze będą zabawki, posiadające dużo kolorowych przycisków, pokręteł i guziczków, które można naciskać, obracać, przesuwać i przekręcać. Dziecko uwielbia wkładać i wykładać mniejsze przedmioty z większych, zachwyca się zabawkami, które wydają dźwięki, potrafi także pociągać samochodzik za sznurek. Jest na etapie wkładanie paluszków we wszystkie możliwe otwory, więc czas najwyższy zabezpieczyć zaślepkami wszystkie dostępne gniazdka. Niemowlak fascynuje się wszystkim co małe: guzikami, monetami, koralikami i okruszkami – nie spuszczajmy go z oka, bo wystarczy chwila, by włożył coś do buzi i się zadławił!

Niemowlak trzyma zabawki chwytem pęsetkowym. Potrafi już utrzymać trzy zabawki jednocześnie, choć nie do końca sobie z nimi radzi. Bez problemu odnajdzie zabawkę, którą mu schowamy, jeśli widzi, jak to robimy. Potrafi już także pchnąć piłkę, więc można śmiało bawić się z nim w turlanie piłki jeden do drugiego.

Dziecko ma już swoją wybraną „pocieszajkę”, bez której nie może żyć. Najczęściej jest to maskotka, kocyk, pieluszka lub smoczek. Wszystkie te przedmioty koją smutki w trudnych chwilach i zwiększają poczucie bezpieczeństwa.

Samodzielność niemowlaka to podstawa

Jeśli nie ograniczamy samodzielności dziecka, to najprawdopodobniej będzie już potrafiło samo się najeść. Maluch sprawnie pije z kubeczka, kontrolując swoje ruchy. Delektuje się nowościami w diecie, a należą do nich:

 • warzywa: papryka, świeże ogórki, kiszone ogórki, pomidory, fasola, bób i kapusta kiszona
 • owoce: borówki, żurawina, poziomki, truskawki (małe ilości i ostrożnie – najlepiej przegotowane by uniknąć reakcji alergicznych zawartych w skórce owoc), ananas
 • możemy także wprowadzić kasze i pieczywo.

Niektóre dzieci w tym okresie życia rezygnują całkowicie z mleka mamy na rzecz przepysznych dorosłych potraw, a inne nadal domagają się piersi – najczęściej rano i wieczorem.

Co potrafi 10-miesięczne dziecko:

 • wstaje, trzymając się mebli
 • podtrzymywane pod pachami lub trzymane za rączki stawia pierwsze kroki
 • samodzielnie siada i przechodzi z tej pozycji do leżenia, raczkowania i stania
 • raczkuje, robi to szybko, sprawnie i płynnie
 • w pozycji stojącej, przemieszcza się bokiem, trzymając się poręczy lub mebli

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO NIEMOWLAKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU


Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu:

10

 


Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • 10 miesięczne dziecko
 • co potrafi 10 miesięczne dziecko 
 • 10 miesięczne niemowlę
 • co potrafi 10 miesięczne niemowlę
 • co je 10 miesięczne dziecko
 • 10 miesięczny niemowlak