Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 9 tydzień ciąży – objawy, zmiany i rozwój płodu w brzuchu

9 tydzień ciąży – objawy, zmiany i rozwój płodu w brzuchu

spiąca kobieta w 9 tygodniu ciąży

kobieta śpi w 9 tygodniu ciąży
Jesteś w 9 tygodniu ciąży, właśnie rozpoczął się ostatni miesiąc pierwszego trymestru. To ostatnie tygodnie okresu zarodkowego rosnącego maleństwa. Jeśli do tej pory nękały Cię nudności i wymioty, to mamy dla Ciebie dobre wieści – już niedługo nadejdą lepsze dni!




Badania lekarskie w 9 tygodniu ciąży

Zapewne jesteś już po pierwszej kontrolnej wizycie i wykonujesz zlecone badania diagnostyczne. Ich wyniki powinnaś przedstawić lekarzowi na kolejnej wizycie. Gdybyś w tym tygodniu poddała się badaniu USG, zobaczyłabyś wyraźny pęcherzyk ciążowy z echem pęcherzyka żółtkowego i echem zarodka.

Dostrzegłabyś także:

  • cieniutką pępowinę,
  • wyraźnie zarysowaną główkę,
  • tułów,
  • rączki i nóżki.

Jeśli miałabyś szczęście, to zobaczyłabyś też, jak Twoje maleństwo się porusza. Tak tak – ta niepozorna istotka uprawia już „gimnastykę” w Twoim brzuchu.

Jakie zmiany w 9 tygodniu ciąży?

W Twoim ciele zachodzi wiele zmian. Wielu z nich w ogóle nie widzisz, ale są i takie, których nie da się nie zauważyć. Zwiększa się objętość krwi, ponieważ układ krwionośny musi zaopatrzyć rozwijający się płód. Zwiększa się wentylacja pęcherzykowa w skutek oddziaływania wysokich stężeń progesteronu na drogi oddechowe. Powiększa się macica i biust.

  • Ciąży towarzyszy całe mnóstwo różnych objawów i dolegliwości, ale pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, tak jak inna jest każda kobieta. W tym okresie możesz odczuwać wszystkie wymienione poniżej objawy lub nie odczuwać żadnego z nich. Może się także zdarzyć, że będziesz odczuwać tylko kilka i to w różnym stopniu nasilenia. Jedno jest pewne – wszystko uznawane jest za normę!

9 tydzień ciąży brzuch

  • Brzuch – może być już nieco powiększony. Na tym etapie niektóre kobiety zauważają wyraźne zwiększenie obwodu brzucha, ponieważ rosnąca macica przesuwa jelita ku górze, co powoduje, że w talii przybywa kilka centymetrów. Twoja macica jest teraz dwukrotnie większa niż w chwili poczęcia i nadal się powiększa, w związku z czym może pojawić się problem z dopięciem spodni lub spódnicy.
  • Piersi – stają się pełniejsze, cięższe i bardziej wrażliwe na dotyk. Mogą się powiększyć nawet o 2-3 rozmiary. Skóra na biuście staje się bardzo delikatna, widać na niej niebieskie linie, a otoczka brodawki sutkowej ciemnieją.
  • Cera – typ Twojej cery może zmienić się pod wpływem ciąży i grasujących w Twoim ciele hormonów. A Ty albo na tym skorzystasz, albo stracisz. Twoja skóra może wyglądać zdrowiej i atrakcyjniej lub wręcz przeciwnie – mogą pojawić się krosty, wypryski i podrażnienia.
  • Włosy – mogą wyglądać na lepiej odżywione, mocne i zdrowe. Być może będą się mniej przetłuszczać i lepiej układać.
  • Upławy – co jakiś czas możesz zauważyć wydzielinę w okolicy intymnej lub na bieliźnie. Z reguły jest ona biaława lub lekko żółtawa o gęstej konsystencji. Nie martw się tym – to naturalne zjawisko. By zachować odpowiednią higienę, noś wkładki higieniczne. Zmieniaj je kilka razy dziennie.
  • Nudności i wymioty – niestety trwają nadal, a co gorsza w ciągu najbliższych 2-3 tygodni mogą się nawet nasilić. Wszystkiemu winne są hormony ciążowe.
  • Uczucie częstego parcia na pęcherz – nadal może Ci dokuczać, choć dolegliwość ta powoli powinna ustępować. Pamiętaj! Nigdy nie wstrzymuj moczu, ponieważ jego zaleganie w pęcherzu zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.
  • Awersje smakowe – możesz czuć niechęć do pokarmów, które wcześniej uwielbiałaś. To zjawisko również jest normalne i nie musisz się nim martwić.
  • Zachcianki – to zupełnie nowy objaw. Nagle, ni stąd ni zowąd przychodzi ochota na „coś”. Czujesz nieodpartą chęć zjedzenia lodów? Śledzi? Ogórków kiszonych? A może masz ochotę na dziwaczną kompozycję tych produktów, np. śledzi z czekoladą? To właśnie są zachcianki! Jednak pamiętaj, by nie przesadzać – Twoja dieta powinna być zdrowa, urozmaicona i zbilansowana.
  • Huśtawka nastrojów – nadal możesz odczuwać niestabilność emocjonalną, rozdrażnienie, niepokój, lęk. W jednej chwili ogarnia Cię niewytłumaczalna płaczliwość, a w drugiej euforia, radość i spokój wewnętrzny. Winowajcą takiego stanu rzeczy są oczywiście hormony.
  • Uczucie głodu – łapiesz się na tym, że stale jesteś głodna? Jesz częściej niż do tej pory? Zwiększony głód jest związany z wytężoną pracą Twojego organizmu, który potrzebuje więcej energii niż dotychczas.

