Mojniemowlak.pl / Ciąża / Siedzenie po turecku i ze skrzyżowanymi nogami w ciąży

Siedzenie po turecku i ze skrzyżowanymi nogami w ciążyCzy siedzenie ze skrzyżowanymi nogami jest bezpieczne podczas ciąży?

Wszystkie kobiety w ciąży dążą do zdrowej ciąży, dbając o sprawy wymagające uwagi. Nie można zaprzeczyć, że „krawiec siedzi” otwiera miednicę i pozwala dziecku swobodnie zejść w dół, przygotowując mamę do porodu. Pamiętając o zaletach, niektóre kobiety świadomie wolą siedzieć w ten sposób podczas prac domowych, ceremonii religijnych lub podczas jogi i medytacji.

Pozycja siedząca w tej pozycji otwiera biodra i uda szerzej dla łatwiejszego porodu, łagodzi ból kolan, pomaga przy obolałych lub opuchniętych stopach i zmniejsza ogólne zmęczenie ciała.

Zobacz: Skurcze łydek w ciąży – przyczyny i zapobieganie

To bardziej medytacja. Uspokaja umysł i pomaga zwalczyć stres i lęk. Siedzenie po turecku zmniejszania bólu dolnej części pleców.

siedzenie w ciąży po turecku

Usiądź wygodnie i skrzyżuj łydki. Podeszwy stóp powinny być skierowane na zewnątrz pod przeciwną nogą. Twoje nogi powinny tworzyć trójkąt ze skrzyżowanymi goleniami, tworząc rodzaj prostej linii.

Możesz położyć ręce na kolanach, dłońmi skierowanymi w górę lub w dół.

Trzymaj tę pozę tak długo, jak długo będziesz czuła się komfortowo, spróbuj zrelaksować się podczas medytacji.

Niezbędne jest utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia, aby uniknąć bólu ciała podczas ciąży. Siedząc ze skrzyżowanymi nogami wiadomo, że podnosi się ciśnienie krwi. Niektóre kobiety w ciąży nie powinny siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. Dla wielu osób preferowanym nawykiem jest siedzenie po turecku oraz ze skrzyżowanymi nogami podczas posiłków. Dobra postawa podczas siedzenia poprawia funkcję mięśni, zdrowie psychiczne, koncentrację i przepływ krwi. Najważniejszym powodem jest to, że pomaga w późniejszym łatwiejszym porodzie.


Przyszłe mamy powinny unikać siedzącego trybu życia. Zaleca się rozciąganie oraz spacery w wyprostowanej pozycji. Można bezpiecznie powiedzieć, że kobiety mogą siedzieć po turecku podczas ciąży, o ile czują się komfortowo.

Kiedy unikać siedzenia po turecku w ciąży ?

Pomimo wielu zalet siedzenia po turecku, fizjoterapeuci nie zalecają siedzenia ze skrzyżowanymi nogami u niektórych kobiet w ciąży.

czy siedzenie po turecku w ciąży jest bezpieczne

Oto niektóre kobiety, które powinny całkowicie unikać siedzenia po turecku podczas ciąży:

  • Kobiety w ciąży cierpiące na ból obręczy biodrowej powinny unikać siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.
  • Innym powodem jest dysfunkcja spojenia łonowego, która ma tendencję do ustawiania miednicy w asymetrycznej pozycji. Powoduje to nierównomierny rozkład ciężaru na nogi, powodując obciążenie i dyskomfort.
  • Czasami siedzenie ze skrzyżowanymi nogami przez dłuższy czas wywiera nacisk na nogi i kostki, ograniczając krążenie i powodując obrzęk nóg lub żylaki w ciąży.

Siedzenie po turecku jest dość wygodne i poprawia krążenie krwi. Rozciąga i maksymalizuje elastyczność mięśni ud. Dlatego pozycje, takie jak pozycja ze po turecku, świetnie nadają się do przybliżania dziecka do szyjki macicy i pomagają w bezpieczniejszym i łatwiejszym porodzie.