Niedobór i za mało pokarmu w piersiach – co to znaczy? Objawy stresu laktacyjnego
Prędzej czy później każda matka choć przez chwilę zastanawia się, czy ma wystarczającą ilość pokarmu w piersiach i czy jej dziecko się najada. Obawy i wątpliwości pojawiają się głównie w pierwszych dniach po porodzie, gdy po przystawieniu do piersi niemowlaka zaczyna płakać. Świeżo upieczona mama utwierdza się w przekonaniu, że głównym powodem jest brak pokarmu.
Nie wie bowiem, że najczęstszym powodem płaczu podczas pierwszych prób karmienia jest zła technika ssania lub przystawiania do piersi, a nie brak pokarmu. Co prawda dziecko rodzi się z odruchem ssania, ale prawidłowej techniki musi się dopiero nauczyć.
Dodatkowym powodem do zmartwień w pierwszych dniach po porodzie jest niesłychanie mała ilość pokarmu. Nie należy się jednak tym zbytnio niepokoić, gdyż mleko początkowe, tzw. siara, ma konsystencję gęstej śmietany i nawet niewielka ilość w zupełności wystarcza dziecku.
Niepokój i obawy towarzyszące młodej mamie są zupełnie naturalne. Zjawisko to zostało nawet opisane w literaturze fachowej jako „pozorny niedobór pokarmu”. Dlaczego „pozorny”? Ponieważ prawdziwy niedobór pokarmu występuje bardzo rzadko.
Jak rozpoznać brak pokarmu w piersiach ?
Zdarza się, że kobiety w niewłaściwy sposób interpretują zmiany zachodzące w ich organizmie po około dwóch miesiącach od narodzin dziecka. Piersi stają się wtedy miękkie (zarówno przed, jak i po karmieniu), jakby były puste.
Niekontrolowany wypływ mleka staje się historią. Nie ma także uczucia pełności ani „nabierania” pokarmu w piersiach. Te zmiany świadczą o unormowaniu laktacji, a nie o jej zmniejszeniu czy zahamowaniu.
Za mało pokarmu w piersiach objawy
Brak wystarczającej ilości pokarmu w piersiach to – kryzys laktacyjny, który zdarza się prawie każdej mamie, a wynika z większego zapotrzebowania dziecka na pokarm. Może się pojawić pod koniec 3. i w 6. tygodniu życia, a także w każdym innym okresie podczas intensywnego wzrostu dziecka.
Niemowlak, który do tej pory zadowalał się jedną piersią podczas jednego karmienia, teraz domaga się też drugiej, a czasem nawet mleko z obu piersi mu nie wystarcza.
Najlepszą metodą na przetrwanie tego okresu jest spędzenie tych 2-3 dni w łóżku z dzieckiem u boku. Niech ssie ile chce i jak długo chce. Pamiętajmy, że kryzysy są przejściowe, a to oznacza, że po kilku dniach intensywnej stymulacji gruczołów piersiowych przez niemowlaka ilość pokarmu się zwiększy i wszystko wróci do normy.
Czy rozmiar piersi ma znaczenie z produkcją ilością mleka?
Absolutnie nie! Ani ilość, ani jakość pokarmu nie ma nic wspólnego z wielkością piersi. Rozmiar piersi zależy w głównej mierze od ilości tkanki tłuszczowej i genetyki. Natomiast pokarm wytwarzany jest przez gruczoły mleczne, które u każdej kobiety są podobnej wielkości, a więc zarówno kobieta z małym biustem, jak i ta z dużym mają takie same możliwości, jeśli chodzi o ilość i jakość pokarmu. Największe znaczenie w produkcji pokarmu ma prawidłowa stymulacja piersi, a tą pracę najlepiej wykona dobrze ssący niemowlak.
Co może powodować zmniejszenie i brak pokarmu w piersiach?
- nieprawidłowa technika ssania,
- niewłaściwe przystawianie do piersi,
- stres,
- zbyt długie odstępy między karmieniami,
- choroba,
- problemy hormonalne.
Co robić, by zwiększyć laktację?
Jeśli pokarmu jest rzeczywiście mało w piersiach i potrzeby dziecka nie zostają w pełni zaspokojone, może nastąpić zahamowanie jego rozwoju fizycznego i psychicznego. Gdy zauważysz brak przyrostu wagi u swojego niemowlaka, musisz zacząć działać natychmiast – z reguły wystarczy zastosować kilka sprawdzonych sposobów, by produkcja pokarmu „ruszyła”. Już po kilku dniach będziesz w stanie zaspokoić potrzeby pokarmowe swojego dziecka.
