Strona główna » Niemowlę » Od kiedy niemowlę siada samodzielnie?

Od kiedy niemowlę siada samodzielnie?

niemowle siedzi

Czas na kolejny krok w rozwoju niemowlaka. Niemowlę siada. Po obracaniu się, turlaniu i czołganiu przychodzi czas, gdy niemowlę siada o własnych siłach. O tym, na co powinnaś zwrócić uwagę oraz jak wspierać dziecko w tym procesie, dowiesz się z naszego artykułu.


Czas gdy niemowlę siada samodzielnie – jak go wyłapać?

Gdy dziecko leży na plecach, a Ty wyciągasz do niego ręce, z pomocą których maleństwo podciąga się do pozycji siedzącej, to możesz przyjąć, że rozpoczyna się faza, w której niemowlę siada całkiem samodzielnie. To przynajmniej pierwsze przymiarki do tego procesu. Siódmy miesiąc życia niemowlaka może jeszcze nie być tym momentem, w którym niemowlę siada, ale posadzone w tym czasie z rączkami podpartymi na podłożu, może już wytrzymać w tej pozycji kilka chwil. W następnym miesiącu niemowlę siada i wytrzymuje w tej pozycji już kilka sekund dłużej.

Kiedy niemowlę siada? W którym miesiącu siedzi samodzielnie?

Około dziewiątego miesiąca życia przychodzi czas, gdy niemowlę siada i pozostaje w tej pozycji bez niczyjej pomocy. Jeśli Twoje dziecko nie opanowało jeszcze tej czynności, to nie powinnaś się martwić. Niemowlę siada, gdy jest na to gotowe, a przygotowania trwają u każdego dziecka w innym tempie. Niektóre dzieci potrafią najpierw wstawać, zanim nauczą się siadać. Jeśli jednak spostrzeżesz, że Twoje dziecko jest dużo dalej w rozwoju niż jego rówieśnicy, powinnaś koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Nie sadzaj dziecka zbyt wcześnie

Nie powinnaś pomagać dziecku w siadaniu, na przykład poprzez zbyt wczesne sadzanie go na krześle lub w wózku dziecięcym. Dopiero kiedy Twoje niemowlę siada samo lub przynajmniej próbuje, oznacza to, że jego mięśnie są na tyle silne, aby mogły wytrzymać w tej pozycji. W przeciwnym wypadku istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia kręgosłupa dziecka.

Jak niemowlę siada?

Pierwsze kroki w kierunku samodzielnego siedzenia mogą wyglądać w przypadku każdego dziecka inaczej. Bardzo często odbywa się to według następujących schematów:

  • Klasycznie: z pozycji na czworaka dziecko opiera się pupą o podłoże obok lewej lub prawej stopy. Następnie prostuje nogi i kręgosłup. W ten sposób pozycja dziecka do siedzenia jest ustabilizowana i maleństwo może się bez problemu bawić siedząc.
  • Leżący krasnal ogrodowy: Dziecko leżąc na plecach obraca się na bok i podpiera się na ramieniu znajdującym się bliżej podłoża. Pozycja taka trenuje nie tylko zmysł równowagi, ale dzięki niej już niedługo będziesz mogła zobaczyć, że niemowlę siada, wychodząc z pozycji leżenia na brzuchu.
  • Dla akrobatów: Twoje dziecko podpiera się rękami leżąc na brzuchu i wykonuje coś w rodzaju szpagatu. Z tej pozycji niemowlę siada już samodzielnie.
  • „Miłośnicy stóp”: niektóre niemowlęta ćwiczą siadanie podczas próby chwytania za własne stopy, leżąc na plecach.
Zobacz:  11 miesiąc życia niemowlaka - rozwój i zabawy

Bardzo ważnym warunkiem umożliwiającym dziecku siedzenie jest umiejętność dziecka podpierania się na rękach. W ten sposób niemowlę siada i będzie mogło utrzymywać pozycję wyprostowaną. Na początku siedzenie będzie jeszcze niepewne i mało stabilne. Jednak z odrobiną treningu maleństwo stanie się na pewno coraz zręczniejsze do momentu, aż będzie w stanie tak dobrze utrzymywać równowagę, że nawet podnoszenie nóżek w pozycji siedzącej nie będzie sprawiało najmniejszego problemu.

Każde niemowlę siada i siedzi inaczej – nie musisz się martwić

Niemowlę siada w sposób indywidualny i rozwija także jedyny w swoim rodzaju sposób siedzenia. Mogą na przykład siedzieć z obiema nogami wyprostowanymi, jedną zgiętą lub po turecku. Jest jednak kilka pozycji, które nie są zbyt korzystne dla dziecka i które powinnaś przez to nieco uważniej obserwować:

  • Tak zwany odwrócony siad po turecku: Uda dziecka są złączone razem, natomiast łydki i golenie znajdują się w pozycji na zewnątrz. Taki sposób siedzenia uważany jest przez wielu pediatrów i ortopedów za niezalecany. Pozycja ta jest bowiem niekorzystna dla bioder.
  • Dziecko nigdy nie zgina nóg podczas siedzenia: może to oznaczać blokadę stawu głowowego lub w obrębie miednicy. Niektóre z nich mogą być zniwelowane przez osteopatę. W sytuacji odwrotnej, kiedy niemowlę siada i podczas siedzenia nigdy nie prostuje nóżek, może to oznaczać zmiany w miednicy lub sytuację, w której mięśnie nóg nie są odpowiednio odprężone.
  • Niemowlę siada tylko na jednym pośladku: a jego głowa jest odwrócona w przeciwnym kierunku tak, że kręgosłup przypomina kształtem literę C. Spróbuj najpierw pomóc dziecku przełożyć ciężar ciała, trzymając mu na przykład zabawkę przed oczami. Jeśli uda Ci się rozbudzić ciekawość dziecka, będzie ono chciało chwycić zabawkę i w ten sposób zmieni nieco pozycję. Jeśli jednak sposób ten nie zadziała po wielokrotnych próbach, może być to oznaka jednostronnego ograniczenia ruchowego. W takim wypadku powinnaś koniecznie skonsultować się z pediatrą.
Zobacz:  Ulewanie u noworodka i niemowlaka - dlaczego się zdarza i jak mu przeciwdziałać?

Niemowlę siada samemu – kolejny postęp w rozwoju dziecka

Gdy Twoje dziecko będzie już potrafiło samodzielnie siedzieć, otworzy się przed nim całkowicie nowa perspektywa poznawania świata. Już niedługo niemowlę nie będzie potrzebowało rąk do podpierania się, co zdecydowanie ułatwi zabawę. Poza tym będziesz już mogła posadzić maleństwo, aby spożywało posiłki wspólnie z dorosłymi. Kolejnym krokiem w rozwoju będzie raczkowanie, następnie samodzielne wstawanie i w końcu nauka chodzenia. W naszym magazynie znajdziesz cenne wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak wspierać dziecko w okresie raczkowania.