Strona główna » Ciąża » Kalendarz ciąży » 8 tydzień ciąży – przebieg i rozwój

8 tydzień ciąży – przebieg i rozwój

To już ósmy tydzień ciąży! Zapewne zdążyłaś oswoić się z myślą, że zostaniesz mamą i zaczęłaś postrzegać świat trochę inaczej. Nic dziwnego, przecież już niebawem zmieni się on nie do poznania. Teraz przygotowujesz się pewnie do obwieszczenia tej radosnej nowiny rodzinie i znajomym.




8 tydzień ciąży, który to miesiąc?

W 8 tygodniu ciąży, jesteś w 1 trymestrze i ostatnim tygodniu 2 miesiąca ciąży.

A jeśli nawet powiedziałaś już o ciąży najbliższym, to większość otaczających Cię osób i tak nie ma o niej pojęcia. Twój brzuch jest przecież zupełnie płaski, no i nie nosisz etykiety z napisem „jestem w ciąży” – więc niby skąd mieliby wiedzieć?

Badania lekarskie i usg w 8 tygodniu ciąży

Jeśli nie byłaś jeszcze u lekarza, to teraz jest ostatni dzwonek. Lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne i zleci wykonanie badań laboratoryjnych. Na Twoje życzenie ginekolog może wykonać badanie USG, ale musisz liczyć się z tym, że na tym etapie ciąży nie jest ono refundowane przez NFZ, więc będziesz musiała za nie zapłacić.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy ciąża jest zagrożona, np. wcześniej zdarzały się poronienia, odczuwasz bóle brzucha lub występuje plamienie – wówczas lekarz wykona badanie w ramach refundacji NFZ.

Zobacz: Badania przesiewowe w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwsze badanie USG wykonuje się przezpochwowo. Lekarz wprowadza sondę grubości palca na kilka centymetrów wgłąb pochwy. Badanie trwa ok. 10 minut, a jego wynik otrzymujesz od razu.
usg w ciąży
Podczas tego badania lekarz jest w stanie stwierdzić:

  • czy ciąża jest dobrze zagnieżdżona;
  • czy jest to ciąża bliźniacza czy pojedyncza;
  • czy zarodek rozwija się prawidłowo.

Badanie ultrasonograficzne pozwoli także określić przybliżoną datę porodu. Jeśli będziesz chciała dostać „pamiątkę” z pierwszego USG, lekarz wydrukuje Ci zdjęcie lub nagra badanie na płytę.

Przyszła mama w ósmym tygodniu ciąży

W dalszym ciągu mogą Cię męczyć dolegliwości ciążowe – nudności, wymioty, uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, zgaga, zaparcia, częste oddawanie moczu itd. Do częstych objawów należą też bóle głowy, huśtawka nastrojów, znużenie i senność. Co gorsza – objawy te mogą się teraz jeszcze bardziej nasilać – głównie mdłości i wymioty. Ich maksymalne nasilenie przypada na 8.-12. tydzień ciąży.

Ma to ścisły związek z podwyższającym się poziomem hormonów ciążowych, głównie gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Pocieszający dla Ciebie powinien być fakt, że u kobiet, które cierpią z powodu nasilonych mdłości i wymiotów, istnieje znacznie mniejsze ryzyko poronienia, zaburzeń rozwoju lub obumarcia płodu, przedwczesnego porodu.

Zobacz:  16 tydzień ciąży - zmiany, objawy i rozwój płodu dziecka

Twoje piersi także zaczynają przygotowywać się do nowej roli – w 8. tygodniu ciąży rozwijają się gruczoły mleczne. Sutki nabrzmiewają i powiększają się, więc możesz odczuwać ból, swędzenie i ciągnięcie.

dieta wegetariańska w 8 tygodniu ciąży

Twój metabolizm może nieco zwolnić, przez co możesz czuć się ociężała. Utrzymują się zatwardzenia i problemy z wypróżnianiem. Aby je złagodzić, spróbuj zmodyfikować swoją dietę, jedz jak najwięcej warzyw i pij duże ilości płynów.

Macica jest teraz wielkości małej mandarynki i może powodować ucisk na pęcherz moczowy, czego efektem jest częstsze odwiedzanie toalety. W wyniku powiększania się macicy możesz także odczuwać ból podbrzusza, ból w okolicy lędźwiowo–krzyżowej, a także skurcze i ciągnięcie, ból obły wiązadeł. Zupełnie nowym objawem może być uczucie ciężkości w miednicy.

Na tym etapie wystający brzuszek wcale nie jest efektem powiększającej się macicy – bo ta choć rzeczywiście się powiększa, to jeszcze „chowa się” za spojeniem łonowym. Powiększony brzuch to zapewne efekt przejedzenia lub nagromadzenia gazów.

