Mojniemowlak.pl / Ciąża / Żylaki w ciąży

Żylaki w ciążyW drugim trymestrze ciąży może pojawić się problem żylaków, gdyż Twoje żyły rozszerzają się pod wpływem zmian hormonalnych. Jeżeli ta dolegliwość Cię dotyczy, to ten artykuł podpowie Ci, jak sobie z nią poradzić.


W czasie ciąży Twoje naczynia krwionośne muszą transportować dużo więcej krwi, aby dostarczyć dziecku wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Do tego dochodzi warunkowany hormonalnie wzrost elastyczności naczyń krwionośnych. Przez to utrudniony staje się transport krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. Razem z Twoim dzieckiem rośnie także macica, której ciężar uciska żyły w obszarze miednicy, co dodatkowo utrudnia przepływ krwi. Przez tego typu zastoje dochodzi do rozszerzenia żył i powstają żylaki, najpierw na nogach, zwłaszcza w ich dolnych partiach. Żylaki to supełkowate, niebieskawo-fioletowe wybrzuszenia, które mogą prowadzić do bolesnego i nieprzyjemnego efektu „ciężkich nóg”.

Zapobieganie żylakom występującym w ciąży

Dużo ruchu na przykład w formie spacerów, jazdy na rowerze czy pływania, pomoże Ci pobudzić Twój układ krążenia. Unikaj długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, rób sobie przerwy od czasu do czasu i połóż nogi nieco wyżej. Jeżeli masz taką możliwość, powinnaś spać z lekko uniesionymi stopami (10-15cm). Poprawę krążenia możesz sobie zapewnić także poprzez masaż zaczynając od palców u stóp i idąc w kierunku serca.

Zimne okłady na żylaki

Przy bolesnych żylakach ulgę przynoszą przede wszystkim zimne okłady. Unikaj ciepła, gdyż ono może spowodować jeszcze bardziej wzmożone rozszerzanie naczyń.

Pomocny może także okazać się masaż olejkiem z lawendy, cyprysu, krwawnika pospolitego lub mirtu. Poza tym herbatka z gryki, myszopłocha, płatków kasztanowca, nostrzyka i skórki cytrynowej pomaga w leczeniu żylaków. Pij także herbatkę ciążową rano i wieczorem. Możesz także zapytać o poradę farmaceutę.

Na rynku dostępne są także leki homeopatyczne, które mogą pomóc w leczeniu żylaków. Szczególnie ważne jest jednak, abyś nie robiła tego na własną rękę, lecz zawsze w porozumieniu z lekarzem lub położną. Przy dużych problemach z żylakami Twój lekarz może zapisać Ci specjalne leki, aby zniwelować ryzyko zachorowania na trombozę.

Jak wygląda leczenie żylaków?

Żylaki są z medycznego punktu widzenia nieszkodliwe i stanowią raczej problem kosmetyczny. Mogą one jednak wywoływać przewlekłe zapalenia i wrzody. Jeżeli dojdzie do obrzęków bądź krwawień w okolicach żylaków, powinnaś koniecznie udać się do lekarza. Po porodzie żylaki zazwyczaj znikają, gdyż macica i dziecko nie uciskają już Twoich naczyń krwionośnych, a gospodarka hormonalna wraca do stanu sprzed ciąży. Operacyjne usuwanie żylaków powinnaś zatem w czasie ciąży wykluczyć, gdyż wiąże się to także z dodatkowym ryzykiem dla Ciebie i dziecka.

Niestety przy kolejnej ciąży problem żylaków może powrócić.