Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » Kalendarz ciąży - pierwszy trymestr ciąży » 1 tydzień ciąży – zobacz jaki proces zachodzi w organizmie

1 tydzień ciąży – zobacz jaki proces zachodzi w organizmie

biegająca mama

mama na plaży

W rzeczywistości nie jesteś jeszcze w ciąży (właśnie masz miesiączkę), ale teoretycznie sprawa wygląda trochę inaczej. Jeśli przy najbliższej owulacji dojdzie do zapłodnienia, to właśnie czas, w którym miałaś ostatnią miesiączkę, zostanie uznany pierwszym tygodniem ciąży.





Oficjalnie przyjmuje się, że ciąża trwa ok. 40 tygodni (280 dni), przy czym pierwszy dzień ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Wychodzi więc na to, że ciąża rozpoczyna się około 14 dni przed faktycznym poczęciem (liczba ta może ulec zmianie, bowiem uzależniona jest od długości Twojego cyklu).

Dlaczego wiek ciążowy oblicza się w ten sposób?

Ponieważ pierwszy dzień ostatniej miesiączki to jedyna pewna data, którą lekarz może ustalić. Sam moment zapłodnienia trudno jest jednoznacznie określić.

U każdej kobiety cykl wygląda inaczej – u jednej trwa dłużej, u drugiej krócej. U jednej owulacja następuje w 14. dniu cyklu, a u drugiej dopiero w 20. Do tego dochodzi jeszcze żywotność plemników, które są w stanie zapłodnić komórkę jajową nawet 3-4 dni po odbytym stosunku. Zatem jak widać wyznaczenie dokładnej daty zapłodnienia jest praktycznie niemożliwe. I właśnie dlatego lekarze liczą ciążę od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i według tych danych wyznaczają datę porodu.

Wiek ciążowy różni się o ok. 2 tygodnie od rzeczywistego wieku płodu. Gdy lekarz powie, że jesteś w 7. tygodniu ciąży, to w rzeczywistości jest to dopiero 5. tydzień życia Twojego dziecka.

Skomplikowane? Nie martw się! Z naszym kalendarzem ciąży wszystko stanie się jasne.

Jak się zmienia ciało w pierwszym tygodniu ciąży ?

Twoja macica zmienia się podczas każdego cyklu menstruacyjnego, przygotowując się na przyjęcie zarodka. W tej chwili masz miesiączkę, ponieważ w poprzednim cyklu nie doszło do zapłodnienia, nastąpiło więc złuszczenie endometrium (wyściółki macicy).

Zobacz:  34 tydzień ciąży

Około piątego dnia cyklu zacznie dojrzewać kolejna komórka jajowa, która będzie rosła w pęcherzyku Graafa (woreczku wypełnionym płynem) aż dojrzeje.

Około 14. dnia cyklu pęcherzyk pęknie, uwalniając komórkę jajową. Pozostałość po pęcherzyku przekształci się w ciałko żółte odpowiedzialne za wytwarzanie progesteronu. Progesteron to hormon odgrywający bardzo istotną rolę, jeśli dojdzie do zapłodnienia – przygotowuje bowiem Twoje ciało do zagnieżdżenia zarodka, a potem odpowiada za utrzymanie ciąży.

Twoje samopoczucie

Na tym etapie nie odczuwasz jeszcze żadnych zmian zachodzących w Twoim organizmie. Wszystkie towarzyszące Ci dolegliwości związane są z miesiączką i są typowymi dla niej objawami (ból podbrzusza, krzyża, głowy).

Rady dla Ciebie:

  • zacznij przyjmować kwas foliowy;
  • zacznij się zdrowo odżywiać;
  • odstaw wszelkie używki (alkohol, papierosy, kawa);
  • jeśli przyjmujesz jakieś leki, to skonsultuj to ze swym lekarzem – niektórych leków nie wolno przyjmować w czasie ciąży!
  • utrzymuj prawidłową wagę ciała i bądź aktywna fizycznie;
  • udaj się do swojego ginekologa – poproś o skierowanie na podstawowe badania, m.in. na test przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii.

Po co stosować kwas foliowy w diecie ciężarnej?

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego Twojego dziecka. Powinnaś go zacząć przyjmować 2-3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże, ale jeśli tego nie robiłaś, to zacznij jak najszybciej. Kwas foliowy (np. Folik – cena ok. 8 zł) zmniejsza do minimum ryzyko wystąpienia wrodzonych wad cewy nerwowej u noworodka.

Ważne!

Zawsze zapisuj datę występowania miesiączki – gdy zajdziesz w ciążę, lekarz na pewno o nią zapyta i na jej podstawie obliczy termin porodu.

Dziecko w 1. tygodniu ciąży

zmiany w organizmie kobiety w pierwszym tygodniu ciążyPóki co możesz je sobie jedynie wyobrazić. By doszło do zapłodnienia, musi być spełnionych kilka warunków.

Najważniejszym jest odbycie stosunku seksualnego w okresie płodnym, tzn. 2-3 dni przed i po spodziewanej owulacji. Aby dokładniej określić datę owulacji, możesz posłużyć się testem owulacyjnym (dostępnym w aptece bez recepty).

Zobacz:  10 tydzień ciąży - objawy, przebieg i rozwój płodu

Nie zawsze udaje się zajść w ciąże w pierwszym miesiącu starań. Czasem potrzeba na to znacznie więcej czasu, cierpliwości, a także wiary w to, że się uda. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to „lokator” pojawi się w Twoim brzuchu za około 2 tygodnie. Bądź więc dobrej myśli.

Ciekawostka

Komórka jajowa, która podczas każdego cyklu dojrzewa, by zapoczątkować nowe życie, jest największą komórką znajdującą się w ciele kobiety. Nie ma drugiej takiej. Jajeczko od momentu uwolnienia żyje ok. 24. godzin – jeśli w tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, komórka obumrze. Kolejna szansa na zapłodnienie pojawi się po miesiączce, zatem POWODZENIA!