Strona główna » Ciąża » Zmiany nastroju w ciąży – huśtawki i pierwsze wahania humoru

Zmiany nastroju w ciąży – huśtawki i pierwsze wahania humoru

Od wielkiej radości do stanu depresyjnego? Też doświadczyłaś zmiennych nastrojów w ciąży? Takie skoki nastrojów związane są częściowo ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w Twoim organizmie i należą do powszechnie znanych dolegliwości ciążowych. 32% przyszłych matek biorących udział w ankiecie podało, iż dotyczy je ten problem. Tu znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak sobie z tym radzić.


Huśtawka i wahania nastrojów podczas ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży wiele kobiet jest rozdrażnionych i reaguje ze zwiększoną wrażliwością na czynniki zewnętrzne. Zmysł węchu i smaku wyczuwa to, czego inni nie są w stanie dostrzec. To może czasem wywoływać mdłości. Również Twoja skóra jest bardziej wrażliwa na dotyk. To bardzo często trudny okres, również dla Twojego partnera. Intensywne postrzeganie otaczającego Cię świata może Cię przygnębiać, a także możesz doświadczać w ciąży bardzo zmiennych nastrojów i na zmianę śmiać się i płakać z tego samego powodu.

Możliwe, że zastanawiasz się nad przebiegiem ciąży i nad tym, jak będzie wyglądać Twoje życie po urodzeniu dziecka. Nie tylko Twoje ciało, ale i psychika musi przyzwyczaić się do tej nowej sytuacji i to całkiem naturalne, że w ciąży mogą targać Tobą zmienne nastroje.

Świadoma swoich zmiennych emocji

Ważne jest, abyś nie tłumiła w sobie negatywnych emocji. Dobrze jest porozmawiać o nich z kimś, komu ufasz. Może się okazać, że w rozmowie z partnerem, przyjaciółmi bądź położną Twoje problemy i obawy znikną nagle bez śladu. Rozmowa pomaga także w umocnieniu związku, gdyż w głowie Twojego partnera krąży zapewne wiele myśli i obaw o przyszłość. Możecie więc sobie wzajemnie pomóc przygotować się do roli rodzica.

Niestety nie ma złotego środka na uwarunkowane hormonalnie zmienne nastroje w ciąży. Spróbuj znaleźć przeciwwagę dla przygnębiających myśli krążących w Twojej głowie. Wystarczająco dużo snu, zdrowe posiłki i trochę ruchu pomogą Ci złapać równowagę i zwiększyć zadowolenie. Jeżeli czujesz, że wszystko Cię przerasta, spróbuj odreagować napięcie i negatywną energię na przykład biorąc odprężającą kąpiel.

Depresja w ciąży wynikiem zmiennych emocji i nastrojów

Jeżeli zmienne nastroje w ciąży nasilą się do poziomu trudnego do zniesienia bądź jeśli przed zajściem w ciążę dręczyły Cię lęki lub depresje, to warto poszukać fachowej pomocy. Depresja w ciąży to problem, któremu można zaradzić. Jednym z symptomów może być na przykład nadmierne zmęczenie. Jeżeli czujesz się wykończona, bez życia i często płaczesz to pozwól sobie pomóc. Nie jesteś sama!

Profesjonalna pomoc może polegać na tym, że razem z psychoterapeutą uświadomisz sobie to, co zabiera Ci chęć do życia. Tylko będąc świadomą swoich lęków i obaw będziesz mogła im skutecznie stawić czoła. W przypadku lęków o podłożu medycznym bądź fizjologicznym, na przykład po przebytej ciąży z komplikacjami bądź chorobie, możesz poprosić lekarza o skierowanie do specjalisty. Nawet jeśli nie uda się całkowicie pozbyć się lęków, to częściowy sukces jest już zwycięstwem, które pomoże Ci jeszcze bardziej cieszyć się z chwil oczekiwania na dziecko