Strona główna » Ciąża » Rzodkiewka w ciąży – czy można je jeść, gdy najdzie nas ochota?

Rzodkiewka w ciąży – czy można je jeść, gdy najdzie nas ochota?

rzodkiewka w ciąży

Rzodkiewka jest zwykle zaliczana do najbardziej pożywnych warzyw. Kiedy jesteś w ciąży, musisz bardzo uważać na to, co jesz, ponieważ twoje ciało przechodzi ogromną transformację od wewnątrz. Tak więc to, co zwykle ci odpowiada, może nie pasować do ciebie podczas ciąży. Więc uważaj!

Czy jedzenie rzodkiewki podczas ciąży jest bezpieczne?

Nie ma problemu z ich jedzeniem i czerpaniem z nich korzyści, o ile przestrzegasz pewnych środków ostrożności. Spożycie rzodkiewki podczas ciąży wiąże się jednak z pośrednim ryzykiem. Rzodkiewki i inne pokarmy uprawiane pod ziemią mogą powodować zatrucia pokarmowe, jeśli nie zostaną odpowiednio umyte przed spożyciem! W kiełkach rzodkiewki są bakterie, których nie można usunąć przez mycie. Dlatego w czasie ciąży należy całkowicie unikać kiełków rzodkiewki.

W niektórych przypadkach jedzenie surowych rzodkiewek lub zanieczyszczonych kiełków mikroorganizmami nie będzie miało żadnych konsekwencji poza rozstrojem żołądka na dzień, lub dwa.

sałatka z rzodkiewka

Wartość odżywcza rzodkiewki

Chociaż rzodkiewki nie są najpopularniejszymi warzywami, należą do najzdrowszych.

  • Rzodkiewki zawierają około 12 kalorii na 1/2 szklanki porcji. Nie ma w nich prawie żadnych tłuszczów.
  • Zawartość witaminy C w tym warzywie korzeniowym jest dość wysoka. Około pół szklanki zapewnia 14 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
  • Rzodkiewki są dobrym źródłem błonnika i zawierają 1 gram na 1/2 szklanki
  • Zawierają również przyzwoite ilości potasu wraz ze śladowymi ilościami żelaza, magnezu, wapnia, manganu i selenu.
  • Wapń
  • Witamina C
  • Ryboflawina
  • Niacyna
  • Tiamina
  • Witamina B6
  • kwas foliowy
  • Potas
  • Żelazo
  • Mangan

Jedna filiżanka rzodkiewki dostarczy Ci wielu ważnych witamin i minerałów, od potasu, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, witaminy C, witaminy A, witamin z grupy B, cynku i manganu. Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka, podczas gdy witamina C i żelazo są ważne dla rozwoju układu krążenia i różnych narządów. Ponadto wapń jest niezbędny do rozwoju zębów, układu kostnego i mięśni.

Zobacz:  Pigwa w ciąży - czy można ją bezpiecznie zjeść?

Korzyści z jedzenia rzodkiewki w ciąży

Jedna porcja rzodkiewki to źródło kilku witamin i minerałów, które są bardzo ważne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Jest także źródłem wapnia, który wspomaga rozwój kości, zębów i mięśni dziecka. Poza tym zawiera kwas foliowy, który zapobiega wadom wrodzonym. Rzodkiew jest również znana z dostarczania witaminy C, potasu i żelaza, co może być niezwykle korzystne dla kobiet w ciąży. Obecność potasu w rzodkiewce obniża ciśnienie krwi poprzez poprawę krążenia krwi. Przeciwutleniacze zwane antocyjanami mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Właściwości moczopędne rzodkiewki poprawiają przepływ moczu, a właściwości przeciwzapalne pomagają leczyć obrzęki dróg moczowych.

Rzodkiewki mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​nie wpływają na poziom glukozy we krwi. Jest to dość ważne dla osób z cukrzycą, które muszą stale zwracać uwagę na swoją dietę.

Witamina C, witaminy z grupy B i cynk są doskonałe do gojenia ran i produkcji skóry. Te składniki odżywcze poprawiają wydajność niektórych enzymów używanych w syntezie i rozwoju kolagenu, struktury białkowej, która utrzymuje razem komórki skóry.  Wysoka zawartość wody w rzodkiewce wraz z cynkiem i fosforem może pomóc w walce z suchością skóry, trądzikiem i wysypką. Pomaga również nawilżyć skórę, aby stworzyć naturalny środek czyszczący lub maseczkę do twarzy, użyj rozgniecionych surowych rzodkiewek.

Ponieważ rzodkiewki są pełne witamin i minerałów bez wielu węglowodanów i kalorii, są zdrowym warzywem, które można dodać do swojej diety. Jednak spożywanie znacznych ilości rzodkiewki może zakłócać produkcję hormonów w tarczycy, jeśli masz niedobór jodu. Rzodkiewki są dobrym źródłem przeciwutleniaczy, takich jak katechina, pirogalol, kwas wanilinowy i inne związki fenolowe.

Rzodkiewki zwiększają produkcję komórek odpornościowych w twoim ciele, jak również u twojego dziecka, ze względu na obecność witaminy C. W rzeczywistości filiżanka gotowanej rzodkiewki zapewni ci trzydzieści procent dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

Zobacz:  Czynność tarczycy a ciąża

Środki bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas jedzenia rzodkiewki

Jak wspomniano, chociaż rzodkiewki są fenomenalnym dodatkiem do zbilansowanej diety, istnieje kilka środków ostrożności, których należy przestrzegać przed ich spożyciem:

  • Dokładne mycie rzodkiewek i kiełków rzodkiewki w celu usunięcia brudu to pierwszy krok do uniknięcia infekcji. Dzieje się tak dlatego, że rzodkiewki są warzywami korzeniowymi i często są sprzedawane oblepione błotem i brudem. W razie potrzeby obierz rzodkiewkę, aby całkowicie uniknąć zjedzenia skórki.
  • Unikaj jedzenia surowej rzodkiewki z tego samego powodu, ponieważ gotowanie jej najpierw zabija wszelkie obecne szkodliwe patogeny.
  • Proszę dokładnie umyć deskę do krojenia wodą i detergentem po pokrojeniu rzodkiewki przed użyciem jej do innych warzyw.
  • Zawsze myj ręce przed przygotowywaniem dla siebie jedzenia, zwłaszcza rzodkiewki i innych warzyw podziemnych, takich jak marchew, rzepa, ziemniaki i buraki.

Jeśli możesz upewnić się, że rzodkiewka, którą zamierzasz spożywać, jest czysta, możesz śmiało dodawać ją do swoich sałatek. Alternatywnie możesz dodać kilka plasterków, aby udekorować zupy. Można go również połączyć z niskotłuszczowym sosem sałatkowym, aby uzyskać zdrową przekąskę. Podsmaż go i dodaj do makaronu lub gulaszu, aby nadać mu inny smak i napełnić go składnikami odżywczymi.