Strona główna » Niemowlę » Niemowlę śpi z otwartą buzią – co robić i co to oznacza?

Niemowlę śpi z otwartą buzią – co robić i co to oznacza?

spiące dziecko z otwartą buzią

 

Niezależnie od tego, czy śpiące niemowlę z otwartą buzią ma – szeroko otwarte, czy tylko lekko uchylone usta. Oddychanie przez usta podczas snu może być kluczową wskazówką dla zdrowia Twojego dziecka. Spanie z otwartą buzią zazwyczaj sugeruje, że Twoje dziecko nie może oddychać wystarczająco dobrze, aby trzymać usta zamknięte. Istnieje szereg przyczyn tego problemu, a także metod jego rozwiązania. Dlaczego Twoje dziecko może spać z otwartymi ustami, co możesz zrobić, aby pomóc i kiedy powinieneś odwiedzić pediatrę?


Czy to normalne, że dzieci śpią z otwartymi ustami?

Spanie z otwartą buzią i oddychanie ustami nie jest zdrowym sposobem oddychania podczas snu. Zdrowe noworodki automatycznie oddychają prawie wyłącznie przez nos, chyba że ich przewód nosowy jest w jakiś sposób zablokowany. W rzeczywistości małe dzieci – do wieku około 3 do 4 miesięcy – nie rozwinęły jeszcze odruchu oddychania przez usta.

Tak więc, gdy dziecko śpi z otwartymi ustami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego nos jest zatkany co może wiązać się z przeziębieniem, alergią lub innymi schorzeniami.

Noworodek śpi z otwartą buzią? Co to oznacza?

Jeśli sporadycznie kilka razy zauważysz, że noworodek śpi z otwartą buzią przez krótki czas, prawdopodobnie nie jest to powodem do niepokoju. W większości przypadków sporadyczne otwieranie ust podczas snu jest oznaką przekrwienia. Jednak w dłuższej perspektywie niemowlęta są bardziej narażone na wiele problemów ze snem objawiających się właśnie spaniem z otwartymi ustami.

Eksperci ostrzegają, że oddychanie przez usta dziecka jest uważane za zaburzenie oddychania. Mogą mieć trudności z jedzeniem lub nauką poruszania językiem.

Niemowlak śpi z otwarta buzia

Z biegiem czasu oddychanie przez usta niemowlaka może stać się jego niekontrolowanym nawykiem, który będzie Ci trudno przełamać.

Upewnij się, że Twoje dziecko pije dużo mleka matki lub mleka modyfikowanego, aby uniknąć odwodnienia i utrzymać przepływ śluzu.

Chodzi o to, że oddychanie przez usta nie jest tak wydajne, jak oddychanie przez nos — zwłaszcza jeśli chodzi o wchłanianie tlenu do płuc dziecka. Mózg i ciało nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. W nocy to obniżone nasycenie tlenem jest szkodliwe dla jakości snu i zdolności mózgu do wystarczającego odpoczynku. Oddychanie przez nos pomaga również odfiltrować bakterie i substancje drażniące przed dostaniem się do organizmu.

Dlaczego moje dziecko śpi z otwartą buzią? – przyczyny

Jeśli Twoje dziecko śpi z otwartą buzią, ważne jest, aby mieć oko na dziecko i szukać pewnych oznak. Ponieważ ustaliliśmy, że oddychanie przez usta dziecka podczas snu nie jest normalnym zjawiskiem, potencjalne przyczyny zazwyczaj obejmują schorzenia:

1. Zatkany nosek przez śluz bądź przekrwienie błony śluzowej

Twoje dziecko może spać z otwartą buzią z konieczności. Jeśli jego nos jest zatkany śluzem, może oznaczać to niedawno przebyte przeziębienie lub w jego sypialni coś w powietrzu może go uczulać.

Dopływ większej ilości krwi powoduje zaczerwienienie (przekrwienie) i obrzęk błony śluzowej. Większa objętość błony śluzowej blokuje jamę nosową powodując uczucie zatkania nosa. Nagromadzony śluz może blokować nos i zmuszać je do oddychania przez usta. Może się to zdarzyć latem, kiedy powietrze wysusza śluz w nozdrzach. Może również wystąpić z powodu choroby lub alergii.

