Odbijanie po karmieniu – jak trzymać i odbijać noworodka po jedzeniu?

Czy odbijanie powierza po karmieniu dziecka rzeczywiście jest tak istotne? Jak prawidłowo ułożyć dziecko, żeby odbiło się powietrze po jedzeniu? Jak skutecznie zapobiegać kolkom? Te pytania dręczą wielu rodziców. A rozwiązanie jest bardzo proste.
Czy po karmieniu piersią musi się odbić?
Dziecko ssąc pierś matki, oprócz mleka, połyka także powietrze, które po karmieniu powinno się wydostać z powrotem na zewnątrz. W przeciwnym razie nagromadzone powietrze może powodować ból brzuszka u dziecka. Może być także przyczyną kolki niemowlęcej będącej udręką zarówno dla maluszków, jak i rodziców.
Kiedy noworodek ssie pokarm mamy, nie potrafi jeszcze sprawnie skoordynować odruchu ssania z oddychaniem. W efekcie tego maluszek pobiera pokarm razem z powietrzem. Nie jest to niebezpieczne o ile tlen nagromadzony w przewodzie pokarmowym z powrotem wydostanie się na zewnątrz. W tym zabiegu trzeba maluchowi pomóc.
Jak trzymać noworodka? – pozycje do odbijania po jedzeniu
Po karmieniu ułóż dziecko pionowo na ramieniu tak, aby jego tułów i brzuszek spoczywały na twojej piersi. Na ramię możesz położyć pieluszkę tetrową na wypadek gdyby maleństwo ulało pokarm. Główkę noworodka podtrzymuj ręką, a drugą poklepuj delikatnie plecki. To pomoże dziecku wydalić powietrze. Po chwili powinnaś usłyszeć jak maluszkowi się odbija. Nie przestrasz się, jeśli wraz z powietrzem wydalają się resztki pokarmu. Zdarza się także, że dzieci ulewają po karmieniu nawet nosem.
Jeśli natomiast mimo prawidłowej pozycji dziecku się nie odbija po jedzeniu, możesz spróbować innego ułożenia. Zaleca się położenie niemowlaka na swoich udach w taki sposób, aby jego główka spoczywała na jednej nodze, a brzuszek i nóżki na drugiej. Dzięki takiemu ułożeniu brzuszek dziecka jest lekko uciskany, co pomoże mu wydalić nagromadzone powietrze. Możesz dodatkowo poklepywać plecki dziecka i delikatnie kołysać.
Jak unikać połykania powietrza przez dziecko?
Aby uniknąć nabierania powietrza przez niemowlaka razem z pokarmem przede wszystkim trzeba odpowiednio przystawić dziecko do piersi. Najmniej powietrza maluszek będzie połykał w ułożeniu kiedy mama leży na plecach, a dziecko pije mleko z piersi leżąc na brzuszku.
Karmienie na leżąco a odbijanie
Zdarza Ci się karmić dziecko w nocy w pozycji leżącej? Nie musisz się martwić i wstawać przed tym, gdy oboje zaśniecie 🙂 Dziecko nie zawsze beka po karmieniu na leżąco – spowodowane może być tym, że senne dziecko w trakcie karmienia nie połykało dużej ilości powietrza. Dla pewności pozwól dziecku poleżeć na brzuszku i odczekaj parę minut. Leżenie pomaga przemieszczać pęcherzyki powietrza, ułatwiając ich późniejsze uwolnienie bez naszej pomocy.
Co zrobić żeby dziecku odbiło się po karmieniu?
Jeśli karmisz dziecko butelką upewnij się, że dziurka w smoczku nie jest zbyt duża. Wówczas dziecko zasysa więcej powietrza wraz z mlekiem. Pamiętaj, że dobrze jest robić przerwy w karmieniu na podnoszenie dziecka, aby mu się odbiło. Ważne jest także przechylanie butelki na tyle, by smoczek przez cały czas był wypełniony mlekiem.
Przestrzegając tych zasad zmniejszysz ryzyko nadmiernego zasysanie powietrza. Dzięki temu maleństwo nie będzie miało bolesnych kolek, a rodzice bezsennych i stresujących nocy.

Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.