Strona główna » Materiał zewnętrzny » Przyjmowanie antydepresantów – najważniejsze fakty i mity

Przyjmowanie antydepresantów – najważniejsze fakty i mity

człowiek po antydepresantach

Pomimo, iż dla wielu osób walka z depresją ogranicza się tylko do korzystania z psychoterapii – bywa tak, iż to jednak jest za mało. Jeśli dany człowiek czuje, że sama rozmowa mu nie pomaga to bardzo prawdopodobne jest to, iż w niedługim czasie otrzyma od psychiatry receptę na Ketrel, Pramolan, Hydroxyzinum VP czy lek Trittico CR. Chociaż sami chcemy poczuć się lepiej i wiemy, że depresja stanowi dla nas ogromne niebezpieczeństwo – w dalszym ciągu boimy się też tego, jak nasz organizm zareaguje na antydepresanty.


Przez lata powstało wiele mitów na ich temat, a o faktach nie mówi się wystarczająco często. Obawiamy się zawsze najbardziej tego, czego nie znamy – trzeba o tym pamiętać. Im mamy więcej informacji o antydepresantach – tym lepiej rozumiemy ich działanie i to, dlaczego ich zażywanie może w naszym przypadku okazać się konieczne.

Pamiętajmy też, że żaden psychiatra nie zapisze nam takich kapsułek bez powodu – korzystanie z nich ma ułatwić nam radzenie sobie z codziennymi problemami, które zaczęły nas przytłaczać.

Czy antydepresanty mogą zmienić naszą osobowość?

Bardzo często obawiamy się tego, że przyjmowanie antydepresantów zupełnie zmieni to, kim jesteśmy na co dzień. Ludzie stają się bardziej pozytywni, mniej się obawiają i po prostu czują się lepiej – ale jeśli wcześniej rzadko kiedy zauważali u siebie taki nastrój to może ich to trochę przerażać. Prawda jest taka – to nasza osobowość z depresją była raczej nieprawdziwa. Być może nie wiemy nawet w którym momencie ten problem się u nas pojawił i nie pamiętamy, jak czuliśmy się wcześniej. Antydepresanty mogą tylko przywrócić nas do naszego dawnego stanu – w pewnym stopniu więc odzyskamy tutaj raczej naszą prawdziwą osobowość.

A co ze skutkami ubocznymi? Niskie libido, senność czy rozdrażnienie to także nie jest coś, z czym chcemy się od teraz mierzyć na co dzień. Tutaj warto wziąć pod uwagę to, że dobranie odpowiednich antydepresantów to proces – w końcu znajdziemy takie kapsułki, które nie będą wywoływały żadnych nieprzyjemnych symptomów i wtedy dopiero będziemy odpowiednio leczyć depresję.

Jeśli dany człowiek czuje, że sama rozmowa mu nie pomaga to bardzo prawdopodobne jest to, iż w niedługim czasie otrzyma od psychiatry receptę na Ketrel, Pramolan, Hydroxyzinum VP czy lek Trittico CR.

Uzależnienie się od antydepresantów

W przypadku wszelkiego rodzaju leków boimy się tego, że jak raz zaczniemy je brać to nigdy nie będziemy mogli przestać. To naturalna obawa i coś, o co na pewno warto zapytać psychiatrę. Obecnie stosowane antydepresanty nie mają jednak w sobie takich substancji, które byłyby silnie uzależniające. Proces odstawiania leków odbywa się też powoli i dzięki temu da się całkowicie uniknąć nieprzyjemnych objawów.