Mojniemowlak.pl / Niemowlę / Odbijanie po karmieniu – jak trzymać i odbijać noworodka ?

Odbijanie po karmieniu – jak trzymać i odbijać noworodka ?Czy odbijanie powierza po karmieniu dziecka rzeczywiście jest tak istotne? Jak prawidłowo ułożyć dziecko, żeby odbiło się powietrze? Jak skutecznie zapobiegać kolkom? Te pytania dręczą wielu rodziców. A rozwiązanie jest bardzo proste.


Czy po karmieniu piersią musi się odbić?

Dziecko ssąc pierś matki, oprócz mleka, połyka także powietrze, które po karmieniu powinno się wydostać z powrotem na zewnątrz. W przeciwnym razie nagromadzone powietrze może powodować ból brzuszka u dziecka. Może być także przyczyną kolki niemowlęcej będącej udręką zarówno dla maluszków, jak i rodziców.

Kiedy noworodek ssie pokarm mamy, nie potrafi jeszcze sprawnie skoordynować odruchu ssania z oddychaniem. W efekcie tego maluszek pobiera pokarm razem z powietrzem. Nie jest to niebezpieczne o ile tlen nagromadzony w przewodzie pokarmowym z powrotem wydostanie się na zewnątrz. W tym zabiegu trzeba maluchowi pomóc.

Jak trzymać noworodka? – pozycje do odbijania

odbijanie noworodka po karmieniu
Po karmieniu ułóż dziecko pionowo na ramieniu tak, aby jego tułów i brzuszek spoczywały na twojej piersi. Na ramię możesz położyć pieluszkę tetrową na wypadek gdyby maleństwo ulało pokarm. Główkę maluszka podtrzymuj ręką, a drugą poklepuj delikatnie plecki. To pomoże dziecku wydalić powietrze. Po chwili powinnaś usłyszeć jak maluszkowi się odbija. Nie przestrasz się, jeśli wraz z powietrzem wydalają się resztki pokarmu. Zdarza się także, że dzieci ulewają po karmieniu nawet nosem.

Jeśli natomiast mimo prawidłowej pozycji dziecku się nie odbija, możesz spróbować innego ułożenia. Zaleca się położenie niemowlaka na swoich udach w taki sposób, aby jego główka spoczywała na jednej nodze, a brzuszek i nóżki na drugiej. Dzięki takiemu ułożeniu brzuszek dziecka jest lekko uciskany, co pomoże mu wydalić nagromadzone powietrze. Możesz dodatkowo poklepywać plecki dziecka i delikatnie kołysać.

Jak unikać połykania powietrza?

Aby uniknąć nabierania powietrza przez niemowlaka razem z pokarmem przede wszystkim trzeba odpowiednio przystawić dziecko do piersi. Najmniej powietrza maluszek będzie połykał w ułożeniu kiedy mama leży na plecach, a dziecko pije mleko z piersi leżąc na brzuszku.

 

Co zrobić żeby dziecku się odbiło?

Jeśli karmisz dziecko butelką upewnij się, że dziurka w smoczku nie jest zbyt duża. Wówczas dziecko zasysa więcej powietrza wraz z mlekiem. Pamiętaj, że dobrze jest robić przerwy w karmieniu na podnoszenie dziecka, aby mu się odbiło. Ważne jest także przechylanie butelki na tyle, by smoczek przez cały czas był wypełniony mlekiem.

Przestrzegając tych zasad zmniejszysz ryzyko nadmiernego zasysanie powietrza. Dzięki temu maleństwo nie będzie miało bolesnych kolek, a rodzice bezsennych i stresujących nocy.