10 tydzień ciąży – objawy, przebieg i rozwój płodu
Rozpoczął się 10 tydzień ciąży, czyli 8 tydzień licząc od chwili poczęcia. Pierwszy trymestr ciąży zbliża się ku końcowi. Rozwijające się w Tobie dziecko ma już wykształcone wszystkie organy i narządy. Od tej chwili będą się one tylko rozwijać, rosnąć i udoskonalać. Na tym etapie ciąży płód jest bardziej odporny na wszelkiego rodzaju infekcje, szkodliwe działanie leków i czynników zewnętrznych – możesz więc odetchnąć z ulgą.
Badania lekarskie w 10 tygodniu ciąży
Za tydzień wypada kolejna wizyta lekarska, więc skompletuj wszystkie wyniki badań diagnostycznych, które zlecił Ci lekarz na ostatniej wizycie. Lekarz na pewno się o nie upomni.
Jak będzie przebiegać wizyta kontrolna?
Lekarz zmierzy ciśnienie tętnicze krwi, skontroluje wagę ciała, przeprowadzi kontrolę rąk i nóg pod kątem występowania żylaków i obrzęków. Jeśli wcześniej nie miałaś wykonanego badania USG, to teraz zapewne lekarz je wykona.
Badanie USG w 10 tygodniu ciąży
Badanie USG w 10 tygodniu ciąży ma za zadanie określić dokładny wiek dziecka, bowiem właśnie w tym tygodniu wielkość płodów u wszystkich ciężarnych jest taka sama. Z biegiem czasu wielkość i waga dziecka ulega zróżnicowaniu, więc określenie wieku płodu i przybliżonej daty porodu jest utrudnione. Podczas badania lekarz sprawdzi, ilu lokatorów nosisz pod sercem i czy ich rozwój przebiega prawidłowo.
Aby ułatwić lekarzowi zadanie, wypij przed badaniem sporą ilość wody (lub innych płynów). Przy pełnym pęcherzu macica unosi się do góry, dzięki czemu lekarz uzyskuje wyraźniejszy obraz na monitorze. Jednak wcześniej dowiedz się, czy będzie to badanie przezpochwowe czy przez powłoki brzuszne, bo przy tym pierwszym pełen pęcherz nie jest wskazany.
Zobacz: Usg kobiety w ciąży – badanie ultrasonograficzne
Być może na tej wizycie lekarz po raz pierwszy wykona badanie dopplerowskie. A to oznacza, że po raz pierwszy usłyszysz bicie serca swojego dziecka! Badanie jest bezpieczne i nieskomplikowane. Lekarz przyłoży do Twojego brzucha głowicę urządzenia, które działa na zasadzie odbijania ultradźwięków. Jeśli na tej wizycie nie uda się wychwycić bijącego serduszka (jest to możliwe, gdy płód jest w niekorzystnym ułożeniu lub masz sporą nadwagę), to możesz być pewna, że na kolejnej wizycie usłyszysz je na 100%.
Przyszła mama w 10 tygodniu ciąży
Podobnie jak w 9 tygodniu ciąży – mdłości, wymioty i inne dolegliwości ciążowe mogą przybrać na sile. Ale spokojnie! Nie będzie to trwało wiecznie. Pocieszającą wiadomością jest fakt, że intensywne i męczące dolegliwości oznaczają „mocną” ciąże, a więc nie grozi Ci poronienie.
Nadal możesz czuć się zmęczona, rozdrażniona i rozkojarzona. Ciągłe parcie na pęcherz i zmienność nastrojów tylko pogarszają Twoje samopoczucie, a do tego mogą pojawić się krwawienia z nosa, duszności, rozpulchnienie i krwawienie dziąseł oraz bóle głowy. Pewnie zastanawiasz się, kto powiedział, że ciąża to piękny stan w życiu kobiety. Hmm… pewnie jakiś mężczyzna!
Niestety to nie koniec długiej listy przykrych dolegliwości. Zupełnie nowym objawem, którego możesz doświadczyć, jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wbrew pozorom jest to dość częsta dolegliwość, która mimo wszystko nie powinna Cię niepokoić. Popuszczanie moczu może się zdarzać podczas kichania, kaszlu, napadu śmiechu lub podczas podnoszenia ciężkiego przedmiotu.
