Strona główna » Akcesoria » Jaki leżaczek dla niemowlaka?

Jaki leżaczek dla niemowlaka?

lezaczek dla niemowlaka

lezaczek

Leżaczek dla niemowląt to wielofunkcyjne urządzenie, doceniane przez większość rodziców ze względu na prostotę użytkowania, małe gabaryty i wszechstronność. Maluszek już od pierwszych dni swojego życia może w nim leżeć i spać, a w późniejszym okresie siedzieć, bawić się, a nawet jeść. Leżaczek przeznaczony jest zazwyczaj dla dzieci od 3 do 18 kg, ale dane te mogą różnić się w zależności od modelu i producenta. Pamiętajmy, że zawsze należy przestrzegać zasad umieszczonych na opakowaniu.


Bezpieczeństwo to podstawa!

Przy zakupie leżaczka powinniśmy zwrócić uwagę przed wszystkim na to, czy posiada on odpowiednie certyfikaty i spełnia wymogi bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć pewność, że zadbaliśmy o ochronę, komfort i bezpieczeństwo maluszka, wybierajmy modele, które posiadają pozytywną opinię ekspertów – Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, a także znak bezpieczeństwa „B”. Dobry leżaczek powinien posiadać potwierdzenie zgodności z normą „CE” oraz pełną informację o produkcie.

Funkcje leżaczka:

  • funkcja kołysania – służy do uspokajania dziecka. Większość maluszków uwielbia bujanie i kołysanie, ponieważ są one do tego przyzwyczajone od najwcześniejszych chwil życia. Już w brzuchu mamy były bujane podczas każdego ruchu jej ciała. Maluszki podczas kołysania czują się bezpiecznie, zupełnie inaczej niż w sztywnym łóżeczku. Poza tym kołysanie wpływa pozytywnie na układ przedsionkowy mózgu dziecka, który jest odpowiedzialny za zmysł równowagi i reakcje płynące z własnego ciała. Kołysanie we wczesnym okresie życia sprawia, że dzieci są spokojniejsze, mniej płaczą, szybciej się rozwijają, są bardziej samodzielne i inteligentne.
  • wibracje – kojące wibracje lub drgania pomogą nam uspokoić lub uśpić maleństwo.
  • funkcja siedzenia i leżenia – umożliwia maluszkowi uczestnictwo w życiu rodzinnym z uwagi na fakt, że z leżaczka ma on lepszy punkt obserwacyjny niż z łóżeczka. Poza tym łóżeczko stoi w jednym miejscu, a leżaczek jest na tyle kompaktowy, że możemy go przenieść w dowolne miejsce. Funkcja leżenia może służyć maluchowi do odpoczynku oraz krótkiej drzemki, natomiast funkcja siedzenia świetnie sprawdza się podczas karmienia.
  • regulacja oparcia – umożliwia zmianę położenia dziecka, np. z pozycji leżącej na pozycję półleżącą lub siedzącą. W wielu nowoczesnych modelach funkcja ta jest na tyle płynna, że możemy zmienić pozycję z siedzącej na leżącą bez budzenia dziecka.
  • pozytywka – wbudowane pozytywki uatrakcyjniają przebywanie w leżaczku. Są bardzo lubiane przez dzieci, które przecież odbierają świat wszystkimi zmysłami. Elementy dźwiękowe rozwijają słuch dziecka, dostarczając mu przy tym wiele zabawy i radości. Nowoczesne modele leżaczków posiadają wbudowany odtwarzacz muzyki (np. poważnej) lub gniazdo USB, dzięki czemu możemy podłączyć odtwarzacz MP3 z wybraną przez nas muzyką – głośność również można regulować!
  • blokada funkcji bujania – przydatna w różnych sytuacjach, np. podczas karmienia dziecka
  • funkcja składania i rozkładania – bardzo przydatna szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Gdy nie używamy leżaczka, możemy go złożyć i schować, ważne więc, aby mechanizm składania i rozkładania był szybki i prosty.
Zobacz:  Czym są pneumokoki? - objawy i leczenie

Sposoby kołysania:

  • ręczny – buja dziecko (machając rączkami i nóżkami) lub my
  • automatyczny – dostępne są modele zasilane bateriami, które posiadają funkcję automatycznego bujania i kołysania. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość ustawienia prędkości ruchu, dostosowanej do potrzeb dziecka.

