5 tydzień ciąży – kalendarz – objawy i oznaki
Nadal spóźnia Ci się miesiączka? Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Wykonaj test ciążowy i potwierdź swoje przypuszczenia. Na tym etapie ciąży testy powinny dać już wiarygodny wynik. Ich działanie oparte jest na wykrywaniu hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), który występuje we wczesnej ciąży. Jeśli wynik jest pozytywny – gratulujemy! Najprawdopodobniej zostaniesz mamą.
Pierwsze badanie lekarskie
Jeśli test ciążowy potwierdził Twoje przypuszczenia, skontaktuj się ze swoim lekarzem i umów na wizytę. Powinna ona mieć miejsce ok. 6. tygodnia ciąży. W pierwszym okresie ciąży wizyty lekarskie będą się odbywać cyklicznie co 4 tygodnie.
Zobacz: Normy hormonu beta HCG
Na pierwszej wizycie lekarz:
- przeprowadzi wywiad położniczy, lekarski i rodzinny;
- zmierzy ciśnienie tętnicze krwi;
- zbada piersi;
- zanotuje Twój wzrost i wagę ciała;
- przeprowadzi kontrolę rąk i nóg pod kontem występowania żylaków i obrzęków;
- wypisze skierowanie na badanie krwi i moczu.
Dzięki tym procedurom lekarz będzie w stanie ocenić Twój stan zdrowia, a w razie czego wprowadzić odpowiednie postępowanie. Pierwsze 12 tygodni ciąży to tzw. pierwszy trymestr ciąży. W tym okresie następuje intensywny rozwój zarodka, a Twój organizm pracuje na najwyższych obrotach, przystosowując się do nowej roli. Niestety w tym okresie istnieje największe ryzyko poronienia, dlatego tak ważne jest, abyś od samego początku była pod stałą kontrolą lekarską.
Zmiany w organizmie kobiety w 5 tygodniu ciąży
Jak się zmienia Twoje ciało na początku ciąży?
Twoje ciało intensywnie przygotowuje się do nowej roli i w związku z tym ulega wielu zmianom. Większości z nich na razie w ogóle nie dostrzegasz, ponieważ dotyczą wnętrza Twojego organizmu (m.in. macicy).
W 5 tygodniu pęka pęcherzyk Graafa, który do tej pory otaczał komórkę jajową. Zaczyna się produkcja progesteronu (hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży), co uniemożliwia złuszczenie się błony śluzowej macicy. W związku z tym nie pojawia się także miesiączka.
Pierwsze oznaki ciąży w 5 tc:
- brak miesiączki – to jeden z pierwszych objawów ciąży, co wcale nie oznacza, że jednoznaczny. Zdarza się bowiem, że brak miesiączki spowodowany jest innymi czynnikami, m.in. silnym stresem, przemęczeniem, szybką utratą wagi, chorobą itd.
- podwyższona temperatura ciała mierzona w pochwie;
- ból głowy – związany ze wzrostem poziomu hormonów;
- mdłości i wymioty – to charakterystyczne objawy we wczesnym stadium ciąży. Najczęściej występują rano, ale mogą się pojawić o każdej innej porze. Zwykle ustępują pod koniec pierwszego trymestru;
- zmiany w obrębie piersi – Twoje piersi mogą być bardziej wrażliwe niż dotychczas. Pojawia się mrowienie, swędzenie, a nawet ból. Piersi stają się pełniejsze – mogą być nabrzmiałe i obrzęknięte. Brodawki sutkowe mogą pociemnieć, a na piersiach może się pojawić siateczka niebieskich żyłek. Gruczoły łojowe (tzw. gruczoły Montgomery’ego) na otoczce stają się bardziej widoczne i przypominają swym wyglądem „gęsią skórkę”.
- plamienia z dróg rodnych – mogą wystąpić w okolicy terminu spodziewanej miesiączki. Nie są powodem do niepokoju i wcale nie muszą oznaczać kłopotów. Plamienia na tym etapie ciąży związane są ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w Twoim organizmie.
- biaława wydzielina z pochwy;
- zmęczenie, znużenie, senność – w ten sposób Twój organizm domaga się energii potrzebnej do podtrzymywania nowego życia. Staraj się nie przemęczać i nie przeciążać. Dużo odpoczywaj, relaksuj się i pozwalaj sobie na drzemki w ciągu dnia.
- wahania nastrojów;
- zawroty głowy, a nawet omdlenia;
- metaliczny posmak w ustach;
- nadmierne wydzielanie śliny;
- wzmożona potrzeba oddawania moczu – spowodowana naciskiem macicy na pęcherz;
- wrażliwość na zapachy – mogą drażnić Cię zapachy, które do tej pory tolerowałaś lub odwrotnie;
- wyostrzenie smaku;
- awersje lub zachcianki pokarmowe;
- brak łaknienia lub wręcz przeciwnie – nadmierny apetyt.
Porady dla przyszłej mamy w trakcie 5 tygodnia ciąży:
- dbaj o siebie, wypoczywaj i relaksuj się;
- zrezygnuj z alkoholu, papierosów, mocnej kawy i herbaty, koziego sera, serów pleśniowych, tłustych, ciężkostrawnych potraw, surowego mięsa, surowych lub wędzonych ryb, surowych jajek, owoców morza, fast foodów itp. Właśnie teraz tworzą się główne narządy Twojego maleństwa i rozwija się jego system nerwowy. Używki mogą okazać się w tym czasie szczególnie niebezpieczne. Wymienione produkty spożywcze mogą Cię narazić na zakażenie bakteriami toksoplazmozy lub listeriozy, co może zagrozić życiu lub prawidłowemu rozwojowi Twojego dziecka.