Jakie jeszcze dolegliwości mogą Ci towarzyszyć?

Co robić w dziewiątym tygodniu ciąży?

  • kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego;
  • jedz produkty zawierające żelazo – w tym okresie ciąży często dochodzi do wystąpienia niedokrwistości u ciężarnych. Jeśli domowe sposoby zawiodą, lekarz zapisze Ci specjalne leki (bezpieczne dla maleństwa);
  • zachowaj umiarkowaną aktywność fizyczną – wskazane są spacery, joga, pływanie, zestaw ćwiczeń dla ciężarnych, taniec. Do zabronionych należą: jazda konno, jazda na rowerze i na nartach, wszelkie sporty wyczynowe, sporty walki;
  • dużo odpoczywaj, relaksuj się i śpij, gdy masz na to ochotę;
  • nie jedz koziego sera, serów pleśniowych, surowego mięsa, surowych jaj, owoców morza, surowych ryb;
  • nie stosuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem;
  • pij ok. 2 l wody dziennie;
  • jeśli dokuczają Ci zaparcia, jedz suszone śliwki, morele, figi i rodzynki. Twoje posiłki powinny być lekkostrawne. Nie sięgaj po środki przeczyszczające.
  • jedz zdrowo i rozsądnie – Twoja dieta powinna być zbilansowana, by dostarczyć maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Co nowego?

Rozejrzyj się za luźniejszymi spodniami/spódnicami – te, które nosiłaś do tej pory, mogą być już przyciasne. Dowiedz się, gdzie w Twojej okolicy można dostać odzież ciążową – już niedługo będziesz musiała po taką sięgnąć.

Nie masuj piersi – zbyt intensywny masaż stymuluje wydzielanie oksytocyny odpowiedzialnej za skurcze macicy, co może skutkować poronieniem lub przedwczesnym porodem. Masaż masażowi nierówny, ale powinnaś wiedzieć, że naprawdę ciężko wyznaczyć bezpieczną granicę, której nie wolno przekroczyć. Organizm każdej kobiety ma inną wrażliwość na dotyk i bodźce, wobec tego inaczej na nie reaguje. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zaniechanie jakichkolwiek masaży na czas ciąży.

Nie uciskaj piersi – dbaj o to, by nic nie uciskało piersi (np. zbyt ciasny stanik czy opięta bluzka). Ucisk może doprowadzić do zatkania przewodu mlecznego, co skutkuje przykrymi powikłaniami.

Kup sobie nowy biustonosz – Twoje piersi zapewne ledwie mieszczą się w stanik, który nosiłaś do tej pory. Nic dziwnego – piersi zwiększyły się o 1 do nawet 3 rozmiarów. Zakup nowych, większych biustonoszy ciążowych jest więc konieczny, ale nie kupuj ich więcej niż dwa, bo za jakiś może się okazać, że te też są już za małe. Ciąża to okres przejściowy i nie warto kupować zbyt wielu rzeczy. Pamiętaj, że po porodzie Twoje ciało najprawdopodobniej wróci do poprzednich rozmiarów, dlatego nie wyrzucaj nic ze swojej garderoby.

