Strona główna » Dzieci » Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Szybki i skuteczny sposób

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Szybki i skuteczny sposób

mama uczy dziecko robić do nocnika

Kiedy zacząć naukę robienia siusiu na nocnik? Dziecko powinno w sposób naturalny, fizjologiczny, dojrzeć do pożegnania z pieluchą i dzieje się tak mniej więcej w 24 miesiącu życia dziecka. Trudno powiedzieć, kiedy tak naprawdę nadchodzi ten wielki dzień – dzień pożegnania z pieluszką. Zależy to od wielu czynników.


Kiedy i jak przekonać dziecko do nocnika?

Pytajcie się często malucha czy nie chce siusiu, a jeśli jest w pieluszce i po sprawdzeniu jest ona już jakiś czas sucha, posadźcie dziecko na nocniku sami, niech spróbuje zrobić siusiu.Pokażcie dziecku, jak ładnie lalka albo misio robią siusiu do nocnika. Oglądajcie wspólnie gazety, książeczki, w których pokazane są dzieci na nocnikach i tłumaczcie, co te dzieci robią Należy chwalić, a nie ganić. Jeśli dziecku uda się zrobić siusiu do nocnika bijcie brawo. Bądźcie cierpliwi, jest to trudna nauka i każde dziecko inaczej ją przechodzi.
Większa część niemowląt zaczyna opanowywać tą sztukę około drugiego roku życia. Jest też grupa dzieci, która bardzo szybko przyswoiła sobie załatwianie potrzeb do nocnika. Jeżeli natomiast trzy latek do tej pory nie wykazał chęci aby załatwiać swoje potrzeby na nocnik, nie ma się czym martwić. Taka sytuacja też jest w normie.
Na pewno im szybciej dziecko porzuci pieluszkę, tym lepiej. Jest to duża wygoda nie tylko dla rodziców, ale też dla dziecka, ponieważ pielucha nie uwiera w pupę, nie robią się odparzenia i wygodniej się poruszać.

Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? 8 szybkich i skutecznych sposobów

  1. Zakup nocniczka jest bardzo ważny. Najlepiej wybierz się na jego zakup razem z dzieckiem. Pozwól mu wybrać ten, który mu się podoba – już przy zakupie go zaakceptuje, a to zwiększy szanse na szybsze zaprzyjaźnienie się z nim. Możesz również wybrać go sama i podarować dziecku w formie wyjątkowego prezentu. Na początek najlepiej kupić najprostszy model, stabilny, wygodny w siedzeniu i najlepiej bez pozytywki, której dzieci często się boją. Dla chłopczyka najlepiej poszukać nocniczka z specjalna osłonką, która ochroni przed obsiusianiem podłogi.
  2. Musisz zaobserwować, kiedy jest najlepszy moment. Dziecko do drugiego roku życia, nie umie zakomunikować, że zrobiło niespodziankę w pieluszkę. Nie umie również połączyć ucisku na pęcherz lub parcia z potrzebą wypróżnienia się, dlatego dużą role odgrywają tu rodzice, którzy obserwują swoje dziecko i umieją przewidzieć pewne sytuacje. Duża część dzieci załatwia się zaraz po przebudzeniu, wiec warto zacząć sadzanie na nocniczek od razu rano. Potrzeba załatwienia się jest również bardzo prawdopodobna po jedzeniu lub wypiciu dużej ilości płynów.
  3. Daj dobry przykład swojemu dziecku. Dzieci lubią naśladować dorosłych i częściej robią rzeczy, które zaobserwowały u mamy lub taty. Dlatego jeżeli udajesz się do toalety mów o tym, tłumacz do czego służy sedes, papier toaletowy i dlaczego myje się raczki. Maluszek zaciekawiony łazienkowymi zwyczajami na pewno będzie chciał sprawdzić tego co dorośli.
  4. Przygotuj dodatkowe atrakcje. Czas siedzenia na nocniczku i czekanie na upragnione siku może się wydłużać. Nie zostawiaj malucha samego, któremu na pewno będzie się przykrzyć siedzenie na „tronie”. Dlatego możesz przygotować zabawki, które umila mu czas i zajmą go na chwile. Zapominając, po co siadł na nocniku. Dobrym rozwiązaniem jest zakup książeczek, które możesz mu czytać. Istnieje kilka pozycji książeczek edukacyjnych, które uczą korzystania z nocniczka.
  5. Chwal za dobrze wykonaną „robotę”. Mów dziecku jak bardzo się cieszysz i jesteś z niego dumna. Dzieci tak naprawdę nie robią nic dla siebie, tylko dla dorosłych. Szukają aprobaty i są łase na komplementy i pochwały. Nie oszczędzaj ich dziecku. Docenione za wysiłek będzie częściej powtarzać tą sytuację.
  6. Nigdy nie karć dziecka za to, że nie zrobiło swoich potrzeb do nocnika. Dziecko dopiero pod koniec drugiego roku życia uczy się kontrolować zwieracze. A nawet starszym brzdącom może zdarzyć się wpadka. Nie porównuj go do innych dzieci, ani nie zawstydzaj go wśród rówieśników. Może to jeszcze nie czas dla twojego szkraba.To tylko podkopie wiarę w siebie i niepotrzebnie zawstydzi. Nie przejmuj się jeżeli twoja sąsiadka nauczyła swoje dziecko siadać na nocnik, gdy miało rok. Zresztą załatwianie się dzieci w tak wczesnym wieku jest bardziej przypadkiem niż świadomym wypróżnianiem się.
  7. Dziecko na pewno samo, przynajmniej na początku, nie będzie sygnalizować, że chce siusiu. Dlatego staraj się go często pytać czy usiadłoby na nocnik. Jednak zbyt częste takie pytanie może zniechęcić malca. Więc lepiej nie być w tym temacie nadgorliwym. Nie należy też dziecka sadzać na siłę na nocniku i kazać mu być na nim, tak długo, aż nie załatwi się. Może to wywołać w dziecku złe skojarzenie z karą.
  8. Ucz zasad higieny. Toaleta to nie tylko załatwianie swoich potrzeb. Od samego początku wpajaj, jak ważne jest mycie raczek. Ten nawyk, im wcześniej zostanie wdrożony w życie tym lepiej. Dawaj dobry przykład dziecku i myj często przy nim ręce.
Zobacz:  Jakie kolory widzi niemowlak i kiedy zaczyna je widzieć?

