Strona główna » Odżywianie » Zasady żywienia niemowląt » Winogrona dla niemowlaka – od kiedy dziecko może je jeść?

Winogrona dla niemowlaka – od kiedy dziecko może je jeść?

jedzenie winogrona dziecko sięga ręką po owoc

Wprowadzenie winogrona do diety dla niemowląt to jeden z tych produktów spożywczych, który zapewnia korzyści zdrowotne i pozwala dziecku na nowy smak. Używanie soku winogronowego na zaparcia dziecka jest czymś, co zwykle zaleca wiele osób, podczas gdy słodko-kwaśny smak winogron może zaintrygować Twoje dziecko.

Kiedy niemowlak może jeść winogrona?

Wszyscy rodzice zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment na dodanie winogron do diety dziecka. Zwykle winogrona należy podawać niemowlętom, gdy zaczną jeść pokarmy stałe. Możesz podać mu winogrona, gdy osiągnie wiek około 10 miesięcy – pokrojone na malutkie kawałeczki. Niektórzy dają dziecku do jedzenia winogrona od razu po ukończeniu 6 miesiąca życia, ale w postaci „papki” – czyli obranych i rozgniecionych owoców.

Od którego miesiąca dać je do jedzenia?

Najlepszym momentem będzie czas, gdy dzieci będą miały zęby, aby móc z powodzeniem żuć winogrona, a także muszą umieć prawidłowo siedzieć prosto. Dziecko powinno również móc chwytać kawałki jedzenia i wkładać je do buzi.

Wadą obierania winogron jest to, że wiele ich właściwości przeciwutleniających i prozdrowotnych znajduje się w skórze. Zwykle zaleca się odczekać co najmniej do 8 miesiąca życia niemowlaka.

Jednym z problemów związanych z jedzeniem winogron przez dzieci są jego skórki i ich okrągły kształt. Powodują one ryzyko zadławienia się.

Istnieje szansa, że ​​dziecko może być uczulone na winogrona, pomimo niskiego ryzyka. Dlatego po wprowadzeniu winogron najlepiej odczekać około 3 dni przed ponownym ich podaniem do jedzenia. W ten sposób możesz sprawdzić, czy powodują reakcje alergiczne.

Czy podawanie winogron dziecku jest bezpieczne?

Nie ma nic złego w podawaniu dziecku winogron, ale istnieją pewne środki ostrożności, których należy przestrzegać. Należy również uważać na jakiekolwiek objawy alergii mogące wystąpić u dziecka.

Ilekroć zdecydujesz, że dziecko jest gotowe do spróbowania winogron – pamiętaj, aby nadzorować je za każdym razem, gdy je jedzą. Nawet przy prawidłowym podaniu mogą nadal stwarzać ryzyko zadławienia.

Dobre strony jedzenia i zalety winogrona w diecie dziecka

Winogrona zawierają flawonoidy, które mogą być odpowiedzialne za zdrowie serca i ochronę przed „złym” cholesterolem. Winogrona są również bogate w przeciwutleniacze, ale najwięcej przeciwutleniaczy zawierają winogrona o czerwonej lub ciemniejszej skórce. Są również doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Tylko niektóre z nich obejmują magnez, kwas foliowy, żelazo, cynk, potas, witaminy A, C, B1 i B2.

Podobnie jak wiele innych owoców, winogrona są bardzo delikatne ze względu na bardzo cienką skórkę. Należy jeść tylko świeże owoce, ponieważ szybko dojrzewają, a im dłużej są przechowywane, tym bardziej są miękkie i kwaśne.

Wybierając winogrona do karmienia niemowląt, zawsze wybieraj te bez pestek. Wybierz winogrona bez uszkodzeń skórki w możliwie jak „najlepszym stanie”.

Dlaczego dzieci powinny jeść winogrona?

  • Ochrona przed infekcjami dróg oddechowych: Podawanie winogron dzieciom może zmniejszyć ryzyko zapalenia oskrzeli, astmy i innych typowych problemów z oddychaniem, które są powszechne u dzieci w ich wieku.
  • Łatwe do strawienia: Substancje stałe mogą być trochę trudne dla małych dzieci, które mają problemy z ich natychmiastowym trawieniem, a czasami mogą nawet powodować niestrawność . Winogrona są niezwykle lekkie, dzięki czemu organizm łatwo je rozkłada. Kwaskowatość dojrzałych winogron pomaga również rozwiązać problemy z kwasowością.
  • Lepsza jakość krwi: Poziom hemoglobiny we krwi powinien być optymalny wraz z dużą ilością czerwonych krwinek, aby tlen mógł być przenoszony do różnych narządów ciała i skutecznie wchłaniany. Winogrona również zachowują to samo u niemowląt i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie ich narządów.
  • Zaparcia mogą nękać wiele dzieci we wczesnych latach, a pojawienie się ciał stałych może oznaczać różne problemy wokół nich. Winogrona zawierają dużą ilość błonnika , który przyczynia się do tworzenia kupki i zatrzymywania w nich wody, powodując łatwość wypróżnienia.