Elementy leżaczka:

  • stelaż – najważniejsze, by był stabilny i solidny, aby zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo. W zależności od modelu może być plastikowy, metalowy lub aluminiowy. Najlepszy – bo najlżejszy – jest oczywiście aluminiowy! Podczas zakupu sprawdź, czy składanie i rozkładanie leżaczka jest łatwe i nie zajmuje zbyt dużo czasu.
  • nakładki antypoślizgowe – powinny znajdować się od spodu stelaża, zapewniając dobrą przyczepność do podłoża. Pamiętaj, że starszy maluszek, balansując całym ciałem, jest w stanie rozbujać leżaczek bardzo mocno. Podczas takiego bujania leżaczek nie wyposażony w ABS może „przewędrować” na drugi koniec pokoju!
  • siedzisko – powinno mieć możliwość ustawienia w co najmniej dwóch pozycjach: leżącej i siedzącej, jednak najlepiej, jeśli do wyboru mamy jeszcze trzecią – półleżącą (bo czasem leżąca jest zbyt nisko, a siedząca zbyt wysoko). Sprawdź, czy regulacja oparcia jest płynna i niezawodna.
  • tapicerka – powinna być miękka i przyjemna w dotyku, ale najważniejsze, by przepuszczała powietrze i nadawała się do prania w pralce. Zwróć uwagę, czy łatwo się ją zdejmuje, bo będziesz korzystać z tej opcji dość często.
  • wkładka redukująca – przeznaczona dla najmniejszych dzieci. Redukuje przestrzeń wokół dziecka, idealnie dopasowując się do jego gabarytów, dzięki czemu maluch czuje się bezpieczniej i bardziej komfortowo, a przy tym jego ciało ułożone jest w prawidłowej pozycji.
  • pasy bezpieczeństwa – mogą być trzy- lub pięciopunktowe (takie jak w samochodzie). Bezpieczniejsze są oczywiście pasy pięciopunktowe, ale w przypadku leżaczka nie są one koniecznością. Jeśli podoba Ci się leżaczek z trzypunktowymi pasami, śmiało możesz go kupić. Zapięcie pasów powinno być schowane, by maluszek nie miał możliwości ich odpięcia. Powinno posiadać również regulację napięcia pasów, aby dopasować je do potrzeb i gabarytów dziecka.
  • pałąk z zabawkami – stymuluje rozwój ruchowy i wzrokowy dziecka. Maluch poznaje związki przyczynowo-skutkowe poprzez powtarzanie danej czynności, np. poruszanie zabawką, wciskanie przycisków itd. W zależności od modelu pałąk można odpiąć, zdjąć lub przełożyć na tył leżaczka.
  • płozy lub szeroko rozstawione nóżki – dzięki nim możemy kołysać lub bujać maluszka. Jedne i drugie powinny mieć możliwość zablokowania.
  • pałąk lub uszy do przenoszenia – umożliwią wygodne przeniesienie dziecka w leżaczku.
  • daszek – przydaje się, gdy dziecko przebywa w leżaczku na dworze. Chroni jego oczy i skórę przed słońcem, a częściowo także przed wiatrem.
Zobacz:  Jak długo i często karmić piersią?

Zasady korzystania z leżaczka:

  1. Leżaczek stawiaj tylko i wyłącznie na podłodze! Nigdy nie stawiaj go na łóżku, komodzie czy stole!
  2. Dziecko nie powinno przebywać na leżaczku zbyt długo – ortopedzi twierdzą, że długotrwałe przebywanie na miękkiej i nierównej powierzchni jest niekorzystne dla rozwijającego się kręgosłupa. Po leżakowaniu należy zafundować maluszkowi inną gimnastykę, np. leżenie na brzuszku lub plecach na równej i twardej powierzchni.
  3. Zawsze sprawdzaj, czy dziecko ma zapięte pasy, zwłaszcza w sytuacji, gdy chcesz je przenieść wraz z leżaczkiem – nigdy nie chwytaj w tym celu za pałąk z zabawkami.
  4. Podczas zakupu wybierz model, który będzie stymulował zmysły dziecka – wskazane są melodyjki, zabawki, światełka, wibracje.
  5. Podczas użytkowania zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, zawartymi w instrukcji obsługi.

Leżaczek to niezastąpiona pomoc dla każdego rodzica i świetna zabawa dla dziecka, które leżąc w nim, doznaje przyjemnych bodźców w postaci kołysania, bujania, wibracji i kojących drgań. Dodatkowo ma do dyspozycji kolorowe pluszaki lub stymulujące zabawki i światełka, a w tle słyszy uspokajającą melodię. Wszystko to sprawia, że zaabsorbowany zabawą maluszek, daje rodzicom chwilę wytchnienia i możliwość krótkiego relaksu. Dzięki niewielkim gabarytom, leżaczek sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach, więc praktycznie każdy może sobie pozwolić na tego typu gadżet.


Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • leżaczek
  • najlepszy leżaczek
  • jaki leżaczek dla dziecka
  • jaki leżaczek dla niemowlaka
  • leżaczki dla niemowląt
  • leżaczek