1 miesiąc życia dziecka – rozwój dziecka
Ile powinno przybierać na wadze dziecko w 1 miesiącu ?
Dziecko od momentu pojawienia się na świecie do ukończenia 4 tygodnia życia to NOWORODEK. Prawidłowa waga dziecka urodzonego w terminie waha się od 2500 g do 4000 g, a jego długość od 50 cm do 62 cm.
Zobacz: ile powinien spać noworodek? – pierwszy miesiąc życia
Ile powinien jeść miesięczny noworodek?
Aby niemowlak był spokojny i szczęśliwy, musimy zaspokajać wszystkie jego potrzeby. Należy karmić noworodka według jego indywidualnych potrzeb, dbać o to, by czuł się komfortowo i starać się nie zakłócać jego rytmu, który w ciągu najbliższych tygodni zacznie się stopniowo regulować i ustalać.
Twoje dziecko prawdopodobnie przybrało na wadze od 0,5 do 1 kilograma i urosło około 3 cm do 5 cm od urodzenia w pierwszym miesiącu, a głowa dziecka jest prawdopodobnie o około 2,5 cm większa.
Noworodek, choć bezsilne i bezbronne wobec otaczającego je świata, wyposażone jest w automatyczne odruchy, mające na celu ochronę i utrzymanie go przy życiu.
Rozwój dziecka w 1 miesiącu życia
- odruch ssania i połykania, umożliwiające noworodkowi odżywianie
- odruch moro – odruch obronny, podczas którego niemowlak mimowolnie rozrzuca rączki i nóżki na boki
- odruch chodu – dziecko trzymane w pozycji pionowej na twardej powierzchni unosi stópki i robi małe kroczki
- odruch chwytania – niemowlak chwyta nasze palce, gdy przykładamy je do jego rączek; chwyt jest na tyle mocny, że możemy w ten sposób unieść dziecko do góry. Odruchy te zanikają w pierwszym miesiącu życia.
Okres noworodkowy to czas, w którym powinniśmy postępować z naszym dzieckiem wyjątkowo łagodnie, ze spokojem, bez gwałtownych ruchów, aby ułatwić mu i tak trudny dla niego okres adaptacji.
Musimy uświadomić sobie, że do tej pory noworodek przebywał w miejscu, w którym panował spokój i błogostan, gdzie słyszał kojący dźwięk bicia serca mamy. Nie docierały do niego żadne gwałtowne impulsy, nie odczuwał głodu ani dyskomfortu mokrej pieluszki, nikt nie bombardował go masą niezrozumiałych i nieznanych bodźców, nigdy nie było mu zimno. A teraz musi się z tym wszystkim zmierzyć.
Co potrafi 1 miesięczne dziecko?
W pierwszych dniach życia noworodek widzi przedmioty i osoby znajdujące się blisko – ok. 20-30 cm od jego oczu. Wszystko, co znajduje się dalej, widzi jako obraz rozmazany. Niemowlak rozpoznaje mamę i tatę po głosie, który słyszał, będąc jeszcze w brzuszku, a także po zapachu.
Życie noworodka składa się głównie z fazy snu spokojnego i paradoksalnego, które w sumie trwają od 14 do 20 godzin na dobę oraz fazy rozbudzenia, w której to noworodek chętnie nawiązuje kontakt z otaczającym go światem, koncentrując się na osobach i przedmiotach, znajdujących się w zasięgu jego wzroku. Dziecko nie rozróżnia dnia od nocy i mniej więcej co 3-4 godziny manifestuje swój głód donośnym płaczem.
Nasze nowo narodzone dziecko odkrywa także bodźce, które do tej pory były mu zupełnie obce, takie jak: głód, ból, niewygoda, uczucie chłodu bądź przegrzania. Naszym zadaniem jest stworzenie w jego otoczeniu oazy spokoju i bezpieczeństwa, która zapewni mu idealny start w życie.
PAMIĘTAJ, ŻE KAŻDE DZIECKO JEST INNE I ROZWIJA SIĘ WE WŁASNYM TEMPIE, WIĘC NIE MARTW SIĘ, JEŚLI ROZWÓJ TWOJEGO NOWORODKA NIEZNACZNIE RÓŻNI SIĘ OD POWYŻSZEGO OPISU.
Rozwój niemowlaka – miesiąc po miesiącu:
Proponowane artykuły:
- Nawał pokarmu w piersiach po porodzie
- Dieta bezmleczna bez laktozy u karmiącej mamy
- Karmienie wcześniaka – jak karmić i ile powinien jeść?
- Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią
- Sen noworodka – ile i jak śpi noworodek ?
- Kąpanie noworodka
- Kangurowanie noworodka – zobacz na czym polega i po co jest
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.