Dzieje się tak, ponieważ powiększająca się macica naciska na pęcherz moczowy, powodując jego mimowolne opróżnianie, a osłabione i rozciągnięte mięśnie dna miednicy mają problem z powstrzymaniem wypływu moczu. Aby temu zaradzić, ćwicz mięśnie Kegla.
Przyrost wagi w dziesiątym tygodniu
Tak! To czas, w którym po wejściu na wagę dostrzeżesz pierwsze dodatkowe kilogramy. Za ten stan rzeczy odpowiada wiele czynników, m.in.:
- powiększająca się macica;
- powiększający się biust;
- zwiększona objętość krwi krążącej;
- rozwijający się płód;
- wody płodowe;
- zwiększony apetyt, zachcianki.
Przyrost masy ciała i uwypuklający się brzuszek powoduje, że masz problem z dopięciem spodni czy ulubionej spódnicy? Pora na pierwsze ciążowe zakupy. Czas pogodzić się z rzeczywistością – w najbliższym czasie Twoja talia całkowicie zaniknie. Ale nie martw się! W zamian pojawi się śliczny, okrąglutki brzuszek.
Jedz dla dwojga – nie za dwoje!
W okresie ciąży stopniowy i zrównoważony przyrost masy ciała ma olbrzymi wpływ na Twoje zdrowie. Ma także wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego dziecka. Musisz więc zadbać o to, by w Twojej diecie znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Pamiętaj! Dieta powinna być odżywcza, różnorodna i odpowiednio zbilansowana.
W ciąży powinnaś przytyć od 8 do 16 kg. Przyrost ten uważany jest przez lekarzy za normalny. Na wagę tę składają się: waga dziecka i wód płodowych, ciężar łożyska, zwiększona objętość krwi oraz nagromadzony zapas tkanki tłuszczowej. Jeśli zmieścisz się w tym przedziale, to powrót do dawnej sylwetki zajmie Ci maksymalnie 8-12 miesięcy.
Jeśli przytyjesz więcej niż 16 kg, to po pierwsze – możesz mieć problemy z żylakami. Po drugie – będziesz się szybciej męczyła. Po trzecie – będziesz mniej sprawna, a po czwarte – trudniej ci będzie zrzucić nadprogramowe kilogramy po porodzie.
Przestrzegaj poniższych zasad:
- jedz dużo warzyw – zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, na które rośnie zapotrzebowanie w czasie ciąży. Najzdrowsze są warzywa surowe, z których możesz przygotować pyszne surówki. Pamiętaj, by dodawać do nich 1-2 łyżki oleju słonecznikowego, kukurydzianego, oliwy z oliwek lub z pestek winogron;
- uwzględnij w swojej diecie produkty bogate w żelazo (mięso, żółtko jaja, ryby, soja, kasza gryczana);
- jedz produkty bogate w wapń – dzięki temu unikniesz problemów z zębami i kośćmi. Pamiętaj, że w przypadku diety ubogiej w ten cenny pierwiastek Twoje dziecko pozyskuje go z Twojego organizmu, co może narazić Cię na odwapnienie. Jedz produkty mleczne, ryby oraz produkty roślinne, m.in. kapustę, marchew, kukurydzę, szpinak, natkę pietruszki, brokuły, fasolę itp.
- wyklucz ze swojej diety kozi ser, sery pleśniowe, surowe mięso, surowe jaja, owoce morza;
- unikaj nadmiaru tłuszczów zwierzęcych oraz słodyczy.
Co poza tym?
- zachowaj umiarkowaną aktywność fizyczną;
- dużo odpoczywaj i śpij, gdy masz na to ochotę – nie wzbraniaj się przed kolejną drzemką w ciągu dnia. Twój organizm najlepiej wie co robić;
- nie zażywaj żadnych leków bez konsultacji ze swoim lekarzem;
- pij co najmniej 2 l wody dziennie – na tę ilość składają się także inne płyny, np. herbata, zupa. Pamiętaj, że woda pomaga zwalczać nudności i zaparcia;
- kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego i jedzenie słonecznika;
- zażywaj witaminę C, jeśli dokuczają Ci infekcje dróg moczowych – witamina C zakwasi mocz i złagodzi przykre dolegliwości;
- ćwicz mięśnie Kegla (mięśnie guziczno-łonowe) – to ćwiczenia polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, by zapobiec objawom nietrzymania moczu zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Ćwiczenia te nie są ani trudne, ani wyczerpujące, a można je wykonywać zawsze i wszędzie. Są zupełnie niewidoczne dla otoczenia. Ćwicz 3 razy dziennie po ok. 10-15 minut.