Prawdopodobnie pojawią się u Ciebie również problemy z cerą – Twoja skóra może zacząć się świecić, pojawi się trądzik i wypryski, a włosy zaczną się przetłuszczać i wypadać. Jednak nie w każdym przypadku dochodzi do pogorszenia stanu skóry i włosów. Nie dotyczy to kobiet, które do tej pory miały włosy suche i pozbawione blasku, gdyż to właśnie one zyskają teraz grube, puszyste i zdrowe włosy.

Jeśli chodzi o paznokcie, to ciąża ma z reguły pozytywny wpływ na ich stan.

Uwaga ZGAGA! Zgaga to częsta przypadłość ciężarnych kobiet. Pojawia się w wyniku zwiotczenia zwieracza przełyku, przez co treść żołądkowa przedostaje się do przełyku, co skutecznie go podrażnia.

Co możesz zrobić, by złagodzić palącą dolegliwość?

  • jedz częściej, za to w małych ilościach;
  • dokładnie przeżuwaj kęsy pokarmu;
  • unikaj ostrych, tłustych i gorących potraw;
  • nie kładź się zaraz po posiłku, tylko posiedź wyprostowana lub wybierz się na spacer;
  • nie jedz owoców przed snem;
  • wypij szklankę mleka lub miętę – pomagają neutralizować kwasy żołądkowe;
  • jeśli musisz, zastosuj leki zobojętniające na zgagę – są dostępne bez recepty i bezpieczne dla ciężarnych kobiet. Jednak pamiętaj, by nie przekraczać zalecanej dawki.

Porady dla przyszłej mamy będącej w ósmym tygodniu ciąży

Tak jak w poprzednich tygodniach:

  • kontynuuj przyjmowanie kwasu foliowego;
  • unikaj długich gorących kąpieli;
  • zachowuj aktywność fizyczną. Wskazane są spacery, joga w ciąży, pływanie, ćwiczenia dla ciężarnych, taniec. Do dyscyplin zabronionych należą: jazda konna, jazda na rowerze, na nartach, wszystkie sporty wyczynowe, sporty walki;
  • dużo odpoczywaj, relaksuj się i śpij, gdy masz na to ochotę;
  • unikaj produktów i potraw zabronionych w czasie ciąży (m.in. koziego sera, serów pleśniowych, surowego mięsa, surowych jaj, owoców morza);
  • nie stosuj żadnych leków bez konsultacji ze swoim lekarzem;
  • pij ok. 2 l wody dziennie.
Zobacz:  21 tydzień ciąży

Co nowego?

  • utrzymuj prawidłową wagę – ma ona olbrzymi wpływ na zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Posiłki powinny być zdrowe, różnorodne i zbilansowane. Pamiętaj, że w ciąży nie masz jeść za dwoje, ale dla dwojga – a to wielka różnica! Twoje zapotrzebowanie energetyczne wzrasta jedynie o 300-500 kcal dziennie, więc nie ma co przesadzać. Bądź rozsądną przyszłą mamą i od samego początku kontroluj przyrost masy ciała.

Zobacz:  Ile przytyje w ciąży ? – prawidłowa waga

  • jeśli dokuczają Ci wymioty, pij herbatkę z imbirem i zażywaj witaminę B6. Możesz także poprosić lekarza o środki przeciwwymiotne. Jeśli nie chcesz sięgać po leki, zapoznaj się ze sposobami na mdłości;
  • unikaj gwałtownych ruchów i zmian pozycji – Twój maluszek ma już wykształcony błędnik, więc twój sposób poruszania się ma duże znaczenie. Malec najbardziej lubi rytmiczne i płynne ruchy, które go przyjemnie kołyszą. Unikaj skakania i biegania, ponieważ mogą one wzbudzać w dziecku niepokój;
  • jeśli dokuczają Ci zaparcia, jedz suszone śliwki, morele, figi, rodzynki, pij dużo wody i spaceruj co najmniej 20-30 minut dziennie. Twoje posiłki powinny być lekkostrawne. Nie sięgaj po środki przeczyszczające;
  • nie bój się zbliżeń intymnych – jeśli tylko macie na nie ochotę, a ciąża nie jest zagrożona, to nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego typu igraszek. Wiele kobiet odczuwa wtedy znacznie większą ochotę na seks niż przed ciążą – to sprawka hormonów! – Seks w ciąży – bezpieczne pozycje i zagrożenia

Zarodek zamienia się w płód w 8 tygodniu ciąży

W 8 tygodniu ciąży Twoje maleństwo z zarodka przemienia się w płód! Swym wyglądem coraz bardziej przypomina malutkiego człowieczka. Jego ciało się prostuje, dzięki czemu nie jest już tak skulony. Maluszek otoczony jest płynem owodniowym, który utrzymuje stałą temperaturę w macicy, dzięki czemu jest mu ciepło. Poza tym płyn owodniowy chroni go przed czynnikami zewnętrznymi, np. przed urazami, uciskiem.

