Kalendarz ciąży – Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to już ostatni etap!  Finał zbliża się wielkimi krokami. Twoje myśli krążą teraz głównie wokół tematu porodu i maleństwa. Zastanawiasz się, czy będziesz dobrą matką, czy sprostasz nowym zadaniom, jak będzie wyglądało maleństwo i czy będzie zdrowe?

Trzeci trymestr to czas, w którym coraz częściej możesz odczuwać zmęczenie, i zniecierpliwienie. Targają Tobą sprzeczne emocje – w jednej chwili jesteś radosna, a za moment pełna obaw i niepokoju. Zwykle w ostatnim trymestrze ciąży nasilają się różne dolegliwości m.in. bóle pleców, trudności z oddychaniem, skurcze łydek, żylaki, problemy ze snem. Możesz czuć się bardziej ociężała i niezdarna. Pocieszająca jest jednak myśl, że już niedługo zobaczysz swoje maleństwo!

A co z dzieckiem? W trzecim trymestrze ciąży maluch przede wszystkim nabiera sił i masy. Nie traci czasu na leniuchowanie, jest bardzo aktywny – ćwiczy przewroty, wierci się, rozpycha i napiera na ścianki macicy, kopie, robi śmieszne minki, porusza głową, stopami i rączkami, próbuje chwytać i… uwielbia ssać kciuk! Robi to wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się na spotkanie z Tobą.

Nasz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu przybliży Ci zmiany, jakie zachodzą w organizmie Twoim i maluszka. Dowiesz się, jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami, jak przygotować się do porodu i na pojawienie się maleństwa na świecie. Będziesz na bieżąco w kwestii wielkości, ciężaru i umiejętności Twojego malca. Zapraszamy do lektury i życzymy powodzenia!

Pamiętaj, że wszystkie podane przez nas informacje pełnię jedynie funkcję orientacyjną, dlatego wszelkie wątpliwości konsultuj ze swoim lekarzem.