Blokada w nosie Twojego dziecka może być trudna do wykrycia, jeśli nie brzmi ono wypchane i nic nie kapie. Jednak nozdrza niemowląt są tak małe, że mogą zostać zablokowane przez bardzo niewielką ilość śluzu.

W każdym razie niemowlęta nie są w stanie samodzielnie usunąć śluzu, więc mogą zrekompensować to oddychaniem przez usta.

Można zastosować gruszkę do nosa i obserwować poprawę, czyść ją za każdym razem po użyciu, aby zapobiec tworzeniu się szkodliwych bakterii.

2. Skrzywiona przegroda nosowa niemowlaka – oznaką otwartej buzi w trakcie snu

Czasami oddychanie przez usta może być spowodowane nieprawidłowościami w chrząstce i kościach, które oddzielają od siebie nozdrza niemowląt. Może to prowadzić do problemów z oddychaniem przez nos i może być powszechne u osób, które mają również wąską górną szczękę (również związaną z oddychaniem przez usta).

3. Związany język – za krótkie wędzidełko podjęzykowe u noworodków

Noworodki ze związanym językiem (ograniczony zakres ruchu języka) często nie są w stanie dotknąć językiem podniebienia, co utrudnia ssanie i czynność ssania. Normalnie rozwinięty język pozostaje przysysany do podniebienia podczas oddychania przez nos, a bez tego usta otwierają się.

Ta nieprawidłowość nie tylko powoduje oddychanie przez usta podczas snu, ale także powoduje trudności w karmieniu piersią. W niektórych przypadkach język może cofnąć się do dróg oddechowych, powodując całkowitą lub częściową niedrożność oddechowa dziecka.

4. Nawyk oddychania przez usta

Niemowlęta, które w przeszłości miały problemy z oddychaniem, mogą wykształcić nawyk oddychania przez usta. Z czasem może to prowadzić do nieprawidłowego rozwoju górnej szczęki, cofnięcia żuchwy, problemów z mową i nierównego ustawienia się zębów.

5. Bezdech senny dziecka – oddychanie przez buzię

Powiększone migdałki lub migdałki gardłowe mogą blokować drogi oddechowe dziecka i prowadzić do bezdechu sennego. Bezdech senny u niemowląt to stan, który może powodować chrapanie i wstrzymywanie oddechu dziecka podczas snu. Najczęściej zaczynają ponownie samodzielnie oddychać, ale zdarzają się przypadki, które są śmiertelne.

Inne objawy bezdechu sennego to: 

  • niespokojny sen,
  • senne lęki,
  • kaszel,
  • dławienie się,
  • widoczne zmęczenie pomimo odpowiedniego snu.

Jeśli obawiasz się, że Twój noworodek cierpi na bezdech senny, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Ten stan jest rzadki u noworodków, ale zawsze lepiej sprawdzić te objawy.

Alergia – oznaka spania dziecka z otwartą buzią

Alergie są częstym powodem, dla którego dzieci podczas snu oddychają przez usta. Niemowlęta mogą wcześnie rozwinąć alergie, co powoduje zwiększoną produkcję śluzu, który może blokować ich drogi oddechowe. Dzieci mogą spać z głową odchyloną do tyłu z otwartymi ustami, aby ułatwić sobie oddychanie ze zgromadzonym śluzem w gardle.

Co się dzieje, gdy dziecko śpi z otwartymi ustami?

Spanie z otwartą buzią może to zmniejszyć drogi oddechowe dziecka, utrudniając oddychanie. Ponadto Twoje dziecko w późniejszym czasie może być bardziej podatne na zapalenie migdałków.

Oddychanie przez nos ma za zadanie filtrować bakterie i małe cząsteczki w powietrzu, tak aby płuca nie mogły ich wchłaniać, natomiast gardło jest odpowiedzialne za filtrowanie powietrza i z czasem może puchnąć i powiększać się.