- wprowadź do swojej diety produkty bogate w żelazo – z wyjątkiem wątróbki, która jest co prawda dobrym źródłem tego pierwiastka, ale zawiera dużą dawkę witaminy A, która w nadmiarze szkodzi maluszkowi.
- odżywiaj się zdrowo i racjonalnie – nie oznacza to wcale, że masz jeść za dwoje, ale dla dwojga! Liczy się jakość, a nie ilość.
- kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego – pamiętaj, by zażywać go przez co najmniej 10 pierwszych tygodni ciąży, ponieważ w tym okresie następuje bardzo intensywny rozwój układu nerwowego Twojego dziecka.
- uważaj na to, jakie leki zażywasz! Świeżo zagnieżdżony zarodek jest wyjątkowo wrażliwy na działanie szkodliwych czynników. Jego rozwój w dużej mierze zależy od przebiegu pierwszych kilku miesięcy ciąży.
- unikaj badań rentgenowskich i tomografii komputerowej;
- nie zażywaj leków bez wiedzy lekarza;
- nie korzystaj z solarium;
- unikaj kontaktu z chorymi;
- jeśli pracujesz w szkodliwym środowisku (ciężka praca fizyczna, praca przy produkcji substancji chemicznych, w wysokiej temperaturze, w laboratorium chemicznym, na bloku operacyjnym itp.), skonsultuj to ze swoim lekarzem i poważnie rozważ możliwość udania się na zwolnienie lekarskie;
- jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę lub choroby tarczycy, jak najszybciej skonsultuj się ze swoim lekarzem. W większości przypadków należy wprowadzić zmiany w leczeniu;
- nie poddawaj się szczepieniom ochronnym (np. na grypę) – ich wpływ na rozwijający się zarodek nie jest do końca znany.
Jak wygląda zarodek w 5. tygodniu ciąży ?
Czy wiesz, że Twoje dziecko w piątym tygodniu ciąży:
- waży ok. 0,7 g
- ma długość od 1,5 do 2 mm
Embrion wciąż przypomina przejrzystą, szarą galaretkę, jednak ma już kulisty zawiązek głowy i mały ogonek. Wyglądem przypomina małą krewetkę. Piąty tydzień ciąży to kolejny czas intensywnych podziałów komórkowych i dynamicznego rozwoju zarodka. W tym okresie rozpoczyna się prosta wymiana krwi pomiędzy Tobą a Twoim maleństwem. Embrion pobiera z łożyska tlen, który jest mu potrzebny do życia i prawidłowego rozwoju.
Co jeszcze dzieje się w 5. tygodniu ciąży?
- Rozwija się worek owodniowy, który wypełnia się płynem (na początku jest go ok. 2,5 ml) – chroni on dziecko przed wstrząsami i ewentualnymi uszkodzeniami.
- Rozpoczyna się rozwój systemu trawiennego i płciowego.
- Pojawiają się zawiązki narządów wzroku i słuchu.
- Pojawiają się zawiązki kończyn oraz narządów wewnętrznych: płuc, tchawicy, nerek oraz trzustki – w miejscu, gdzie wykształcą się nóżki, na razie jest ogon (jednak zniknie on już niedługo).
- Kształtuje się serce Twojego dziecka – serduszko jest teraz wielkości ziarenka maku. Zbudowane jest z dwóch malutkich kanalików (cew sercowych), którym daleko jeszcze do pełnej funkcjonalności. Układ krwionośny jest pierwszym działającym układem małego człowieczka – to właśnie teraz jego maleńkie serduszko zaczyna bić!
- Powstaje cewa nerwowa, z której wykształci się kręgosłup i mózg dziecka – na razie cewa nerwowa jest otwarta, ale już w kolejnym tygodniu ulegnie zamknięciu. Układ nerwowy rozwija się bardzo intensywnie i dynamicznie. Rozpoczyna się rozwój mózgu. Powstaje struna grzbietowa, wokół której rozwinie się szkielet kręgosłupa.
Ciekawostka
Jak oblicza się datę porodu?
Większość lekarzy oblicza termin porodu metodą Naegelego. Aby z niej skorzystać, musisz znać datę ostatniej miesiączki. Odejmij od niej 3 miesiące, następnie dodaj 7 dni, na koniec dodaj 1 rok… i gotowe!
Aby to lepiej zobrazować, posłużmy się przykładem:
Data ostatniej miesiączki: 12.08.2019 r.
Obliczenie:
12 sierpień – 3 miesiące = 12 maj
12 maj + 7 dni = 19 maj
Data porodu: 19 maj 2020 rok
Metoda ta sprawdza się w przypadku cykli regularnych (28-dniowych). Jeśli Twoje cykle są krótsze – termin porodu wypadnie odpowiednio szybciej, jeśli dłuższe – później.
Metoda ta zakłada, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni (10 miesięcy księżycowych), przy czym pierwszy dzień ciąży przypada na pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Przewidywany termin porodu ustala się na koniec 40, tygodnia, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Pamiętaj, że w wyznaczonym terminie rodzi się zaledwie 5% noworodków. Większość dzieci przychodzi na świat między 37. a 42. tygodniem ciąży i uznawane są za urodzone o czasie.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.