4 tydzień ciąży – pierwsze objawy i zmiany organizmu
To już czwarty tydzień ciąży, czyli drugi – licząc od momentu zapłodnienia. Termin miesiączki zbliża się nieubłaganie, a krwawienia wciąż nie ma? To dobry znak! Póki co zmiany hormonalne w Twoim organizmie nie posunęły się na tyle daleko, by wysyłać Ci jednoznaczne sygnały potwierdzające ciążę. Ale jeśli uzbroisz się w cierpliwość, niedługo na pewno wychwycisz jej pierwsze zwiastuny.
Niestety objawy wczesnej ciąży do złudzenia przypominają te, które towarzyszą zbliżającej się miesiączce. Zdarza się również, że im bardziej kobieta pragnie być w ciąży, tym bardziej wyczula się na wszelkie wysyłane przez organizm sygnały, wmawiając sobie niektóre z nich. Do sprawy musisz więc podejść bardzo racjonalnie – z nadzieją, ale i z dystansem. Najlepszym sposobem na rozwianie wątpliwości jest wykonanie testu ciążowego. Powodzenia!
Test ciążowy
Na tym etapie ciąży test płytkowy powinien dać już jednoznaczną odpowiedź. Test najlepiej wykonaj z samego rana. Pobierz próbkę porannego moczu, który zawiera najwyższe stężenie hormonu hCG, i nanieś na płytkę. Test wykonaj zgodnie z zaleceniami producenta. W ciągu kilku minut powinnaś otrzymać wynik. Dwie kreseczki oznaczają ciążę, jedna – jej brak.
Pamiętaj jednak, że testy ciążowe lubią płatać figle. Nie trać nadziei, gdy zobaczysz wynik negatywny – powtórz test po 2-3 dniach, a być może pojawią się dwie kreseczki!
Dlaczego tak jest? Ponieważ dostępne na rynku testy ciążowe mają różną czułość. Jedne potrafią wykryć ciążę wcześniej, a inne nieco później.
Jedyną pewną metodą, potwierdzającą Twój odmienny stan w tak wczesnej fazie ciąży, jest test z krwi. Blastocysta wytwarza hormon ciążowy (hCG – gonadotropinę kosmówkową), który pojawia się właśnie we krwi. Jego zwiększona ilość jednoznacznie wskazuje na ciążę, potwierdzając ją w 100%. Badanie jest płatne (ok. 50 zł) i można je wykonać w każdym laboratorium.
Zmiany w organizmie w czwartym tygodniu ciąży
W Twoim organizmie zachodzą olbrzymie zmiany, choć mogłoby się wydawać, że na razie nic wielkiego się nie dzieje. W Twoim brzuchu rozwija się nowe życie. Zadziwiające jest to, z czego to nowe życie powstaje: z jednej małej komórki jajowej i jednego maleńkiego plemnika!
To prawdziwy cud! Twoje ciało musi się całkowicie zreorganizować, by utrzymać ciążę i umożliwić jej prawidłowy rozwój. W związku z tym już od samego początku możesz, ale wcale nie musisz, odczuwać pewne dolegliwości. Mogą one występować wszystkie na raz, pojedynczo, tylko niektóre lub w ogóle. Każda kobieta jest inna, w związku z czym przebieg ciąży też jest inny. Jeśli to Twoja kolejna ciąża, to przekonasz się, że jej przebieg będzie się różnił od poprzednich.
Pierwsze objawy w 4 tygodniu ciąży:
- brak miesiączki;
- tkliwość, a nawet bolesność piersi;
- zmęczenie i senność – „zasługa” progesteronu;
- bóle w podbrzuszu przypominające bóle miesiączkowe;
- nudności;
- nadwrażliwość na zapachy;
- rozdrażnienie;
- częstsze niż zwykle oddawanie moczu – winowajcą tego stanu jest hormon ciążowy, który powoduje przekrwienie narządów miednicy;
- kłopoty z cerą;
- bóle głowy i kręgosłupa;
- zmiany nastrojów.
Rady dla Ciebie:
- kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego;
- zaprzyjaźnij się z zasadami zdrowego odżywiania i wprowadź je w życie;
- jedz więcej warzyw i owoców;
- pij wodę źródlaną i naturalne soki owocowe;
- bądź aktywna fizycznie;
- odstaw wszelkie używki – alkohol (w tym również czerwone wino), papierosy, mocną kawę i herbatę.
Pamiętaj, że w pierwszych 12 tygodniach istnieje największe ryzyko poronienia. Będąc w ciąży, jesteś odpowiedzialna zarówno za siebie, jak i za dziecko. Teraz bardziej niż kiedykolwiek musisz dbać o siebie, bo tylko w ten sposób zapewnisz dziecku najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju.
Wizyta u ginekologa w czwartym tygodniu ciąży
Jeśli wynik testu jest pozytywny, umów się na pierwszą wizytę kontrolną z Twoim ginekologiem. Lekarz sprawdzi wymiary i grubość macicy – jej zmieniony kształt jednoznacznie będzie wskazywał na to, że zostaniesz mamą. Kolejnym objawem mogą być zmiany zachodzące w błonie śluzowej pochwy.
Podczas wizyty w gabinecie pytaj lekarza o wszystkie nurtujące Cię kwestie. Specjalista rozwieje Twoje wątpliwości i obawy. Wytłumaczy, co musisz zmienić w swoim życiu, na co musisz zwracać szczególną uwagę i czego unikać. W razie potrzeby przepisze odpowiednie leki i suplementy.
Zobacz: Badania przesiewowe w pierwszym trymestrze ciąży
Pęcherzyk ciążowy 3mm
Ginekolog w 4 tygodniu ciąży może wykonać badanie USG, podczas którego będziesz mogła dostrzec mały pęcherzyk ciążowy, gdy jego średnica wynosi tylko około 2 do 3 milimetrów. Właśnie w woreczku ciążowym rozwija się Twój maluszek! W późniejszym czasie odejdą wody płodowe oznaczając zbliżający się poród i narodziny dziecka. Pierwszą cechą ultrasonograficzną ciąży jest woreczek ciążowy pojawiający się w 4,5 do 5 tygodniu ciąży. Prawidłowy worek ciążowy pojawia się jako okrągła struktura w centralnej echogenicznej części trzonu macicy, początkowo mierząc 2 do 3 mm średnicy i zwiększając się o 1,13 mm na dobę.
Zarodek w 4 tygodniu ciąży
Implantacja powiodła się! Jesteś w ciąży! Na tym etapie blastocysta zaczyna przeradzać się w zarodek. Kulista forma blastocysty zaczyna zmieniać swój kształt, stając się nieco podłużnym embrionem.
Po ok. 2 tygodniach od zapłodnienia zaczyna się tworzyć łożysko, które jest swoistego rodzaju „pośrednikiem” między Tobą a dzieckiem. Dzięki niemu zarodek otrzymuje substancje odżywcze i tlen.
Do czasu całkowitego wykształcenia się łożyska funkcję hormonalną pełni ciałko żółte. Wytwarza ono progesteron, który jest niezwykle ważny dla utrzymania i prawidłowego rozwoju ciąży.
Ciałko żółte rozwija się do drugiego miesiąca ciąży, osiągając wielkość wiśni, po czym ulega powolnemu zanikowi. Zwykle zanika ok. szóstego miesiąca ciąży, ale zdarza się, że utrzymuje się aż do porodu.
W obrębie zarodka zaczynają się formować trzy grupy komórek, tzw. listki zarodkowe – do tej pory wszystkie komórki macierzyste były identyczne. Wyróżniamy trzy warstwy:
- warstwę wewnętrzną (endodermę) – z niej powstaną płuca, wątroba, trzustka, tarczyca i układ pokarmowy;
- warstwę środkową (mezodermę) – z niej powstaną kości, nerki, naczynia krwionośne, narządy płciowe, mięśnie i serce;
- warstwę zewnętrzną (ektoderma) – z niej powstaną tkanki, skóra, włosy, szkliwo zębów, oczy i cały układ nerwowy wraz z mózgiem.
Pod koniec 4. tygodnia ciąży zarodek mierzy nieco ponad 1 mm, waży ok. 0,0005 g. Na tym etapie pojawia się cewa nerwowa zarodka i zaczyna tworzyć się łożysko. Już niedługo, bo 21. dnia od poczęcia, swoją pracę zacznie maleńkie serduszko, które, bijąc rytmicznie, będzie pompować krew.
Ciekawostka
Czym jest łożysko?
Łożysko jest pośrednikiem między mamą a dzieckiem i zaczyna funkcjonować w 12. tygodniu ciąży. Powstaje z tkanki łącznej błony śluzowej macicy oraz z zewnętrznej warstwy komórek otaczających zarodek. Naczynia krwionośne matki i dziecka są pozornie splątane, ale ich krew się nie miesza.
Nie mniej jednak do krwi płodu przedostają się tlen, składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała, składniki leków i wirusy. Swój udział w tym procesie mają półprzepuszczalne błony naczyń krwionośnych. Łożysko chroni malucha przed większością infekcji bakteryjnych, ale nie jest w stanie ochronić go przed szkodliwym działaniem alkoholu, dymu papierosowego, narkotyków ani przed niektórymi chorobami (m.in. toksoplazmozą, różyczką).
Łożysko posiada również funkcję „odkurzacza”, ponieważ za jego pośrednictwem usuwany jest dwutlenek węgla i zbędne produkty przemiany materii. Łożysko jest wydalane w trzeciej fazie porodu – waży wówczas ok. 1 kg i ma ok. 20 cm średnicy.
Zobacz: Przebieg i fazy porodu naturalnego
Podobne artykuły:
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.