Przeczytaj: Jak pobudzić laktacje?
1. Przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej – niech ssie tyle, ile chce i jak długo chce, nawet jeśli oznaczałoby to leżenie cały dzień w łóżku z maluchem u boku. Warto się poświęcić i całkowicie oddać dziecku na te 2-3 dni. Karm dziecko za każdym razem, gdy się tego domaga, jednak nie rzadziej niż co 3 godziny (nawet w nocy).
Pamiętaj, że częste ssanie pobudza „odruch prolaktynowy”, co spowoduje, że mleka z każdą chwilą będzie coraz więcej.
Karmienie zaczynaj zawsze od tej piersi, z której dziecko jadło ostatnim razem. Gdy wyssie mleko do końca, podaj mu drugą pierś. Proponuj dziecku obie piersi – raz jedną, raz drugą – aż się nasyci. Zachęcaj dziecko do ssania w nocy, nawet jeśli się tego samo nie domaga.
Nocne karmienie najskuteczniej pobudza laktację, ponieważ stężenie prolaktyny jest wtedy najwyższe. Poza tym nocny pokarm jest bardziej kaloryczny, gdyż zawiera więcej tłuszczu, dzięki czemu Twoje dziecko szybciej przybierze na wadze.
2. Odciągaj mleko po każdym karmieniu i pomiędzy nimi
Pamiętaj, że to niemowlak opróżnia pierś najlepiej i najefektywniej. Laktator robi to nieco gorzej, ale za to świetnie nadaje się do pobudzania laktacji. Najlepsze są laktatory elektryczne, ale możesz również użyć ręcznego. Mleko odciągaj po każdym karmieniu lub między nimi, zwracając uwagę, by opróżnić pierś do końca. Pobudzisz w ten sposób piersi do bardziej intensywnej pracy, co szybko pobudzi produkcję pokarmu.
Odciągnięte mleko podawaj dziecku! To ważne przede wszystkim dla małych „śpioszków”, które zasypiają w trakcie wypijania pierwszej fazy mleka (rzadszego), pozbawiając się pokarmu bardziej kalorycznego, wartościowego i sycącego. Podając dziecku odciągnięty pokarm (drugiej fazy), zapewniasz mu prawidłowy przyrost wagi.
Pamiętaj! Odciągnięte mleko podawaj dziecku za pomocą strzykawki, kubeczka lub łyżeczki. Nigdy nie dokarmiaj dziecka butelką ze smoczkiem, bo zaburza to prawidłowy odruch ssania, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia laktacji.
3. Popraw technikę karmienia
Niewłaściwa technika karmienia jest najczęstszą przyczyną problemów z laktacją. Wiedza na temat prawidłowej techniki karmienia piersią jest niezwykle ważna. W wielu przypadkach to właśnie od niej zależy, czy karmienie piersią się powiedzie i jaki będzie jego przebieg.
Przystawiony do piersi niemowlak musi mieć szeroko otwartą buzię. Tylko w ten sposób będzie w stanie uchwycić prawidłowo całą brodawkę wraz z otoczką. Podczas ssania powinnaś słyszeć wyraźne odgłosy połykania i postękiwania, a nie cmokania. Cmokanie jest wyraźnym sygnałem, że dziecko ssie nieprawidłowo, w wyniku czego pierś jest niewłaściwie stymulowana. A to przekłada się na zmniejszenie ilości produkowanego pokarmu.
Zobacz: >> Prawidłowe pozycje do karmienia niemowlaka <<
Regularne i prawidłowe opróżnianie piersi jest warunkiem udanej laktacji. Jeśli masz problem z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi, zwróć się o pomoc do położnej lub poradni laktacyjnej.
4. Zadbaj o siebie
Twoja kondycja psychiczna jest bardzo ważna. Zapewnij sobie komfort, myśl pozytywnie, odpręż się i zrelaksuj. Ogranicz wykonywanie czynności domowych do minimum. Włącz relaksującą muzykę lub obejrzyj ulubioną komedię. Połóż się z niemowlakiem do łóżka i przystawiaj go do piersi, gdy tylko się tego domaga. Możesz pić herbatkę z melisy lub rumianku – mają działanie kojące i uspokajające.
