Strona główna » Dzieci » Dziecko śpi z otwartymi oczami i przewraca nimi w trakcie snu – co to oznacza?

Dziecko śpi z otwartymi oczami i przewraca nimi w trakcie snu – co to oznacza?

niemowlak z otwartymi oczami leży

Spanie niemowląt i starszych dzieci z otwartymi oczami może być niepokojące i wydawać się czymś poważnym. Zanim zaczniesz się zbytnio denerwować o zdrowie swojego dziecka, warto wiedzieć, że jest to dość powszechne.


Dlaczego niektóre dzieci śpią z otwartymi oczami?

Choć wygląda to dziwnie i jest nieszkodliwe. Wbrew pozorom – Twoje dziecko śpi! Badania nie zidentyfikowały dokładnej przyczyny. Niektóre potencjalne powody, dla których Twoje dziecko może spać z otwartymi oczami to:

  • Dziedziczność. Jeśli Twój partner wspomniał, że śpisz z otwartymi oczami, istnieje większa szansa, że ​​Twoje dziecko też to zrobi.
  • Rozwijający się układ nerwowy i REM. Wzory snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) w połączeniu ze wciąż rozwijającym się układem nerwowym mogą przyczyniać się do otwierania oczu podczas snu. Niemowlęta przechodzą dłuższe okresy snu REM niż dorośli, a ruch gałek ocznych jest częstszy u dorosłych i niemowląt podczas snu REM.
  • Nieprawidłowości porodowe. W niezwykle rzadkich sytuacjach Twoje dziecko może nie być w stanie zamknąć powiek z powodu wady wrodzonej. W takich przypadkach może być konieczna operacja w celu usunięcia problemu.

Jeśli tryb snu Twojego dziecka z otwartymi oczami przeszkadza lub Cię niepokoi, możesz delikatnie pogłaskać jego powieki. Jeśli oczy wydają się podrażnione, zaczerwienione lub suche, porozmawiaj z lekarzem specjalistą. U niemowląt sposób zasypiania z otwartymi oczami jest dość powszechnym zjawiskiem.

Jednak Twoje dziecko powinno wyrosnąć z tego zachowania przed ukończeniem osiemnastego miesiąca życia.

Nie bez powodu mrugamy w dzień, a na noc zamykamy powieki. Zamknięcie powieki pokrywa gałkę oczną cienką warstwą płynu łzowego. Łzy pomagają utrzymać wilgotne środowisko dla prawidłowego funkcjonowania komórek oka. Płyn łzowy pomaga również wypłukać kurz i zanieczyszczenia.

Bez odpowiedniego nawilżenia oko może ulec uszkodzeniu, zadrapaniu lub infekcji.

Czy zasypianie z częściowo otwartymi oczami jest szkodliwe dla dziecka?

Sen dziecka z otwartymi oczami jest całkowicie zdrowy i nieszkodliwy, ale dla niektórych matek ta cecha może wydawać się dziwna i niepokojąca. I najprawdopodobniej, gdy odwiedzisz pediatrę, powiedzą ci, że często widzą ten stan u niemowląt, ale wcale się tym nie przejmują.

Wielu ekspertów uważa, że ​​dzieje się tak dlatego, że umysł dziecka jest bardzo aktywny i zajęty podczas długich okresów zasypiania w fazie REM. Niemowlęta spędzają ponad pięćdziesiąt procent czasu w fazie REM, a ich umysły wciąż aktywnie się rozwijają.

Gdy dorastają, ich wzorce zasypiania zmieniają się i stają się bardziej podobne do dorosłych, co oznacza, że ​​są mniej wybredne podczas drzemki i rzadziej budzą się w nocy.

Dlaczego dzieci przewracają oczami podczas snu?

Kiedy rodzi się dziecko, jego małe ciało potrzebuje trochę czasu, aby przystosować się do świata zewnętrznego i dojrzeć. Podobnie jak różne inne narządy w jego ciele, jego oczy (lub wzrok) również są w fazie rozwoju. Oznacza to, że wizja Twojego dziecka mięśnie oka będą słabe.

Nie musisz się martwić, jeśli Twoje dziecko przewraca oczami podczas snu, ponieważ będzie robiło to mniej, gdy dorośnie. Przypadki przewracania oczami u niemowląt są częścią normalnego zjawiska rozwojowego. Jeśli widzisz, że dziecko przewraca oczami w górę, potraktuj to jako normalne zjawisko rozwojowe. Kiedy twój maluch jest śpiący, możesz nawet zauważyć, że przewraca oczami z powrotem do głowy.

Dlatego przewracanie oczami może być związane ze stanem senności niemowlęcia lub przejściem ze stanu senności do stanu czuwania. Czasami Twój maluch może nawet przewrócić oczami, gdy nie śpi.

Jeśli Twoje dziecko zbyt często przewraca oczami, powinnaś je zbadać, ponieważ może to być powiązane z poważnymi schorzeniami, takimi jak:

  • drgawki,
  • uraz głowy,
  • niski poziom cukru we krwi,
  • hipokalcemia.

Co mogę zrobić, gdy dziecko zasypia z otwartymi oczami?

Nie ma poważnych obaw, że Twoje dziecko zasypia z częściowo otwartymi oczami, ale w przypadku młodych mam mogą się zastanawiać, jak sprawić, by dziecko zasypiało z zamkniętymi oczami.

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc dzieciom zamknąć oczy podczas zasypiania:

  1. Na czas snu dziecka usuń lub wyłącz całe oświetlenie, aby nie przeszkadzało mu w tym przypadku, jego oczy nie są całkowicie zamknięte.
  2. Jako rodzic możesz ustalić cykl karmienia i snu, aby Twoje dziecko mogło przyzwyczaić się do rutyny. Pomoże dziecku nauczyć się zasypiać bez przerw i przerw.
  3. Podczas snu pozwól dziecku odpoczywać na plecach, ponieważ sprzyja to wystarczającej cyrkulacji powietrza wokół niego. Wszelkie inne przedmioty, takie jak pluszaki, poduszki, kołdry itp. należy usunąć.
  4. Po zaśnięciu dziecka możesz delikatnie zamknąć powieki opuszkami palców, aż do całkowitego zamknięcia.

Kiedy można zacząć się martwić i iść do lekarza?

Przed ukończeniem półtora roku, normalne jest, że Twoje dziecko zasypia z całkowicie lub częściowo otwartymi oczami. Jeśli jednak minęło ponad osiemnaście miesięcy i zauważysz, że Twoje dziecko nadal zasypia z częściowo otwartymi oczami, może być konieczne skonsultowanie się w tej sprawie z pediatrą.

Niemniej jednak jest to bardzo rzadkie i nie powinno być samo diagnozowane. Istnieje kilka rzadkich zarejestrowanych przypadków tego schorzenia, u których zdiagnozowano mal formację powiek, dlatego wszelkie wątpliwości należy omówić z pediatrą.

Schorzenia, takie jak wrodzone opadanie powiek, mogą powodować zniekształcenia powiek, ale istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że dziecko może zarazić się tą chorobą. Takie przypadki wymagają profesjonalnej i medycznej pomocy, ponieważ nie można ich zdiagnozować samodzielnie.

Nawet jeśli może wyglądać nienormalnie i jakoś dziwnie, możesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest zdrowe i nie ma żadnych problemów. Niemowlęta zasypiają dość mocno, nawet jeśli oczy są całkowicie lub częściowo otwarte.

Jeśli naprawdę czujesz, że martwisz się z jakiegokolwiek powodu, skontaktuj się w tej sprawie z lekarzem.