6 tydzień ciąży – objawy i zdrowie
To już 6 tydzień ciąży! Gratulacje! Jeszcze nic po Tobie nie widać, ale Twoje najbliższe otoczenie zapewne już wie, że rozwija się w Tobie nowe życie. Przed Tobą długa droga pełna radości i podekscytowania, ale również obaw i niepokoju.
W szóstym tygodniu ciąży można już wybrać się do lekarza ginekologa. Co prawda Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wstrzymać się z pierwszą wizytą do 7 tygodnia – 8. tygodnia ciąży, ale jeśli Twoja ciekawość nie daje Ci żyć, udaj się na nią już teraz. Na tym etapie lekarz będzie już w stanie potwierdzić Twój odmienny stan.
Obowiązkowe badania laboratoryjne w 6 miesiącu I trymestrze ciąży:
- ocena grupy krwi;
- ocena przeciwciał odpornościowych – w przypadku niezgodności immunologicznej z ojcem dziecka, tzn. jeśli Ty masz antygen Rh ujemny, a ojciec dziecka dodatni;
- morfologia krwi;
- ogólne badanie moczu;
- ocena stężenia glukozy krwi na czczo;
- TSH;
- VDRL (badanie w kierunku kiły);
- cytologia – jeśli nie była wykonywana w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
- dodatkowo lekarz może zlecić oznaczenie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, cytomegalii, różyczce, HBS, HIV oraz HCV.
Podczas pierwszej wizyty lekarz wyznaczy przewidywany termin porodu, zbada piersi (palpacyjnie lub za pomocą USG), przeprowadzi badanie ginekologiczne, określi wielkość i położenie macicy, dokona pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i wzrostu.
Zobacz: Badania przesiewowe w pierwszym trymestrze ciąży
Pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży lekarz może wykonać pierwsze badanie USG (ultrasonograficzne). Celem tego badania jest wykluczenie ciąży pozamacicznej, zlokalizowanie prawidłowo zagnieżdżonego zarodka i dokładne określenie wieku ciąży.
Pierwsze badanie USG (wykonywane najczęściej przez pochwę) dostarczy odpowiedzi na 6 podstawowych pytań:
- Czy ciążą znajduje się w jamie macicy?
- Czy widoczny jest zarodek?
- Czy jest to ciąża pojedyncza czy wielopłodowa?
- Czy widoczna jest czynność serca?
- Czy ciąża rozwija się odpowiednio do wieku ciążowego?
- Czy zauważalne są ewentualne zmiany u zarodka?
Na tej lub kolejnej wizycie Twój ginekolog założy Ci kartę ciąży, w której zapisywane będą m.in. wszystkie najważniejsze wyniki badań, Twoja aktualna masa ciała oraz ciśnienie krwi. Kartę ciąży powinnaś zawsze mieć przy sobie, ponieważ w razie wypadku od razu będzie wiadomo, że jesteś kobietą ciężarną. Po wizycie czeka Cię wiele badań kontrolnych: morfologia krwi, badanie moczu, badanie na grupę krwi i czynnik Rh, odczyn WR, obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, różyczce czy cytomegalii.
Przyszła mama w 6 tygodniu ciąży
W Twoim organizmie zachodzą wielkie zmiany, choć dla ludzi z zewnątrz są one zupełnie niezauważalne. Dostrzegą je jedynie osoby z Twojego najbliższego otoczenia – te, które Cię bardzo dobrze znają.
Zmiany emocjonalne, hormonalne i metaboliczne mają olbrzymi wpływ na Twoje samopoczucie, kondycję psychiczną i fizyczną. Twoim organizmem targa jedna wielka huśtawka hormonalna. W jednej chwili czujesz się smutna, przytłoczona, zagubiona, zmęczona i senna, a w drugiej ogarnia Cię zadowolenie, radość i przypływ energii. Kryzys wczesnociążowy dotyka sporą część ciężarnych kobiet i ma ścisły związek z burzą hormonalną. W tej sytuacji największe znaczenie ma wsparcie rodziny i przyjaciół.
Na tym etapie Twoja macica osiąga wielkość sporej śliwki. Twój układ krwionośny pracuje na najwyższych obrotach. Przyspiesza przemiana materii. Rozszerzają się naczynia krwionośne, by ułatwić maluszkowi dostęp do substancji odżywczych. Rytm Twojego serca przyspiesza prawie o 30% w stosunku do jego pracy sprzed ciąży – zatem koniec z zimnymi stopami i dłońmi, od tej pory zawsze będą ciepłe!
