Położna opowiada

Położna pełni rolę przewodnika po świecie kobiecości. Gdyby cały zakres działań położnej poz ująć w ramach klasycznego przewodnika dostępnego na półkach księgarni, liczyłby on mnóstwo stron szczegółowo opisujących każdy etap życia kobiety.

Zawód położnej to bowiem wykonywanie szeregu zadań – nie tylko tych związanych z przyjmowaniem porodu czy opieką nad noworodkiem. Ciąża i przygotowywanie się do roli rodzica często mobilizuje do zdobywania rzetelnej wiedzy na ten temat, nierzadko nawet na długo zanim dziecko zostanie poczęte. Jej bogatym źródłem jest położna – specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, która w swojej codziennej pracy nierozerwalnie łączy wiedzę medyczną, psychologiczną, pedagogiczną, niejednokrotnie stając się dla kobiety przyjaciółką, wsparciem i przewodnikiem, pomagającym zrozumieć własną naturę.

I choć z pomocy położnej można korzystać na długo zanim jeszcze w naszej głowie pojawi się myśl o dziecku, w rzeczywistości nierzadko poznajemy ją dopiero na sali porodowej i podczas wizyt patronażowych.