Istnieje wiele potencjalnych problemów, które mogą rozwinąć się w wyniku snu dziecka z otwartą buzią. Te potencjalne powikłania mogą obejmować zespół długiej twarzy. Oznacza to, że dolne rysy twarzy Twojego dziecka mogą nieproporcjonalnie się wydłużyć, powodując większy podbródek, gumowaty uśmiech, otwarty zgryz lub ogólnie wąską twarz.

Ponieważ oddychanie przez usta jest zwykle spowodowane trudnościami w oddychaniu, może również obniżyć stężenie tlenu we krwi. Z biegiem czasu może to prowadzić do wszystkiego, od problemów z sercem po nadciśnienie.

Sen dla noworodków jest jednym z najważniejszych czynników w rozwoju Twojego dziecka i niestety niemowlęta i dzieci, które podczas snu oddychają ustami – często nie śpią tak głęboko, jak te, które oddychają przez nos.

Brak dobrej jakości snu może negatywnie wpłynąć na wydajność, wzrost, koncentrację, zachowanie i rozwój Twojego dziecka. Istnieje nawet związek między oddychaniem przez usta a objawami typowymi dla zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Co robić, gdy dziecko śpi z otwartą buzią?

Jeśli jesteś zaniepokojona lub zauważyłaś, że Twoje usta dziecka często spi z otwartą buzią to porozmawiaj z lekarzem pediatrą. Jeśli przyczyną oddychania przez usta są drobne niedogodności, takie jak zbyt duża ilość śluzu, należy natychmiast znaleźć rozwiązanie tymczasowego problemu, aby zapobiec długotrwałemu nawykowi i przyszłym problemom.

1. Użyj nawilżacza powietrza w pokoju dziecka

Wiadomo, że suche powietrze zwiększa produkcję śluzu. To może się zdarzyć każdemu z nas, ale dzieci mają małe drogi oddechowe, więc niewielki wzrost może spowodować poważne problemy. Użyj nawilżacza, aby zwiększyć wilgotność powietrza i zmniejszyć ilość wytwarzanego śluzu.

2. Odsysaj nosek dziecka

Niemowlęta jeszcze nie wiedzą, jak odkaszleć flegmę ani wydmuchać nos, więc możesz to zrobić za nich – tak! Odsysanie nosa lub ust dziecka może pomóc usunąć nadmiar śluzu, który utrudnia oddychanie. Tylko nie przesadzaj. Zbyt częste odsysanie (gdy nie jest to konieczne) może w rzeczywistości zwiększyć produkcję śluzu. Użyj gruszki do nosa, aby usunąć śluz.

3. Użyj filtra powietrza

Jedną z najczęstszych przyczyn dodatkowego smarkania jest zła jakość powietrza. W powietrzu mogą znajdować się alergeny, które niepokoją alergie Twojego dziecka, powodując, że Twoje maleństwo będzie miało więcej śluzu. Filtr powietrza natychmiast poprawi jakość powietrza i może zmniejszyć ilość śluzu.

4. Usuń alergeny, jeśli to możliwe

Jeśli masz zwierzęta, regularnie sprzątaj i odkurzaj, aby usunąć sierść zwierząt z domu. Pal na zewnątrz (jeśli musisz) i nie zapomnij wpuścić trochę świeżego powietrza i regularnie wietrz pomieszczenie w którym śpi dziecko.

5. Zapewnij noworodkowi ciepłą kąpiel

Jeśli noworodek lubi kąpiele lub uważa je za relaksujące, może natychmiast wyleczyć nerwowość. Ciepła woda może również pomóc w rozrzedzeniu śluzu, dzięki czemu łatwiej odpłynie, dzięki czemu będzie spokojniejszy i mniej duszny.

6. Użyj kropli soli fizjologicznej

Krople soli fizjologicznej są łatwe w użyciu i bardzo skuteczne. Jeśli Twoje dziecko ma zbyt gęsty śluz, aby prawidłowo odsączyć, można użyć kropli soli fizjologicznej, aby go rozrzedzić. Kilka kropel do nosa pomoże smarkowi wyjść. Prawdopodobnie będziesz wycierać nos co kilka minut, ale Twoje dziecko będzie mogło łatwiej oddychać. Używaj kropli soli fizjologicznej tylko zgodnie z zaleceniami.