Strona główna » Ciąża » Bekanie w ciąży – 10 sposobów na odbijanie u ciężarnych

Bekanie w ciąży – 10 sposobów na odbijanie u ciężarnych

bekanie w ciąży

Jeśli ciągle bekasz w czasie ciąży, możesz się zastanawiać, czy nie jest to jeden z niepożądanych objawów ciąży. Musisz być dobrze zaznajomiona z innymi typowymi objawami ciąży, takimi jak poranne mdłości, ból pleców, duszność, zmęczenie itp. Ale co z nadmiernym odbijaniem się powietrza? Czy często bekasz w ciąży?


Czy odbijanie się jest objawem ciąży?

Wśród licznych objawów ciąży może nie słyszałaś o odbijaniu, ale jest to dość powszechne. Jeśli w czasie ciąży odbijasz się częściej niż zwykle, dzieje się tak z powodu hormonów ciążowych. Zmiany hormonalne w twoim ciele mogą zwiększyć udział gazów w żołądku i jelicie.

Wraz ze zmianą nawyków żywieniowych możesz również odczuwać poranne mdłości i nadmiar produkowanej śliny. Niepokój i stres także zwiększają ilość połykanego powietrza, co może przekładać się na zwiększenie nagromadzonego gazu w górnej części brzucha.

Przyczyny częstego bekania i odbijania podczas ciąży

Większość gazów żołądkowych powstaje w wyniku połykania powietrza i zwykle uwalnia się przez odbijanie. Występowanie częstych kwaśnych beknięć w ciąży jest na ogół wysokie. Główną przyczyną odbijania jest hormon progesteron, który jest wydzielany podczas ciąży. Hormon ten rozluźnia dolny zwieracz przełyku, pozwalając kwasowi łatwo dostać się do przełyku, co dalej prowadzi do kwasowości i odbijania. Powolny proces trawienia i ruchy jelit również pogarszają problem.

Hormon progesteron jest jedną z głównych przyczyn nadmiaru gazów podczas ciąży. Ponieważ twoje ciało wytwarza więcej progesteronu, aby wesprzeć ciążę, progesteron rozluźnia mięśnie w twoim ciele.

Obejmuje to mięśnie jelit. Wolniej poruszające się mięśnie jelit oznaczają spowolnienie trawienia. Pozwala to na gromadzenie się gazu, co z kolei prowadzi do wzdęć i odbijania.

Im większy staje się twój brzuch, tym powoduje większy nacisk na żołądek i jelita, a nagromadzonemu gazowi łatwiej jest znaleźć miejsce do gromadzenia się – tak by zaskoczyć cię wydostając się z jednego lub drugiego końca.

Niektóre inne objawy związane z odbijaniem

Jeśli stale odbij ci się, możesz również zauważyć inne objawy, takie jak:

  • Możesz czuć się „pełna”, a to uczucie pełności dociera do gardła,
  • Możesz czuć się wzdęcia,
  • Będziesz mieć nudności, którym będzie towarzyszyć zgaga.
Zobacz:  Jak być seksowną w ciąży? Sprawdzone sposoby

Większość z tych objawów jest największa w pierwszych miesiącach ciąży, kiedy to ilość beknięć również występuje z największą częstotliwością.

Sposoby na zmniejszenie bekania w ciąży

1. Śpij prawidłowo

W czasie ciąży ważne jest, abyś spała głęboko, a do tego musisz spać we właściwej pozycji. Utrzymanie prawidłowej postawy podczas snu może pomóc w zmniejszeniu tendencji do bekania w nocy. Połóż się na lewym boku, zginając nogi lub składając je razem.

Taka pozycja sprzyja trawieniu i może pomóc Twojemu żołądkowi w łatwym przetwarzaniu pokarmu w nocy i zapobiegać tworzeniu się gazów.

2. Ruch i regularne ćwiczenia

Nie musisz biegać w ciąży i podnosić ciężarów. Regularne wykonywanie lekkich ćwiczeń może znacznie przyczynić się do utrzymania prawidłowego stanu układu trawiennego. Kiedy angażujesz się w aktywność fizyczną, uwalniasz do twojego ciała różne substancje chemiczne, które stymulują różne części twojego ciała i poprawiają ich pracę. Proste czynności, takie jak pranie naczyń lub suszenie ubrań, również mogą załatwić sprawę!

3. Zachowaj spokój!

Twoje samopoczucie fizyczne, w szczególności zdrowie przewodu pokarmowego, w dużym stopniu zależy od zdrowia psychicznego. Jakakolwiek obecność napięcia lub niepokoju może zaburzyć równowagę chemiczną w żołądku, powodując niestrawność lub zwiększoną produkcję gazów.

Dlatego ważne jest, aby wykonywać lekkie ćwiczenia lub praktykować medytację lub prostą jogę. Pomoże w utrzymaniu spokoju psychicznego i utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

4. Rzuć palenie i picie

Jeśli palisz lub pijesz, najwyższy czas przestać, jeśli jesteś w ciąży. Należy odruchowo unikać palenia papierosów i picia alkoholu, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży lub nawet gdy próbujesz zajść w ciążę. Picie i palenie mogą mieć wpływ na zdrowie zarówno Twoje, jak i Twojego dziecka, dlatego najlepiej ich unikać. Co więcej, palenie i picie zwiększają szanse na połykanie wraz z nim powietrza , co może prowadzić do odbijania się. Dlatego najlepiej ich unikać.