Zmiany w ciele kobiety podczas ciąży w 6 tygodniu:
- mogą pojawić się nudności i wymioty, w wyniku których w pierwszym okresie ciąży możesz chudnąć. Mdłości spowodowane są wzrastającym poziomem hormonów. Im wzrost hormonów większy, tym mdłości silniejsze. Ma to jednak swoje plusy – duża ilość hormonów oznacza „silną” ciążę i niesie za sobą lepsze rokowania.
- możesz „rzucać” się na potrawy, których nigdy wcześniej byś nie zjadła;
- mogą przestać Ci smakować potrawy, za którymi jeszcze niedawno przepadałaś;
- możesz mieć ataki głodu, zachcianki lub wręcz przeciwnie – nie mieć w ogóle ochoty na jedzenie;
- może męczyć Cię zgaga – jej powodem jest zwiększone wytwarzanie kwasu solnego w żołądku. Stan ten może się utrzymać nawet do końca ciąży.
- Twój węch może być na tyle wyostrzony, że zaczną Cię drażnić zapachy, które do tej pory lubiłaś lub były dla Ciebie neutralne;
- Twoje piersi mogą być nabrzmiałe, pełniejsze, bolesne i tkliwe.
Rady dla kobiety w 6 tygodniu ciąży:
- unikaj długich gorących kąpieli – mogą okazać się niebezpieczne dla Twojego maleństwa!
- zachowuj aktywność fizyczną – ciąża to nie choroba! Możesz pływać na basenie, maszerować lub uprawiać jogę. Zrezygnuj z zajęć wyczynowych, biegania i joggingu, podnoszenia ciężarów, intensywnych treningów, jazdy na nartach, konno i na rowerze.
- odstaw wszelkie używki: alkohol, papierosy, mocną kawę i herbatę – mają one bowiem negatywny wpływ na rozwijający się zarodek;
- jeśli masz mdłości, jedz regularnie małe posiłki – nie przejadaj się i nie głodź, bo to spotęguje przykre dolegliwości;
- dużo odpoczywaj i relaksuj się – jeśli masz taką potrzebę, to zafunduj sobie drzemkę w ciągu dnia lub połóż się wcześniej spać;
- unikaj produktów i potraw zabronionych w czasie ciąży – m.in. koziego sera, serów pleśniowych, tłustych, ciężkostrawnych potraw, surowego mięsa, surowych i wędzonych ryb, surowych jajek i owoców morza. Odżywiaj się zdrowo i racjonalnie;
- na razie nie sięgaj po preparaty witaminowe – nawet jeśli są one przeznaczone dla kobiet w ciąży. Większość lekarzy wstrzymuje się z tym aż do III trymestru ciąży, bo w większości przypadków dopiero wtedy zaczynają kończyć się zasoby własne. Zasada jest taka: „im mniej leków, tym lepiej”. Jedyną tabletką, o której musisz pamiętać na tym etapie, jest kwas foliowy!
- unikaj zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej;
- jeśli chorujesz na choroby przewlekłe (np. cukrzycę, choroby tarczycy), skontaktuj się jak najszybciej ze swoim specjalistą.
6 tydzień ciąży wielkość zarodka
W szóstym tygodniu ciąży zarodek zaczyna swym wyglądem przypominać maleńkiego konika morskiego. Embrion jest skulony i trudno byłoby zmierzyć jego dokładną długość, dlatego podczas badania USG mierzy się go od czubka głowy do pupy (tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniową).
Jego główka zaczyna przybierać określony kształt, nadal jest nieproporcjonalnie duża, ale ma to związek z szybkim wzrostem mózgu. Na tym etapie możemy wyróżnić główkę, tułów i… ogonek. Ale spokojnie! Ogonek zniknie wraz z narastaniem kolejnych tkanek organizmu. Pojawiają się także zawiązki rąk i nóg.
Skóra zarodka jest cieniutka i półprzezroczysta. Tworzy ją warstwa komórek, przez którą przenika woda. Zarodek unosi się w woreczku wypełnionym płynem, który dostarcza mu tlenu i składników odżywczych niezbędnych do dalszego życia i rozwoju.
Jak wygląda dziecko w 6 tygodniu ciąży:
- waży 0,8 g
- ma długość 5-6 mm (wielkość rodzynka).
