Niemieckie krople Sab simplex na kolkę u noworodka – czy są skuteczne?
Kolka niemowlęca towarzyszy wielu dzieciom. Pojawia się często wieczorem a można ją poznać po głośnym płaczu dziecka, który nie cichnie po noszeniu czy tuleniu malca. Typowym objawem jest także prężenie i napinanie brzuszka dziecka. Jednym ze sposobów na jej złagodzenie jest wykonanie ciepłego okładu czy kąpieli. Sięgnąć można też po stosowne lekarstwa, do których zaliczyć można niemieckie Krople Sab Simplex marki Pfizer, które można stosować już od 3. tygodnia życia niemowlaka.
Niemieckie krople Sab simplex – czym są?
SAB simplex dla noworodków jest jednym z najbezpieczniejszych leków na kolkę. Działanie leku ma na celu przyczynę wzdęć, bez ingerencji w biochemiczne procesy trawienia. Krople SAB simplex z kolki w naturalny sposób usuwają gazy z organizmu.
Kolka jelitowa towarzyszy wielu noworodkom do 4 miesiąca życia. Niemowlę głośno płacze, pręży się i nie sposób go uciszyć. Często też maluszek wymachuje nóżkami i rączkami, a jego twarz robi się czerwona od płaczu i krzyku. W jego jelitach dochodzi do swoistej rewolucji, co można zaobserwować po rozebraniu maluszka. Kolka kończy się, kiedy maluszek odda gazy.
Aby uniknąć lub zmniejszyć objawy kolki niemowlęcej należy po każdym karmieniu przytrzymać dziecko do odbicia powietrza po karmieniu. Pomocny jest także masaż brzuszka zgodnie ze wskazówkami zegara, głaskanie po pleckach, gdy maluszek leży na brzuszku.
Jako że nawet niemowlę doskonale wyczuwa atmosferę, nie powinniśmy się dodatkowo denerwować i łagodzić rozdrażnienie malca.
Krople Sab Simplex – ulotka
Krople Sab Simplex należy podawać zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, w której znajdziemy ważne informacje typu: dawkowanie, zastosowanie, przeciwwskazania.
Przed zakupem leku SAB simplex dla dziecka skonsultuj się z pediatrą i przeczytaj dokradnie ulotkę. Tylko lekarz określi prawdziwą przyczynę troski o dziecko, postawi diagnozę i prawidłowo przepisze leki.
Sab Simplex – dawkowanie
Krople podaje się w postaci kropli, dla każdego wieku dziecka określa się dedykowaną dawkę. Przed użyciem fiolkę należy wstrząsnąć i odrzucić pipetą, mierząc wymaganą liczbę kropli. Podawać można do każdej butelki z herbatką czy mlekiem w ilości 15 kropli. Krople można też podać na łyżeczce bezpośrednio do buzi niemowlęcia.
Ile kropli na kolę podawać dziecku?
Dzieci od 1 miesiąca do roku, aby wyeliminować kolkę, podawać 15 kropli w trakcie karmienia lub bezpośrednio po nim. Jeśli dziecko jest karmione mieszanką, możesz dodać lek do butelki z jedzeniem. SAB simplex jest kompatybilny z dowolnymi płynami: mlekiem, wodą.
Dzieciom karmiącym piersią SAB simplex wygodnie jest podawać przed podaniem, rozcieńczonym w przegotowanej wodzie lub mleku, przy użyciu porcji dozującej strzykawki lub łyżeczki.
Jak często podawać SAB simplex?
Lekarze zalecają ten lek dwa razy dziennie: podczas karmienia – 15 kropli i przed snem – 15 kropli.
Sab Simplex – zastosowanie
Krople Sab Simplex podawać można podczas:
-
- leczenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych , które są efektem wydzielania gazów (wzdęcia, uczucie przepełnienia),
- przed wykonaniem badań brzucha (RTG, USG, endoskopia, gastroskopia),
- zatrucia,
- wzmocnienia wydzielania gazów, np. po operacjach.
Krople Sab Simplex – skład i przeciwwskazania
Niemieckie krople na kolkę niemowlęcą zawierają w swoim składzie:
- carbomer,
- kwasek cytrynowy,
- hypromellose,
- benzoesan sodu,
- substancja słodząca (aspartam),
- sacharyna,
- kwas sorbinowy,
- aromat malinowy,
- aromat waniliowy,
- woda.
Nie należy ich stosować przy nadwrażliwości na któryś ze składników. Można stosować w ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Uczulenie na SAB simplex może pojawić się jako reakcja na simetikon, jego zapachy i konserwanty. Następnie musisz poprosić pediatrę, aby wybrał inny odpowiedni lek dla dziecka.
SAB simplex może być stosowany w okresie ciąży i laktacji. Ponieważ lek nie przenika do krwi, jest całkowicie bezpieczny dla płodu i niemowlęcia.
Kolka powstaje na skutek dostania się wraz z pokarmem powietrza, które częściowo uchodzi wraz z odbijaniem się. Część powietrza wchłaniana jest przez ścianę jelit i następnie uchodzi przez odbyt.
Jak każdy lek, SAB simplex ma przeciwwskazania:
- obturacyjne (z upośledzoną drożnością, perystaltyką) zaburzenia przewodu pokarmowego;
- wrodzone wady rozwojowe przewodu żołądkowo-jelitowego z upośledzoną drożnością;
- indywidualna nietolerancja.
Jeśli gromadzenie i wydalanie gazów jest zachwiane, na ścianach przewodu pokarmowego dochodzi do powstawania bąbelków spieniających powłokę błony śluzowej, co uniemożliwia naturalne wchłanianie i wydalanie gazów. Taka sytuacja wywołuje uczucie wzdęcia i napięcia brzucha.
Produkcja gazów wywołana może być także błędami w żywieniu, na które składają się zbyt duża ilość tłuszczy oraz białka.
Krople Sab Simplex rozkładają bąbelki. Lek nie jest wchłaniany, dlatego wydalany zostaje w swoim niezmienionym składzie.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.