Od kiedy można uczyć dziecko siadać na nocnik?

Sukces w uczeniu dziecka siadania na nocnik zależy od fizycznych, rozwojowych i behawioralnych kamieni milowych, a nie od wieku. Wiele dzieci wykazuje oznaki gotowości do nauki korzystania z nocnika w wieku od 18 do 24 miesięcy.

Jednak inni mogą nie być gotowi, dopóki nie skończą 3 lat. Nie ma pośpiechu. Jeśli zaczniesz zbyt wcześnie, szkolenie dziecka może zająć więcej czasu. Oczywiście są dzieci, które wcześniej zaczynają załatwiać się na nocnik, a czasem trzylatki noszą jeszcze pieluchy, wszystko zależy od dziecka i czy jest chłopcem czy dziewczynkom.

Od czego powinniśmy zacząć naukę siadania dziecka na nocnik?

Kupcie nocnik i wytłumaczcie dziecku, do czego on służy. Dobrze jest żeby nocnik był zwykły i prosty w swej budowie i absolutnie nie zakładajcie go sobie na głowę by pokazać dziecku, że nie jest on niczym strasznym. Jest to podstawowy błąd wielu rodziców, a dziecko potem traktuje nocnik jak zabawkę i samo zakłada sobie bądź rodzicom na głowę.

Wielu rodziców by zachęcić swoje dzieci podczas nauki korzystania z nocnika korzysta z nocników grających.

 

dziecko siku na nocnik
Nauka sikania dziecka do nocnika

Nauka dziecka korzystania z nocnika powinna przebiegać stopniowo. Nigdy nic na silę. Presja stojącego w łazience nocnika, na którym trzeba siedzieć długimi minutami może tylko wywołać negatywne skojarzenia. Zatem małymi kroczkami w końcu dojdziecie do celu. Naukę sadzania dziecka na nocnik zacznijcie, gdy na dworze jest ciepło, jest lato, wtedy dziecko może chodzić z gołą pupą i łatwo i szybko możecie je posadzić na nocnik.

Jak nauczyć dziecko wołania siku?

Jeśli zdarzy się, że zrobiliście wszystko by nauczyć dziecko siusiania do nocnika i nic z tego nie wyszło, to znaczy, że jest jeszcze za wcześnie i maluch nie jest gotowy. Odstawmy nocnik i niech czeka, aż dziecko samo zacznie chętnie na niego siadać. Jeżeli uda się nauczyć dziecko robienia siusiu do nocnika, nie myślcie, że już całkiem pożegnacie pieluchy. Niestety będą one potrzebne jeszcze jakiś czas w nocy. Możecie próbować ograniczyć dziecku ilość płynów przed snem, a także wysadzać je w nocy na nocnik. Dziecko będzie gotowe do spania bez pieluchy, kiedy przez kilka nocy będzie miało suchą pieluchę.

Zobacz:  Jak wygląda i na czym polega rehabilitacja wcześniaków metodą Vojty?