Jak wygląda płód w 9 tygodniu ciąży?

Maluszek jest coraz ładniejszy i zaczyna przybierać kształt człowieczka. Zmieniają się jego proporcje – tułów wydłuża się i prostuje. Główka nadal jest duża i pochylona do przodu, ale ma bardziej wyraźny kształt. Szyja zaczyna być pomału widoczna, uszy przesuwają się na boki głowy, a oczy na jej przód. Uwydatnia się dolna szczęka, rozwija się górna warga, a nos coraz bardziej przypomina swą końcową formę. Na tym etapie zawiązki zębów mlecznych są już dobrze wykształcone.

Skóra malca nadal jest bardzo cienka i przezroczysta, ale składa się już z dwóch warstw. Zaczynają się wykształcać gruczoły potowe i pojawiają się delikatne i puszyste włoski.

Twoje maleństwo potrafi się bardzo energicznie poruszać. Co prawda Ty jeszcze tego nie czujesz, ale ruchy te są bardzo dobrze widoczne na monitorze podczas badania USG. Na razie są one mimowolne i niekontrolowane, ale to właśnie dzięki nim mięśnie stymulowane są do rozwoju, a stawy ulegają rozciąganiu. Dziecko potrafi już kopać, poruszać rączkami i tułowiem. Potrafi nawet przyłożyć paluszek do ust, ale robi to zupełnie bezwiednie.

Narządy płciowe – u chłopców wykształcają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynek jajeczka. Jednak na tym etapie nie da się ich w żaden sposób rozróżnić, bowiem zewnętrzne narządy płciowe są póki co typu obojnaczego.

Głowa – stanowi ponad połowę całej długości płodu. Nadal przylega do klatki piersiowej.

Mózg – w tyłomózgowiu wyodrębnia się ośrodek odpowiedzialny za oddychanie. Pojawia się także międzymózgowie z przysadką odpowiedzialną za produkcję hormonów. Tworzą się półkule mózgowe odpowiedzialne za czucie i myślenie. W każdej minucie powstaje 2,5 miliona nowych komórek nerwowych, a do czasu narodzin utworzy się ich około 100 miliardów.

Oczy – powstają źrenice w postaci okrągłego otworu, do gałki ocznej wnika nerw wzrokowy łączący oko z mózgiem.

Narząd słuchu – trwa intensywny rozwój ucha środkowego, uszy przemieszczają się na boki głowy.
Jelita – przesuwają się do jamy brzusznej.

Serce – dzieli się na komorę prawą, lewą oraz przedsionki. Jest już prawie całkowicie ukształtowane i bije z prędkością 170 uderzeń na minutę.

Kończyny – trwa ich intensywny rozwój, przy czym widać, że rączki kształtują się szybciej niż nóżki. Widać już paluszki (nadal połączone błoną) i opuszki palców.

Co jeszcze dzieje się w 9 tygodniu ciąży?

  • dochodzi do wyraźnego oddzielenia klatki piersiowej i brzucha przez ważną partię mięśni, które w przyszłości przekształcą się w przeponę;
  • powstaje odbyt;
  • rozwijają się mięśnie;
  • zanika część ogonowa;
  • wykształca się jama opłucnej (błona, w której zamknięte są płuca);
  • trwa dalszy rozwój wątroby, żołądka, nadnerczy, tarczycy;
  • zaczynają się kształtować kubki smakowe;
  • trwa dalszy rozwój łożyska.

9 tydzień ciąży wielkość płodu

  • waży ok. 2-3 g – tyle co torebka herbaty;
  • ma długość 22-30mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 9. tygodnia ciąży) – tyle co moneta 5 zł.

Ciekawostka

Serduszko Twojego maluszka nabiera prędkości i właśnie teraz osiąga najwyższe progi. Nigdy wcześniej ani później nie będzie biło tak szybko.

Przybliżona ilość uderzeń na minutę w różnych okresach życia:

  • w 3 tygodniu ciąży – 75 bpm
  • w 9. tygodniu ciąży – 170 bpm
  • pod koniec ciąży – 125-150 bpm
  • u noworodka – 70-110 bpm
  • u dorosłego – 70-80 bpm