Strona główna » Niemowlę » Kichanie u niemowląt – dlaczego noworodek często kicha?

Kichanie u niemowląt – dlaczego noworodek często kicha?

dlaczego niemowlak kicha
Każde kichnięcie i pociągnięcie noskiem dziecka, dziwny dźwięk przez zatkany nosek niemowlaka sprawia, że zaczynasz się zastanawiać, czy coś jest nie tak z twoim dzieckiem. Czy dziecko jest zimne? Czy to może przeziębienie? Czy istnieje coś takiego jak zbyt wiele kichnięć? A może uczulenie ?

Co może powodować częste kichanie u niemowlaka?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój noworodek często kicha. Po pierwsze musisz wiedzieć, że kichanie jest zdrową czynnością dla twojego noworodka. Oznacza to, że ich układ nerwowy działa poprawnie, ponieważ kichanie jest w rzeczywistości odruchem kontrolowanym przez układ nerwowy.

  • Aby usunąć zanieczyszczenia w nosie
  • Ze względu na mały nos
  • Ze względu na obecność substancji drażniących w powietrzu
  • Z powodu gorączki lub choroby
  • Ze względu na suchość i małą wilgotność w powietrzu
  • Z powodu alergii

Wdychane przez nas powietrze jest wypełnione cząstkami pyłu, chemikaliami, zanieczyszczeniami, zarazkami i innymi zanieczyszczeniami, które należy oczyścić przez kichanie. Tak więc, jeśli twoje 2-miesięczne dziecko kaszle i kicha, ale nie ma gorączki ani innych objawów, nie musisz się martwić poważną chorobą – możesz porozmawiać z lekarzem dziecka, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

Noworodki często kichają wraz z pluciem, ziewaniem, bulgotaniem, czkawką i bekaniem.

Dlaczego noworodek kicha?

Kichanie u niemowląt jest odruchem, podobnie jak u dorosłych. Odruch występuje, gdy podrażnione są kanały nosowe.

W przeciwieństwie do wielu innych odruchów, takich jak odruch zaskoczenia lub odruch moro (obejmowania), odruch kichania utrzymuje się tak długo jak dziecko rośnie i staje się dorosłe. Każdy musi od czasu do czasu kichnąć 🙂

Zobacz:  Jesienny spacer z niemowlakiem - w co ubrać dziecko na spacer jesienią?

Przede wszystkim noworodki dużo kichają, ponieważ muszą. Noworodki mają mniejsze kanały nosowe niż dorośli i być może muszą dosłownie oczyścić nosek częściej niż dorośli, ponieważ może się po prostu łatwiej zatkać. Kichają, by pozbyć się wszystkiego co może dostać się do noska z otoczenia: od mleka matki po śluz, dym, a nawet kurze latające w powietrzu pomieszczenia pokoiku. Możesz pomóc dziecku, nigdy nie paląc w jego pobliżu.

Noworodki oddychają również przez usta w ramach ich rozwoju. Może to czasem przyczynić się do kichania, ponieważ wciąż dostosowują się do oddychania przez nos.

Gdy noworodek nie tylko kicha, ale pokasłuje i kaszle

Jeśli Twój noworodek dużo kicha, niekoniecznie oznacza to, że choruje na przeziębienie.

Niemowlęta używają kichania jako naturalnego systemu obrony przed miliardami zarazków, które zostały powitane podczas ich wprowadzania na świat. Ich mały układ odpornościowy na co dzień spotyka bardzo dużo drażniących zapachów, czy pyłków i potencjalnych zarazków.

Tak więc kichanie to tylko jeden ze sposobów, w jaki noworodki mogą próbować chronić się w naszym zaraźliwym świecie. Kichanie usuwa zarazki i cząsteczki, które mogą próbować infiltrować system dziecka przez kanały nosowe, zanim będą mogły dostać się do środka i zachorować.

Kichanie jako oznaka choroby niemowlaka

Kichanie nie zawsze jest zwykłym objawem zdrowego noworodka. Oczywiście noworodki mogą po prostu zachorować. Częste kichanie u noworodka może być jedną z oznak infekcji dróg oddechowych.

Powinnaś natychmiast zbadać swojego noworodka przez lekarza, jeśli noworodek często kicha i ma którykolwiek z tych dodatkowych objawów:

  • kaszel
  • problemy z oddychaniem
  • odmowa karmienia
  • nadmierne zmęczenie
  • gorączka

Kiedy zgłosić się do lekarza z kichaniem noworodka?

  • Jeśli oddycha bardzo szybko lub dyszy z trudem, oznacza to, że ma trudności z oddychaniem.
  • Silne ruchy klatki piersiowej i wysiłek podczas oddychania są również oznaką choroby i trudności w oddychaniu.
  • Jeśli Twoje dziecko wydaje się jeść mniej niż kiedyś, a także czuje się mniej energiczne.
  • Jeśli dziecko śpi dłużej niż zwykle 8-10 godzin dziennie i ma niski poziom energii, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Zobacz:  Dlaczego niemowlęta powinny mieć płaską poduszkę? Czy jest to istotne dla prawidłowego rozwoju

W niektórych przypadkach nadmierne kichanie u noworodków może być jednym z objawów stanu zwanego zespołem abstynencji noworodkowej (NAS). Dzieje się tak, gdy matka w trakcie ciąży nadużywała uzależniających leków opiatowych, środków uspokajających i pobudzających czy antydepresanty.

Objawami zespołu, oprócz kichania, mogą być zatkany nos, nietrzymanie ssania, drżenie i nieprawidłowe zatrzaskiwanie sutków.

Jeśli dziecko ma NAS, zasadniczo doświadczają syndromów odstawienia leku lub leków, których matka użyła podczas ciąży. Niektóre z najczęściej nadużywanych substancji to alkohol, heroina i metadon.

Jednym z objawów odstawienia heroiny jest na przykład nadmierne kichanie. Czasami lekarze uczą się korzystać z systemu punktacji, aby szukać oznak NAS u dziecka ze znaną ekspozycją na lek. Jednym ze znaków, których szukają, jest kichanie trzy do czterech razy z rzędu w ciągu 30 minut.

Kichanie u noworodków jest normalne. Nawet jeśli wydaje ci się to przesadne, ponieważ dzieci częściej kichają niż dorośli ze względu na mniejszy nosek.

Jeśli jednak dziecko wykazuje inne objawy, takie jak katar lub gorączka, może być chore. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć przeziębienie lub inną infekcję.