Strona główna » Zdrowie » Jak wygląda ciemieniucha u noworodka – objawy, przyczyny

Jak wygląda ciemieniucha u noworodka – objawy, przyczyny

m_radosny-niemowlak

radosny niemowlak bez ciemieniuszki
Ciemieniucha to dość powszechna przypadłość niemowląt. Pojawia się przed ukończeniem 6. tygodnia życia, ale nie jest to sztywną regułą – objawy choroby mogą się także pojawić u starszego niemowlaka! W większości przypadków ciemieniucha pojawia się na główce w okolicy ciemiączka (stąd nazwa), ale może się także umiejscowić w okolicach brwi lub nosa.


Początki – kiedy się pojawia ciemieniuszka u dziecka?

początek ciemieniuchy niemowlakaPoczątkowe rozpoznanie ciemieniuchy niemowlęcej powinniśmy rozpocząć od zwrócenia uwagi na ewentualny biały nalot występujący w pobliżu przedniego ciemiączka na główce dziecka. Czasami jest widoczny na brwiach, nosie, szyi i powiekach. Początkowy wygląd zmian skórnych, który może wzbudzić podejrzenia ciemieniuchy to przypominający białą smugę nalot – coś ala złe spłukane mydło, bądź lekko zaschnięta plamka pasty do zębów w okolicach ust.  Kolejnym etapem będzie zmiana struktury ciemieniuchy i miejsce początkowych białych plamek/nalotu przekształci się w żółte łuski.  Przyczyną jej powstawania jest niedojrzałość niektórych funkcji skóry, w tym niewydolność łojotokowa. Zjawisko to jest zupełnie normalne i nie powinno nas zbytnio niepokoić. Po kilku dniach odpowiedniej pielęgnacji wszystko wróci do normy.Jak wygląda i czym jest ciemieniucha u niemowlaka?

jak wygląda początek ciemieniuchyCiemieniucha to żółte, grube łuski, przypominające swym wyglądem tłusty łupież. Powstają w wyniku połączenia zrogowaciałych komórek skóry i łoju. Zjawisko to jest związane z dużą aktywnością gruczołów łojowych, która ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka. Powodem nadmiernej aktywności mogą być hormony matki, które krążą jeszcze pewien czas po porodzie w organizmie niemowlaka.

Objawy ciemieniuchy dają o sobie znać głównie w okresie letnim, gdyż gruczoły łojowe działają wtedy ze zdwojoną siłą.

Zeschnięte żółte strupki, tzw. łuski, mogą pokrywać całą powierzchnię skóry głowy niemowlaka lub jej fragmenty. Zdarza się, że choroba rozprzestrzenia się na inne owłosione części ciała, zwłaszcza w miejscach, w których spotykają się tłusta skóra i mieszki włosowe, na przykład między brwiami i wokół nich.

Oprócz skóry głowy obszary, w których może pojawić się ciemieniucha, obejmują:

 • brwi,
 • uszy,
 • tył szyi,
 • fałdy skóry.
 • obszar pieluchy.

Warunek ma charakterystyczne objawy, takie jak:

 • niejednolite łuski,
 • skóra tłusta lub sucha z łuszczącymi się białymi lub żółtymi łuskami,
 • płatki skóry,
 • zaczerwienienie,

W wielu przypadkach dochodzi jednocześnie do rozwoju grzybów na skórze dziecka. W przypadku braku higieny lub nieodpowiedniej pielęgnacji skóry niemowlaka istnieje ryzyko infekcji, ale zdarza się to niezwykle rzadko.Ciemieniucha na brwiach i powiekach

ciemieniucha na brwiach powiekach
Zdiagnozowanie ciemieniuchy na brwiach zachodzącej na powieki może być trudne, ponieważ często przypomina inne powszechne choroby skóry, takie jak egzema lub łupież. Jeśli Twoje dziecko wykazuje którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast zanieś je do lekarza. Chociaż „ciemieniucha” nie jest poważnym stanem, może być niewygodna i może się pogorszyć, jeśli nie jest leczona.