5. Zwiększ ilość przyjmowanych płynów
Powinnaś pić co najmniej 2 litry płynów dziennie (wliczając zupy). Mogą to być m.in.:
- dostępne na rynku herbatki laktacyjne (z anyżku, kopru włoskiego, kminku, czarnuszki);
- niegazowana woda mineralna;
- świeże soki owocowe i warzywne;
- herbatki ziołowe (z wyjątkiem szałwii i mięty – te hamują laktację);
- mleko i napoje mleczne;
- kawa zbożowa;
- piwo karmelowe o śladowej zawartości alkoholu (0,5%) – podobno ułatwia opróżnianie kanalików mlecznych, wzmacnia laktację, działa odprężająco i łagodzi stres.
Piwo karmelowe na laktację
Piwo karmelowe jest często polecane w szkołach rodzenia przez położne i pediatrów. Uważane jest za skuteczną metodę zwiększenia laktacji, ale nie zapominaj, że to wciąż alkohol. Musisz więc przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić sobie ani dziecku. Po pierwsze, możesz wypić tylko jedno małe (0,33 l) piwo dziennie. Po drugie, powinnaś je wypić wieczorem po ostatnim karmieniu, aby odstęp do kolejnego karmienia wyniósł przynajmniej 3 godziny. Po trzecie, musisz odgazować piwo przed wypiciem, by uchronić dziecko przed kolką.
6. Odżywiaj się zdrowo
Niezwykle ważne jest, aby Twoja dieta była zbilansowana, zdrowa, urozmaicona i bogata w pełnowartościowe pokarmy. Jeśli będziesz się odżywiała niewłaściwie, nie dostarczysz niezbędnych składników odżywczych ani sobie ani dziecku. A przecież dzidziuś wyciąga z Ciebie wszystko, co najlepsze, zwłaszcza jeśli Twoja dieta jest uboga w składniki odżywcze. Odbywa się to kosztem Twojego zdrowia, gdyż organizm sięga po nagromadzone zapasy – priorytetem jest dostarczenie niezbędnych składników dziecku. Jedz 5-6 posiłków dziennie – 3 posiłki główne i 2-3 przekąski.
Zobacz: >> Jak powinna odżywiać się karmiąca mama <<
Unikaj posiłków ciężkostrawnych i tłustych. Ogranicz także spożycie słodyczy – możesz je jeść 1-2 razy w tygodniu w niewielkich ilościach bez szkody dla siebie i dziecka. Staraj się jednak nie przekraczać tej dawki – słodycze wybieraj rozsądnie, a najlepiej przygotuj je samodzielnie.
7. Nie dokarmiaj butelką ze smoczkiem
Picie z butelki zaburza proces prawidłowego ssania. Dziecko inaczej ssie butelkę, a inaczej pierś. Ssanie piersi jest znacznie trudniejsze (podczas ssania butelki dziecko używa zaledwie 4 mięśni, natomiast podczas ssania piersi aż 40). Łatwo da się więc przewidzieć, że maluch który będzie miał wybór, wybierze oczywiście butelkę. W konsekwencji rozleniwione ssaniem butelki dziecko straci motywację do ssania piersi,a to pierwszy krok do zahamowania laktacji.
Jak sprawdzać, czy dziecko zjada wystarczającą ilość pokarmu?
- upewnij się, że dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi, łapie brodawkę wraz z otoczką, ssie co najmniej 10 minut, a podczas ssania wydaje wyraźne odgłosy przełykania;
- dziecko moczy ok. 5 pieluch na dobę;
- niemowlak oddaje 3-4 stolce w ciągu doby;
- kontroluj przyrost wagi dziecka raz w miesiącu. Powinno ono przybierać średnio ok. 200 g/tydzień w pierwszych trzech miesiącach życia, ok. 130 g tygodniowo od 6. miesiąca życia i ok. 80 g tygodniowo między 9. a 12. miesiącem życia.
Proponowane artykuły:
- Informacje i popularne pytania dotyczące karmienia piersią
- Zastój pokarmu w piersiach – jak sobie z nim radzić ?
- Karmienie wcześniaka – jak karmić i ile powinien jeść?
- Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- problem z laktacją
- mało pokarmu w piersiach
- mało mleka w piersiach
- brak pokarmu w piersiach
- jak sprawdzić brak mleka w piersiach
- czy moje dziecko się najada
- czy dziecko się najada
- objawy kryzysu laktacyjnego
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.