Strona główna » Choroby » Zez u niemowląt – do kiedy dziecko zezuje? Leczenie i ćwiczenia

Zez u niemowląt – do kiedy dziecko zezuje? Leczenie i ćwiczenia

zezowate niemowle

Zez niemowląt to zjawisko, które dotyczy także Twojego dziecka? Dowiedz się, dlaczego czasem pojawia się uciekające oczko i zez niemowląt oraz kiedy powinien być leczony.


Przyczyny zeza u niemowlaka – jakie mogą być?

Każde dziecko ma tuż po porodzie nieco ograniczoną zdolność widzenia. Z każdym dniem polepsza się ona jednak. W naszym artykule o tym, jak niemowlę widzi świat, znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat rozwoju wzroku niemowląt. Możliwe, iż spostrzegłaś już, że Twojemu niemowlęciu ucieka jedno z oczek i dziecko robi zeza. Zez u niemowląt nie jest niczym nadzwyczajnym.

Do kiedy niemowlę zezuje ?

Oczy noworodka poruszają się niezależnie od siebie. Spojrzenie ze skrzyżowanymi oczami budzi czasem obawy nowych rodziców. Jednak w wieku 3 miesiąca lub 4 miesięcy oczy niemowlęcia powinny być wyprostowane i być w stanie skupić się na przedmiotach bez odwracania się na zewnątrz lub do wewnątrz.

Uciekające oczko dotyczy bardzo wielu dzieci w pierwszych sześciu miesiącach życia. Dzieje się tak, gdyż maleństwo musi się dopiero nauczyć właściwego używania mięśni oczu, co może potrwać nawet kilka miesięcy.

Ważne jest jednak, aby rozpoznać moment, w którym zez niemowląt powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Jeśli leczenie zostanie odpowiednio wcześnie zastosowane, istnieją całkiem duże szanse na pozbycie się zeza.

Zez jest niewspółosiowością oczu wynikającą z braku współpracy mięśni oka. Wczesne wykrycie zeza u niemowlaka lub innych chorób oczu jest ważne dla zachowania przyszłego wzroku dziecka.

Kiedy uciekające zezujące oko niemowląt wymaga uważniejszej obserwacji?

Zazwyczaj zez niemowląt przechodzi samoistnie mniej więcej po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia. Jeśli jednak poniższe stwierdzenia dotyczą Twojego dziecka, powinnaś koniecznie skontaktować się z okulistą:

  • U Twojego partnera lub u Ciebie stwierdzono problemy z oczami.
  • Zez niemowląt jest bardzo widoczny. Im szybciej poważny problem zostanie rozwiązany, tym większa szansa na pomyślne skorygowanie wady.
  • Przy wyraźniej nadwrażliwości na światło u dziecka.
  • Jeśli oczka dziecka łzawią lub niemowlę cały czas przymyka jedno oko.
  • Częste mruganie lub drżenie oczu.
  • Zezowanie w kierunku kości nosowej, gdy dziecko jest zmęczone.
  • „krzywe” trzymanie głowy u dziecka lub wyraźnie niezręczne ruchy maleństwa na przykład, gdy dziecko chybi celu przy próbie wzięcia do rąk zabawki.

Z czasem zaniedbane oko może zacząć się lenić i całkowicie przestać działać. Ten stan wizualny jest znany jako niedowidzenie lub „leniwe oko”. Oprócz rozwoju niedowidzenia może również wpłynąć na postrzeganie głębokości.

Leczenie zeza u niemowląt – jak wygląda?

Zez można zwykle skorygować za pomocą okularów i zwykle odnosi sukces, jeśli zostanie złapany na wczesnym etapie życia dziecka. Czasami jednak noszenie okularów nie wystarcza do skorygowania zeza niemowlaka, a leczenie może obejmować korekcję chirurgiczną.

Zwłaszcza w przypadku wad wzroku szczególnie ważne jest, aby odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie. Zez niemowląt, gdy przyjmuje poważniejszą formę i nie mija po pół roku może być leczony z pomocą:

  • Zasłonięcia „zdrowego” oczka niemowlaka: w ten sposób dziecko będzie zmuszone do częstszego i jeszcze bardziej intensywnego używania zezującego oczka. Dzięki temu nauczy się „patrzeć prosto”.
  • Noszenie specjalnych okularów: Okulary takie odciążają oczy. Nie są one co prawda w stanie zniwelować problemu całkowicie, ułatwiają jednak widzenie. Prawdopodobieństwo redukcji zeza jest w tym wypadku bardzo wysokie.
  • Operacja: jeżeli żadna z dwóch pierwszych możliwości terapii nie przyniosła efektu, pozostaje jeszcze możliwość operacji. W ten sposób zmienione zostanie nieco ułożenie mięśni oczu tak, aby zez niemowląt nie występował.

Badanie wzroku przed pójściem do przedszkola

Nawet jeśli nie zostały stwierdzone żadne rzucające się w oczy problemy ze wzrokiem, warto jest przed pójściem dziecka do przedszkola lub do zerówki przebadać wzrok pociechy. Jeśli bowiem istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia wady wzroku lub choroby oczu, to prawdopodobieństwo wyleczenia jest tym większe, im szybciej ryzyko zostanie rozpoznane.