Na głowie zarodka pojawiają się bruzdy i wybrzuszenia, które z czasem zmienią się w oczy, uszy i nos. Na razie oczy umiejscowione są po bokach głowy, a uszy w okolicach szyi. U Twojego maleństwa można już dostrzec otwór gębowy.
W 6 tygodniu ciąży zaczynają tworzyć się w zarodku:
- pierwotne jelito – z niego wytworzy się cały układ pokarmowy i fragment układu oddechowego.
- Pod koniec tego tygodnia zostanie wytworzona przegroda tchawiczo-przełykowa (zamknie ona połączenie między układem pokarmowym i oddechowym);
- krtań;
- ucho wewnętrzne;
- zalążki trzustki;
- zawiązek wątroby – rozwija się najszybciej ze wszystkich narządów;
- zalążki płuc;
- zawiązek układu moczowego;
- łożysko – już za parę tygodni przejmie ono funkcje hormonów.
Jakie zmiany w serduszku dziecka w 6 tygodniu ciąży?
Serce Twojego dziecka nadal się rozwija i udoskonala. Zaczyna się kurczyć i pompować krew ok. 22. dnia od zapłodnienia, co można już dostrzec podczas badania USG. Swym wyglądem przypomina maleńki pulsujący przewód bijący niemalże na zewnątrz jego organizmu. Serduszko uderza 80 razy na minutę i ciągle przyspiesza.
Układ nerwowy, cewa nerwowa, mózg
Szósty tydzień ciąży to niezwykle ważny okres dla Twojego maleństwa. W tym tygodniu (ok. 25. dnia od poczęcia) zamyka się przedni otwór cewy nerwowej, a dwa dni później tylni.
Po zamknięciu cewy nerwowej, łączącej mózg z rdzeniem kręgowym, rozpoczyna się intensywny rozwój mózgu. Zaburzenie tego procesu może doprowadzić do poważnych wad układu nerwowego. W tym okresie zarodek jest bardzo wrażliwy na działanie szkodliwych czynników m.in. alkoholu, dymu papierosowego, leków itp.
W 22. dniu po zapłodnieniu zaczyna bić serce, rozdzielają się jego przedsionki. W trakcie badania USG możesz już zauważyć jego pulsowanie. Będzie to dla Ciebie na pewno niesamowite przeżycie. Serduszko Twojego dziecka uderza ok. 100 – 160 razy na minutę, czyli niemal dwa razy szybciej niż Twoje.
Jego ciało nieustannie się zmienia. Teraz wyraźnie można już rozpoznać głowę, tułów, ogon (który w późniejszym czasie zaniknie), zawiązki rąk i nóg, zgrubienie sercowe. Zamyka się otwór cewy nerwowej, powstają pęcherzyki oczne i plakody uszne, z których później rozwiną się oczy i uszy. Pojawiają się zawiązki mózgu, jelita, wątroby, żołądka oraz łuki skrzelowe.
W 24. dniu po zapłodnieniu w żeńskim zarodku rozwijają się pierwotne komórki płciowe, za tydzień komórki te pojawią się także w zarodku męskim. Wszystkie komórki płciowe przemieszczą się do jajników lub jąder.
Jakie są sposoby na mdłości w ciąży?
- zaraz po przebudzeniu zjedz lekką przekąskę – miej ją przygotowaną obok łóżka. Po zjedzeniu odczekaj chwilę i dopiero wstań. Wstawaj powoli, unikaj gwałtownych ruchów i zmian pozycji;
- jedz często, ale małymi porcjami (możesz jeść nawet osiem posiłków dziennie). Po posiłku nie kładź się, tylko usiądź prosto – zminimalizujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia sensacji żołądkowych;
- nie dopuszczaj do uczucia głodu, ponieważ spadek poziomu cukru we krwi też może być przyczyną nudności;
- unikaj tłustych i ciężkostrawnych posiłków oraz tych, które wywołują u Ciebie nudności/odruchy wymiotne;
- pij wodę z imbirem – podobno imbir świetnie zapobiega nudnościom. Kawałek surowego imbiru zetrzyj na tarce i zalej wodą, pij kilka razy dziennie;
- jedz migdały – zjadaj kilka co 2-3 godziny.
Proponowane artykuły:
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- 6 miesięczne dziecko
- co potrafi 6 miesięczne dziecko
- co potrafi 6 miesięczne niemowlę
- rozwój 6 miesięcznego dziecka
- 6 miesięczne niemowlę
- co powinno umieć 6 miesięczne dziecko<
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.