Główka malca robi się coraz większa. Twarz zaczyna nabierać wyrazu – pojawia się nosek wraz z dziurkami, gałki oczne z powiekami, górna warga oraz struktury zewnętrzne uszu. Rysy stają się coraz bardziej widoczne. Skóra pokrywająca ciałko malucha jest prawie przezroczysta, widać przez nią wszystkie naczynia krwionośne.

Ręce i nogi Twojego dziecka stają się bardziej proporcjonalne. Kończyny wzmacniają się i wydłużają, przy czym ręce są wyraźnie dłuższe od nóg. Dotychczasowe „płetwy” nabierają kształtu i coraz bardziej przypominają paluszki u rąk i nóg. Widoczne jest też zgięcie w okolicy łokcia – maluszek potrafi już zginać rączki w łokciach i nadgarstkach.

Zobacz:  13 tydzień ciąży - objawy, przebieg i zmiany

Organy wewnętrzne rozwijają się na tym etapie w zaskakującym tempie. Wszystkie główne narządy płodu są już wstępnie uformowane i teraz będą się dalej rozwijać.

Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie narządy są na swoim miejscu docelowym i nie wszystkie zaczęły już funkcjonować – niektóre podejmą pracę w późniejszym okresie.

Co się dzieje w 8 tygodniu ciąży?

  • powstają zawiązki nadnerczy;
  • powstają pierwsze połączenia synaptyczne w układzie nerwowym;
  • rozwija się przysadka mózgowa odpowiedzialna za produkcję hormonów i wzrost maluszka;
  • zaczynają „działać” nerki – rusza pierwsza produkcja moczu;
  • rozpoczyna się okres determinacji płci płodu – co prawda płeć została ustalona już podczas zapłodnienia, ale dopiero teraz narządy rozrodcze zaczynają się różnicować;
  • rozpoczyna się proces kostnienia – tkanka kostna zostaje stopniowo zastępowana komórkami kostnymi. Zaczynają tworzyć się stawy. Tułów zaczyna się wydłużać, w związku z czym łatwiej go odróżnić od reszty ciała. Na tym etapie kręgosłup można przyrównać do małej igiełki, a żebra do cieniutkich niteczek. Wzrost kości świadczy o przemianie zarodka w płód;
  • jelita podejmują pracę – zaczynają usuwać z organizmu maleństwa zbędne produkty przemiany materii. Rosnące jelita przestają się mieścić w maleńkim brzuszku, dlatego zostają wypchnięte na zewnątrz. Ale spokojnie – wszystko wróci na swoje miejsce w odpowiednim czasie. Jelita maluszka tworzą długie pętle, w wyniku czego niektóre z nich wsuwają się do pępowiny. Proces ten określa się mianem przepukliny pępowinowej i cofa się on ok. 10 tygodnia rozwoju;
  • wykształcają się zastawki: aorty i tętnicy płucnej. Serce pompuje coraz więcej krwi, tętno się stabilizuje;
  • powstaje przewód słuchowy zewnętrzny – pojawiają się struktury uszu. Ucho wewnętrzne, odpowiedzialne za słyszenie i zmysł równowagi, jest już w pełni ukształtowane;
  • nadal kształtuje się żuchwa;
  • rozwijają się oskrzela – swym wyglądem przypominają na razie gałązkę;
  • zaczynają tworzyć się powieki – będą one zamknięte aż do ok. 27. tygodnia ciąży. Oczy dziecka są już całkiem zawiązane i zabarwione pigmentem.

8 tydzień ciąży wielkość płodu

  • waży ok. 1 g
  • zarodek ma długość 14-20mm (odległość ciemieniowo-siedzeniowa pod koniec 8 tygodnia ciąży).

Co potrafi Twoje maleństwo?

Twój maluszek ma już ukształtowany błędnik. Uspokajają go rytmiczne, płynne ruchy, natomiast niepokoją gwałtowne zmiany pozycji (np. skakanie). Potrafi reagować na nie ruchem – zgina już rączki w łokciach i nadgarstkach. Za kilka tygodni, gdy podrośnie i nabierze siły, będziesz w stanie poczuć jego wygibasy.