Szampony na ciemieniuchę:

 Wykazano, że cynk pirytionowy skutecznie zwalcza objawy tej powszechnej choroby skóry. Jest aktywnym składnikiem wiodących szamponów przeciwłupieżowych i pomoże złagodzić objawy łojotokowego zapalenia skóry brwi i innych obszarów twarzy w tym powiek. Codzienne stosowanie leczniczego szamponu na ciemieniuchę to najlepszy sposób na kontrolowanie łojotokowego zapalenia skóry. Chociaż wyniki są różne, większość zauważy poprawę już po kilku praniach. Znacząca poprawa jest zwykle widoczna w ciągu miesiąca.
Do niepokojących objawów należą: obrzęk, zaczerwienienie, a nawet sączenie skóry.

Czy ciemieniucha ma zapach? – jakoś pachnie?

Ciemieniucha normalnie nie pachnie. Jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę i czujesz kwaśny zapach, może to być oznaką zakażenia grzybiczego wymagającego dalszego leczenia. W takim przypadku Twoja pielęgniarka środowiskowa lub lekarz rodzinny będą w stanie udzielić porady, jeśli wymagane jest specjalne leczenie.

Pierwsze objawy skórne i początki ciemieniuchy

Pierwszym objawem ciemieniuchy są mało widoczne białe łuseczki, które możemy zaobserwować tuż przy skórze głowy dziecka. Nie warto czekać aż problem sam się rozwiąże, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że objawy raczej się nasilą. Musimy pamiętać, że ciemieniuszka utrudnia (a z czasem wręcz uniemożliwia) swobodne oddychanie skóry i zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie.Ciemieniucha do jakiego wieku?

Ciemieniucha to dość częsta przypadłość niemowlaków, ale na szczęście nie jest groźna. Noworodek nie odczuwa z jej powodu żadnego dyskomfortu – skóra nie boli, nie swędzi ani nie piecze. Nie wymaga też żadnego specjalistycznego leczenia – w większości przypadków wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja. Z reguły objawy ustępują w okolicach 3. miesiąca życia niemowlaka. Stabilizuje się wtedy praca gruczołów łojowych i wszystko zaczyna działać prawidłowo.


Na czym polega pielęgnacja skóry głowy noworodka przed ciemieniuszką?

Aby nie dopuścić do powstania twardej skorupy na delikatnej główce dziecka, należy wdrożyć odpowiednie czynności pielęgnacyjne:

 • 15 minut przed wieczorną kąpielą noworodka, posmaruj główkę dziecka oliwką dla niemowląt. Innym sposobem jest przyłożenie gazy lub waty, nasączonej oliwką i założenie bawełnianej czapeczki. Dzięki temu oliwka lepiej wchłonie się w skórę.
 • Podczas kąpieli umyj główkę dziecka szamponem przeznaczonym dla niemowląt (najlepiej nieperfumowanym, zakupionym w aptece).
 • Po kąpieli delikatnie wyczesz łuski miękką szczoteczką przeznaczoną dla niemowląt.
 • Jeśli objawy ciemieniuchy są mocno nasilone, możesz skorzystać z leczniczych preparatów dostępnych w aptece

Zobacz: Jak często i czym myć włosy i głowę dziecku ? – praktyczne porady

 

Kiedy wybrać się do lekarza z ciemieniuchą niemowlaka?

Wybierz się z dzieckiem do lekarza, jeśli:

 • nie widzisz żadnej poprawy pomimo usilnych starań i systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Przyczyną może być rozwój i działanie grzybów. Sytuacja taka wymaga specjalnego leczenia antybiotykami lub środkami przeciwgrzybicznymi. Jeśli po dwutygodniowej, odpowiedniej pielęgnacji nie ma żadnej poprawy, lekarze zalecają czasem krem z hormonem adrenokortykotropowym.
 • objawy nasilają się zamiast zanikać.
 • objawy rozprzestrzeniają się na nieowłosione części ciała (szyja, czoło, uszy). Może to być objaw poważniejszych chorób, np. atopowego zapalenia skóry lub alergii, a one wymagają odpowiedniego leczenia.
 • skóra jest mocno zaczerwieniona, obrzęknięta lub sączy się z niej jakiś płyn

Zobacz także:
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

ciemieniuszka

ciemieniucha u niemowląt

ciemieniuszaka niemowlaka

ciemieniucha u noworodka

ciemieniucha leczenie

ciemieniuszka u dzieci

początek ciemieniuchy

ciemieniucha do jakiego wieku