Strona główna » Niemowlę » Sine rączki i nóżki u noworodka – dlaczego skóra niemowląt jest zimna i zmienia kolor ?

Sine rączki i nóżki u noworodka – dlaczego skóra niemowląt jest zimna i zmienia kolor ?

sine dłonie noworodka

sine raczki nóżki noworodka

Rączki i nóżki noworodków mogą wydawać się sine i zimne w dotyku. Wynika to z niedojrzałej cyrkulacji i niekoniecznie oznacza to, że jest mu bardzo zimno, a ogrzewanie wymaga rozkręcenia. Dopóki usta i język dziecka są różowe, nie ma się czym zbytnio martwić.

Sine rączki i nóżki noworodka po porodzie

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego skóra po porodzie ma kolor od ciemnoczerwonego do fioletowego. Gdy dziecko zaczyna oddychać powietrzem, kolor powoli zaczyna zmieniać się na czerwony – ponieważ krew i tlen napływają najpierw do mózgu, płuc, nerek i innych ważnych części ciała, a nie do rąk i stóp.

sine rączki noworodkaSinienie skóry zwykle zaczyna zanikać w pierwszym dniu po porodzie, natomiast dłonie i stopy dziecka mogą pozostawać lekko sine i niebieskawe przez kilka najbliższych dni, ale zwykle nie dłużej niż tydzień – te zjawisko nazywane jest medycznie jako akrocyjanoza.

Jest to normalna reakcja na słabo rozwinięty układ krążenia krwi u noworodka – czyli dostosowujący się do nowych wzorców, gdy organizm dziecka przyzwyczaja się do życia na zewnątrz macicy.
Inny kolor skóry dziecka po porodzie?

Niektóre noworodki po urodzeniu mają żółte zabarwienie skóry oraz białek oczu zwane żółtaczką wcześniaczą. Może to być normalna tymczasowa reakcja organizmu, ponieważ w ten sposób jego organizm rozkłada czerwone krwinki.

Rozpad uwalnia żółtą substancję zwaną bilirubiną, która powoduje żółty kolor. Ta substancja jest przetwarzana przez wątrobę dziecka i opuszcza ciało z moczem lub kałem.

Żółtaczka po porodzie występuje u około połowy wszystkich dzieci po urodzeniu i zwykle ustępuje samoistnie. Ale czasami wątroba dziecka nie może przetwarzać bilirubiny tak szybko, jak to konieczne. Dotyczy to zwłaszcza dzieci urodzonych przedwcześnie lub przedwcześnie.

Może być konieczne leczenie, aby pomóc rozbić bilirubinę i pozbyć się żółtego koloru skóry.
Czym spowodowany jest siny kolor skóry u niemowląt?

Sine przebarwienie skóry kończyn pojawia się, gdy w łożyskach naczyń włosowatych występuje zmniejszony przepływ krwi i hemoglobiny przemieszczający się przez zwężone naczynia krwionośne do kończyn.

Akrocyjanoza to łagodny klinicznie proces, który objawia się symetrycznymi niebieskimi i/lub fioletowymi przebarwieniami w kończynach obwodowych, zwykle sinieniem dłoni lub stóp. Pierwotna akrocyjanoza jest związana z niską temperaturą i stresem emocjonalnym.

Często możemy ją zaobserwować po kąpieli noworodka, jesiennym spacerze i dłuższym przebywaniu w chłodnym otoczeniu. Ten stan jest ulotny i łagodny. Niebieskawe przebarwienie w akrocyjanozie jest często bezobjawowe, bez wyraźnego rozgraniczenia zmiany koloru. Epizody akrocyjanozy mogą być przyspieszane lub nasilane przez czynniki zewnętrzne, takie jak niskie temperatury.
Objawy nasilają się ze zmianą temperatury ciała i otoczenia –  ukazują się z zimnem i poprawiają się z ciepłem. Spróbuj pocierać dłonie lub stopy niemowlaka, aby je ogrzać, załóż skarpetki lub po prostu przytul i otul dziecko. Kangurowanie noworodka może pomóc mu się rozgrzać i utrzymać ciepłotę ciała niemowlęcia.

Jeśli zauważysz, że usta są również niebieskie lub fioletowe, może to być oznaką zmniejszonej zawartości tlenu we krwi i powinnaś zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu.

Dlaczego moje dziecko ma zimne ręce i nóżki?

Życie dziecka na początku oznacza dużo spania, karmienia i trawienia. Spanie i leżenie oznacza, że ​​Twoje dziecko nie porusza się ani nie męczy przez większą część dnia. Jest to oczywiście całkowicie normalne i zdrowe dla dziecka – ale może prowadzić występowania do zimnych rąk.

To normalne, że dziecko ma zimne ręce. Zwykle dzieje się tak, ponieważ ciało Twojego dziecka wciąż rośnie i rozwija się. Temperatura Twojego noworodka powinna się wyrównać po około 3 miesiącu życia.

Brak ruchu i aktywności niemowląt

Normalny brak poruszania się oznacza, że ​​dzieci mają mniejszy dopływ krwi do kończyn (ramion, nóg, dłoni i stóp). Karmienie i trawienie co kilka godzin oznacza również, że większa część przepływu krwi dziecka jest wysyłana do ruchliwego żołądka i jelit, a nie do rąk.

Gdy Twoje dziecko zacznie spędzać więcej godzin na zabawie i odkrywaniu, poruszanie się pomoże mu rozgrzać dłonie i stopy!

Zimne rączki u niemowlaka – spowodowane słabym krążeniem krwi

Krew nie tylko rozprowadza tlen po całym organizmie, ale także przenosi ciepło. Noworodki i niemowlęta w wieku poniżej 3 miesięcy mogą nadal mieć nie do końca rozwinięty układy krążenia. Oznacza to, że u niemowląt mniej krwi (i ciepła) dociera do części najbardziej oddalonych od serca, rąk i stóp.Młody organizm dziecka wciąż jest zajęty rozwijaniem mózgu, płuc i innych części ciała. Z tego powodu duży przepływ krwi koncentruje się na tych ważnych, rozwijających się organach –  przez co dłonie i stopy dziecka nie otrzymują jeszcze wystarczającej ilości dodatkowej krwi.

Starsze dzieci mogą czasami mieć zimne dłonie lub stopy, które wydają się sine, jeśli jest im chwilowo zimno – na przykład po kąpieli, na dworze lub w nocy. Nie martw się. Jest to normalne i ustąpi całkowicie, gdy dziecko rozwinie silniejszy układ krążenia.

Gorączka dziecka i zimne rączki – dlaczego?

Jeśli maluch ma gorączkę to może mieć zimne dłonie i stopy! Może się tak zdarzyć, ponieważ układ odpornościowy jest zajęte zwalczaniem zarazków – przez co organizm może odciągnąć ciepło od zewnętrznych części ciała, takich jak rączki i stopy.