Zobacz:  Listerioza w ciąży - objawy i leczenie niebezpiecznej bakteria listerii

5. Połykaj płyny powoli

Powolne połykanie płynów może zmniejszyć częstotliwość odbijania podczas ciąży. Wiele osób ma zwyczaj picia bezpośrednio z butelki, ale jest to złe. Picie wody przez butelkę bez dotykania ust może zwiększyć szanse na nabranie większej ilości powietrza z płynem, który pozostaje uwięziony w żołądku. Ilekroć pijesz wodę, pij ją z kubka lub szklanki, powoli i stopniowo, siedząc prosto.

6. Przeżuwaj jedzenie powoli

W czasie ciąży spróbuj i ciesz się posiłkami. Stres związany z ciążą może spowodować szybkie zjedzenie jedzenia i szybkie połknięcie, co zwiększy ryzyko niestrawności i tworzenia się gazów. Tak więc jedz jedzenie powoli i nie rozmawiaj podczas jedzenia. Po zakończeniu wybierz się na lekki spacer, aby stymulować proces trawienia.

7. Nie pij napojów gazowanych

Szanse na odbijanie wzrastają, gdy połykasz swoje ulubione napoje gazowane. Napoje gazowane zawierają dwutlenek węgla i kofeinę w dużych ilościach, co nie jest zdrowe dla kobiety w ciąży. Dlatego najlepiej unikać kawy, herbaty, napojów typu cola itp. w czasie ciąży. Możesz pić wodę i świeże soki, aby się nawodnić.

Jeśli chcesz pić herbatę, zdecyduj się na herbaty ziołowe lub owocowe, ponieważ mogą one zrelaksować ciało i zapewnić różne korzyści zdrowotne.

  • Mięta pieprzowa – zapobiega tworzeniu się gazu w przewodzie pokarmowym lub ułatwia jego wydalanie. Picie herbaty miętowej może pomóc w zmniejszeniu ilości beknięć.
  • Podobny wpływ na organizm ma również herbata rumiankowa.
  • Cynamon, czosnek i imbir – można łatwo włączyć do swojej diety.

Porozmawiaj jednak ze swoim lekarzem, zanim spróbujesz innych leków ziołowych, ponieważ nie wszystkie mogą być bezpieczne w czasie ciąży.

8. Unikaj jedzenia żywności gazowej

Nawet jeśli podejmiesz wszelkie środki ostrożności, aby zmniejszyć pobór powietrza lub inne przyczyny odbijania, istnieją pewne produkty spożywcze, które spowodują zwiększoną produkcję gazu. Wynika to z natury ich konstytucji.

Zobacz:  Siemie lniane w trakcie ciąży i karmienia piersią - czy można je stosować? Idealne na zaparcia i zgagę dla ciężarncyh

Kapusta, szparagi, brokuły, fasolka szparagowa,  a nawet różne produkty bez cukrowe zawierają substancje, które prowadzą do powstawania gazów w organizmie. Następne w kolejce są produkty smażone, których nadmierne spożycie może prowadzić do zgagi. Dlatego ogranicz ich zużycie do minimum.

9. Spożywaj małe, ale częste posiłki

Spożywanie dużej ilości jedzenia za jednym razem może zwiększyć obciążenie żołądka i zwiększyć szanse na niestrawność lub spowolnić procesy trawienne. Wszystko to działa w tandemie, tworząc gaz w twoim ciele i zwiększając częstotliwość odbijania. Zmień tradycyjną strukturę trzech posiłków na sześć posiłków.

To zapewni ci sytość i ograniczy niepożądane łaknienie oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków niestrawności.

10. Leki i suplementy na bekanie w ciąży?

Leki zobojętniające sok żołądkowy mogą również przynieść ulgę w odbijaniu, więc możesz je zażywać, jeśli nie poczujesz się lepiej po wypróbowaniu innych środków. Jednak weź je pod opiekę lekarską.

Kiedy skonsultować się z lekarzem z nadmiernym odbijaniem się powietrza?

Nie musisz konsultować się z lekarzem, jeśli bekasz częściej niż zwykle przez dzień lub dwa. Może to być jednorazowy incydent z powodu konkretnego jedzenia, które zjadłeś. Upewnij się, że Twoja dieta zawiera wszystko co pożywne i wszystko powinno być w porządku. Jeśli jednak problem bekania wymyka się spod kontroli i doświadczasz zgagi i niestrawności, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Ona poprowadzi Cię najlepiej! Może zasugerować kilka opcji, aby cię uspokoić, a nawet sprawdzić, czy nie ma innych warunków, które mogą to powodować.

Odbijanie się w ciąży jest bardzo częste, ale wiemy, że może być kłopotliwe. Jednak problem powinien rozwiązać się sam. Możesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, aby zapobiec odbijaniu się. Te wskazówki powinny pomóc Ci zachować zdrowie przez całą ciążę.