Strona główna » Kalendarz i etapy rozwoju dziecka (niemowlaka) » 7 miesiąc życia niemowlaka – rozwój dziecka

7 miesiąc życia niemowlaka – rozwój dziecka

niemowlak siedzący na podłodze

niemowlak siedzący na podłodzeW wieku 7 miesięcy niemowlak waży przeciętnie 8 – 9 kg i mierzy ok. 65 cm. Dziecko odkrywa, że ma kontrolę nad swoim ciałem. Jego rączki i paluszki są coraz sprawniejsze, chwyta nimi i rzuca zabawki, uczy się klaskać i robi „pa pa”. Mięśnie jego szyi są już na tyle mocne, że maluch sztywno i pewnie trzyma główkę.

Interesuje się otaczającym go światem, uwielbia codzienne spacery, które dostarczają mu wiele pozytywnych bodźców. Teraz, siedząc w wózku, ma znacznie szersze pole widzenia – niemowlak intensywnie się rozgląda i obserwuje wszelkie zmiany.

Niemowlak rozumie i potrafi coraz więcej. Reaguje na swoje imię i zaczyna się z nim utożsamiać. Bezbłędnie rozróżnia już nastroje i emocje swoich opiekunów. Naśladuje ich mimikę i gesty. Okazuje radość, zadowolenie, złość i gniew. Potrafi okazać swoją niechęć i dezaprobatę w stosunku do osób, które mu się nie spodobały lub których nie lubi. U niemowlaka pojawia się lęk przed nieznajomymi, za to doskonale bawi się on w towarzystwie osób, z którymi ma kontakt na co dzień. Czuje się wśród nich pewnie i bezpiecznie.

Niemowlak odkrywa uroki asertywności, zdając sobie sprawę, że może w prosty sposób wyrazić swoje niezadowolenie, gdy coś mu się nie podoba lub czegoś nie chce, np. gdy podamy mu nie tę zabawkę, o którą mu chodziło. Są to przejawy kształtowania się jego woli i niezależności. Nie lubi rozstawać się z mamą, z którą jest bardzo mocno zżyty, ponieważ w tym okresie tworzy się między nimi głęboka więź uczuciowa.

Dziecko stał się niesłychanie ruchliwy, dlatego też przewinięcie go to nie lada wyzwanie. Wymaga wprawy i pomysłowości, gdyż dziecko jest w ciągłym ruchu i nie ma czasu ani ochoty na tego typu czynności.


Dziecko zaczyna mówić sylaby w siódmym miesiącu

Nasz malec to już niezła gaduła! Można śmiało stwierdzić, że gdy tylko nie śpi, to ciągle coś mruczy. Pojawiają się dźwięki sylabowe („ma-ma”, „ba-ba”), ale nie mają one nic wspólnego ze świadomym nazywaniem osób. Do dziecka należy mówić jak najwięcej (o ile oczywiście dopuści nas do słowa), by rozwijać jego umiejętności komunikacji. Jest to znakomity czas na czytanie prostych, krótkich książeczek. Dziecko będzie oglądało kolorowe ilustracje i uczyło się nazw różnych rzeczy. Warto zaopatrzyć się w książeczki ze sztywnymi kartkami, by uchronić je przed podarciem i zniszczeniem.

Ruchliwy niemowlak w 7 miesiącu życia

Dziecko zdaje sobie już sprawę z tego, że gdy zabawka jest częściowo schowana (np. pod poduszką), to nie oznacza, że zniknęła. Wie, że istnieje nadal – tylko trzeba ją wyjąć. Bawmy się z naszą pociechą w chowanie przedmiotów, a szybko nauczy się zapamiętywania i rozwinie spostrzegawczość.





Rzucanie zabawek i domaganie się, by mu je podać, to kolejna świetna zabawa naszego dziecka. Śledzi ono wzrokiem spadającą i uderzającą o podłogę zabawkę po to, by móc ją podnieść i ponownie rzucić. Sprawdza, jak daleko upadnie przedmiot, a jeśli nie może go dosięgnąć, domaga się, abyśmy mu go podali.

Malec przejawia zainteresowanie zabawkami, które są kolorowe i wydają dźwięki. Bawiąc się nimi, uczy się rozróżniać kolory, pogłębia zdolność obserwacji i rozwija wyczucie odległości. Lubi zabawki hałaśliwe, choć rodzice rzadko podzielają ten entuzjazm. Nie mniej jednak pozwólmy dziecku na trochę kreatywności – wystarczy garnek i drewniana łyżka, by na jego buzi pojawił się promienny uśmiech.


Co może jeść 7 miesięczne dziecko

Dzieci karmione piersią powinny już spróbować soczków, przecierów owocowych oraz zupek, ponieważ mleko matki, choć nadal ważne, nie zaspokaja już w pełni potrzeb rosnącego brzdąca.

Dzieci karmione butelką mogą poznać smak moreli, gruszek, czarnych jagód, dyni, kalafiora, brokułów, zielonego groszku i fasolki szparagowej. Wprowadzamy także ½ żółtka jaja co drugi dzień, a także gotowaną rybę.

Nie każde dziecko chętnie próbuje nowych smaków. Dziecko na pewno wyraźnie zakomunikuje nam, czy coś mu smakuje czy nie. Może szeroko otwierać buzię i czekać na kolejną łyżeczkę, ale może też krzywić się, wypluwać jedzenie i odmawiać otwierania ust.



Co potrafi 7 miesięczne niemowlę:

  • siedzi dość pewnie i stabilnie, a gdy przytrzymamy go pod pachami, kopie energicznie nóżkami
  • pełza do przodu i do tyłu
  • podejmuje próby podniesienia się do pozycji siedzącej
  • stara się stać sztywno, gdy trzymamy je za rączki, utrzymuje ciężar ciała na nóżkach
  • aktywnie się przemieszcza – coraz mniej czasu spędza w pozycji leżącej
  • niektóre niemowlęta podejmują próby wstawania, podtrzymując się np. szczebelków łóżeczka
  • sprawnie wykonuje pivoty, czyli obroty wokół własnej osi
  • porusza się w kierunku pożądanego celu

PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO NIEMOWLAKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.


Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu:

7

 


Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • co potrafi 7 miesięczne dziecko
  • co potrafi 7 miesięczne niemowlę
  • 7 miesięczne niemowlę
  • 7 miesięczne dziecko-=ile powinno ważyć 7 miesięczne dziecko
  • 7 miesięczny niemowlak