- zachowaj pozytywne myślenie – dzięki temu na pewno poczujesz się lepiej i pewniej.
10 tydzień ciąży wielkość płodu
- waży 5 g – tyle co ząbek czosnku;
- ma długość 30-40 mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 10. tygodnia ciąży) – tyle co śliwka węgierka.
Dziesiąty tydzień ciąży jest ostatnim tygodniem okresu zarodkowego. Pod koniec tego tygodnia zakończy się proces tworzenia narządów – od tej chwili będą się one tylko rozwijać, rosnąć i udoskonalać. Większość układów i narządów dziecka jest już rozwinięta – zaczynają one funkcjonować i współpracować ze sobą.
Twoje dziecko nie jest już zarodkiem, tylko płodem. Największe niebezpieczeństwo minęło. Dziecko w 10 tygodniu ciąży jest dużo bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników, które jeszcze do niedawna mogłyby doprowadzić do powstania poważnych wad wrodzonych. Na tym etapie ryzyko powstania wad i anomalii wrodzonych jest minimalne.
Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży ?
Swym wyglądem maluszek przypomina miniaturkę człowieka. Jego głowa nadal jest duża w stosunku do reszty ciała, ale między nią a ramionami możemy dostrzec już szyję. Twarz dziecka również coraz bardziej zaczyna przypominać ludzką twarz. Jego serce jest już prawie wykształcone i bije ok. 150 razy na minutę. Pępowina jest w pełni ukształtowana i zaczyna przez nią krążyć krew.
Kończyny
- zniknęły błonki między paluszkami dłoni i stóp;
- rozwinęły się ramiona i zgięcia łokciowe;
- ukształtowały się nadgarstki i kostki.
Twój maluch jest już niezłą wiercipiętą. Potrafi poruszać nie tylko rączkami i nóżkami, ale także całym ciałem. Próbuje klaskać, zbliżając do siebie rączki, i przyciągać rączki do buzi. Jeszcze trochę cierpliwości i sama będziesz mogła to poczuć jego ruchy.
Mózg
Mózg jest najszybciej rozwijającym się organem. Jego budowa jest już zakończona, ale komórki mózgowe nadal dokonują podziału. Wraz z nastaniem 10. tygodnia ciąży układ nerwowy zaczyna funkcjonować, formuje się kora mózgowa, a z każdą minutą przybywa ok. 1 mln nowych neuronów.
Narządy płciowe
- trwa ich dalsze formowanie i kształtowanie;
- określenie płci dziecka jest jeszcze niemożliwe;
- u chłopców jądra zaczynają produkować testosteron.
Co jeszcze dzieje się w 10 tygodniu ciąży?
- powstaje małżowina uszna;
- kształtują się usta;
- kształtuje się podniebienie;
- oczy pokrywają się powiekami i przemieszczają się w kierunku miejsca docelowego;
- kształtują się zalążki zębów mlecznych;
- w dziąsłach powstają zębodoły – miejsca w których w przyszłości zadomowią się ząbki;
- mięśnie przewodu pokarmowego zaczynają funkcjonować;
- w przełyku maluszka pojawiają się pierwsze skurcze;
- w błonie śluzowej pokrywającej oskrzela i tchawicę tworzą się gruczoły produkujące śluz;
- całkowicie zanika ogonek;
- między ramionami a głową zarysowuje się szyja.
Ciekawostka
W 10 tygodniu ciąży dziecko potrafi już wychwytywać Twoje emocje. Dotyczy to nie tylko emocji pozytywnych, jak radość, zadowolenie, spokój, ale tych negatywnych, takich jak stres, zdenerwowanie, złość, przygnębienie czy smutek. Jest to możliwe dzięki hormonom wytwarzanych przez Twój organizm, które przenikają do krwiobiegu płodu.
Pamiętaj!
Jeśli to tylko możliwe, uśmiechaj się jak najczęściej, bądź wesoła, radosna, staraj się być spokojna, zadowolona i zrelaksowana – w ten sposób oszczędzisz maluchowi wielu negatywnych emocji. Unikaj silnego stresu, a lęk i strach pozostaw za drzwiami. Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.