Pomimo, iż dla wielu osób walka z depresją ogranicza się tylko do korzystania z psychoterapii – bywa tak, iż to jednak jest za mało. Jeśli dany człowiek czuje, że sama rozmowa mu nie pomaga to bardzo prawdopodobne jest to, iż w niedługim czasie otrzyma od psychiatry receptę na Ketrel, Pramolan, Hydroxyzinum VP czy lek Trittico CR. Chociaż sami chcemy poczuć się lepiej i wiemy, że depresja stanowi dla nas ogromne niebezpieczeństwo – w dalszym ciągu boimy się też tego, jak nasz organizm zareaguje na antydepresanty.
Przez lata powstało wiele mitów na ich temat, a o faktach nie mówi się wystarczająco często. Obawiamy się zawsze najbardziej tego, czego nie znamy – trzeba o tym pamiętać. Im mamy więcej informacji o antydepresantach – tym lepiej rozumiemy ich działanie i to, dlaczego ich zażywanie może w naszym przypadku okazać się konieczne.
Pamiętajmy też, że żaden psychiatra nie zapisze nam takich kapsułek bez powodu – korzystanie z nich ma ułatwić nam radzenie sobie z codziennymi problemami, które zaczęły nas przytłaczać.
W artykule dowiesz się:
Czy antydepresanty mogą zmienić naszą osobowość?
Bardzo często obawiamy się tego, że przyjmowanie antydepresantów zupełnie zmieni to, kim jesteśmy na co dzień. Ludzie stają się bardziej pozytywni, mniej się obawiają i po prostu czują się lepiej – ale jeśli wcześniej rzadko kiedy zauważali u siebie taki nastrój to może ich to trochę przerażać. Prawda jest taka – to nasza osobowość z depresją była raczej nieprawdziwa. Być może nie wiemy nawet w którym momencie ten problem się u nas pojawił i nie pamiętamy, jak czuliśmy się wcześniej. Antydepresanty mogą tylko przywrócić nas do naszego dawnego stanu – w pewnym stopniu więc odzyskamy tutaj raczej naszą prawdziwą osobowość.
A co ze skutkami ubocznymi? Niskie libido, senność czy rozdrażnienie to także nie jest coś, z czym chcemy się od teraz mierzyć na co dzień. Tutaj warto wziąć pod uwagę to, że dobranie odpowiednich antydepresantów to proces – w końcu znajdziemy takie kapsułki, które nie będą wywoływały żadnych nieprzyjemnych symptomów i wtedy dopiero będziemy odpowiednio leczyć depresję.
Uzależnienie się od antydepresantów
W przypadku wszelkiego rodzaju leków boimy się tego, że jak raz zaczniemy je brać to nigdy nie będziemy mogli przestać. To naturalna obawa i coś, o co na pewno warto zapytać psychiatrę. Obecnie stosowane antydepresanty nie mają jednak w sobie takich substancji, które byłyby silnie uzależniające. Proces odstawiania leków odbywa się też powoli i dzięki temu da się całkowicie uniknąć nieprzyjemnych objawów.