Strona główna » Ciąża » Siedzenie po turecku i ze skrzyżowanymi nogami w ciąży

Siedzenie po turecku i ze skrzyżowanymi nogami w ciąży

siedzenie we skrzyżowanymi nogami w ciąży

Wszystkie kobiety w ciąży dążą do zdrowej ciąży, dbając o sprawy wymagające uwagi. Nie można zaprzeczyć, że „krawiec siedzi” otwiera miednicę i pozwala dziecku swobodnie zejść w dół, przygotowując mamę do porodu.


Pamiętając o zaletach, niektóre kobiety świadomie wolą siedzieć w ten sposób podczas prac domowych, ceremonii religijnych lub podczas ćwiczenia jogi w ciąży i medytacji.

Czy siedzenie po turecku jest bezpieczne podczas ciąży?

Pozycja po turecku otwiera biodra i rozszerza uda co ma wpływ na późniejszy łatwiejszy poród, łagodzi ból kolan, pomaga przy obolałych lub opuchniętych stopach i zmniejsza ogólne zmęczenie ciała.

To bardziej medytacja. Uspokaja umysł i pomaga zwalczyć stres i lęk. Siedzenie po turecku zmniejsza ból dolnej części pleców.
siedzenie w ciąży po turecku

Usiądź wygodnie i skrzyżuj łydki. Podeszwy stóp powinny być skierowane na zewnątrz pod przeciwną nogą. Twoje nogi powinny tworzyć trójkąt ze skrzyżowanymi goleniami, tworząc rodzaj prostej linii.

Możesz położyć ręce na kolanach, dłońmi skierowanymi w górę lub w dół.

Trzymaj tę pozę tak długo, jak długo będziesz czuła się komfortowo, spróbuj się zrelaksować i odprężyć.

Niezbędne jest utrzymanie prawidłowej postawy siedzenia, aby uniknąć bólu ciała i stawów podczas ciąży.  Dla wielu osób preferowanym nawykiem jest siedzenie po turecku lub ze skrzyżowanymi nogami w trakcie spożywania posiłków. Dobra i bezpieczna postawa podczas siedzenia poprawia funkcję i elastyczność mięśni, zdrowie psychiczne, koncentrację oraz przepływ krążenia krwi.


Przyszłe mamy powinny unikać siedzącego trybu życia. Zaleca się rozciąganie oraz spacery w wyprostowanej pozycji. Można bezpiecznie powiedzieć, że kobiety mogą siedzieć po turecku podczas ciąży, o ile czują się komfortowo.

Kiedy należy unikać siedzenia po turecku w ciąży ?

Pomimo wielu zalet siedzenia po turecku, fizjoterapeuci nie zalecają siedzenia ze skrzyżowanymi nogami u niektórych kobiet w ciąży.

czy siedzenie po turecku w ciąży jest bezpieczne

Podczas odchylania się do tyłu siedząc po turecku uważaj na wysuwanie miednicy poza jej naturalny obszar. Może to grozić mikroskopijnymi naderwaniami stawów międzykręgowych w odcinku krzyżowym.
Dlatego tak ważna jest prawidłowa postawa. 

Kobiety które powinny unikać siedzenia po turecku i ze skrzyżowanymi nogami w ciąży:

  • Kobiety w ciąży cierpiące na ból obręczy biodrowej powinny unikać siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.
  • Innym powodem jest dysfunkcja spojenia łonowego, która ma tendencję do ustawiania miednicy w asymetrycznej pozycji. Powoduje to nierównomierny rozkład ciężaru na nogi, powodując obciążenie i dyskomfort.

Siedzenie po turecku jest dość wygodne i poprawia krążenie krwi. Rozciąga i maksymalizuje elastyczność mięśni ud. Dlatego pozycje, takie jak siad po turecku, świetnie nadają się do przybliżania dziecka do szyjki macicy i mają wpływ na bezpieczniejszy poród.

Natomiast siedzenie ze skrzyżowanymi nogami przez dłuższy czas wywiera nacisk na nogi i kostki, ograniczając krążenie i powodując obrzęk nóg lub żylaki w ciąży.
Polecamy także: