Strona główna » Ciąża » Test ciążowy – jak go poprawnie wykonać? Rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy – jak go poprawnie wykonać? Rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy

Dzięki testom ciążowym, możesz w szybki sposób sprawdzić i dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży. Test ciążowy możesz zrobić dosłownie wszędzie, w pracy lub w domu. Kupisz go w każdej aptece bez recepty. Ostatnio dostępne są nawet w super marketach. Cena testu ciążowego to około 5-30 zł.


Jak wykonać test ciążowy?

Aby wykonać test musisz postępować ściśle według instrukcji na opakowaniu czy ulotce. Najlepiej zrobić to rano, gdyż jest najwyższe stężenie hormonu HCG w moczu. Hormon ten pojawia się we krwi ciężarnej około 8-9 dni po zapłodnieniu i troszkę później w moczu. Powstaje w łożysku i dostaje się do krwi matki i płodu. Podtrzymuje wydzielanie progesteronu hormonu, który odpowiedzialny jest za podtrzymanie ciąży. Po za tym reguluje on rozwój i funkcję hormonalną gruczołów płciowych płodu. W testach ciążowych obecność hCG w moczu stwierdzana jest na podstawie reakcji antygen- przeciwciało, zachodzącej między beta-hCG a przeciwciałami anty – hCG.

Zobacz:  Normy HCG i stwierdzenie ciąży

Niektóre testy są w stanie wykazać że jesteś w ciąży , już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki i to w czasie 5 minut. Jeżeli test wykonywany jest prawidłowo dokładność bliska jest 99,9 % . Domowe testy mają zaletę prywatności i umożliwiają uzyskanie praktycznie natychmiastowego wyniku. Ich wadą natomiast jest optymalizacja co czasem może doprowadzić do negatywnego wyniku mimo, że Jesteś w ciąży.

Jednak granice błędu są niewielkie a jego występowanie możliwe jest gdy:

  • przyjmujesz leki przeciwdepresyjne
  • w przypadku chorób nerek lub nadczynności tarczycy
  • jesteś po usunięciu jajnika

Jeżeli wynik testu wyjdzie pozytywny , musisz jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza ginekologa. Potwierdzenie testu ciążowego, można przeprowadzić za pomocą badania USG, dzięki któremu ciążę można rozpoznać najwcześniej w 5. tygodniu ciąży.

Przeczytaj także: Ile dni po stosunku można się dowiedzieć czy jest się w ciąży?

Prawidłowe wykonanie testu ciążowego

  • dokładnie przeczytaj instrukcję i wskazówki dotyczące domowego testu ciążowego za nim go użyjesz, abyś mogła go precyzyjnie wykonać
  • najlepiej test wykonać rano, chyba że na instrukcji jest napisane, że nie ma znaczenia o jakiej porze będzie test wykonany
  • przygotuj sobie zegarek, aby dokładnie odmierzyć czas jaki będzie potrzebny
  • sprawdzić czy pojemniki, szpatułki oraz inne elementy testu ciążowego są czyste
  • postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu danego testu ciążowego

Laboratoryjny test moczu

Podobnie jak w przypadku testu domowego, test ten wykrywa obecność hormonu hCG w moczu z dokładnością bliską 99% i to około 7-10 dni po zapłodnieniu. Jednak tego typu test wykonywany jest przez specjalistę. Test przeprowadzony w warunkach laboratoryjnych najprawdopodobniej nie będzie wymagał stosowania pierwszego , porannego moczu. Testy moczu zazwyczaj są tańsze niż testy krwi, nie są jednak często stosowane.

Laboratoryjny test krwi

Dzięki zastosowaniu surowicy krwi test ciążowy może wykryć ciążę właściwie ze 100% dokładnością, już około tydzień po zapłodnieniu. Można również ustalić wiek ciąży za pomocą dokładnego pomiaru poziomu hCG we krwi, która zmienia się wraz z rozwojem ciąży.