Zastój pokarmu w piersiach – co robić ?
Zastój pokarmu to stan, do którego dochodzi w wyniku niedokładnego opróżniania piersi przez małego „ssaka”. W efekcie tego przewody mleczne są przepełnione i ulegają mocnemu rozszerzeniu. Hormon odpowiedzialny za wypływ pokarmu z piersi (oksytocyna) jest blokowany i nie może dotrzeć do uciśniętych naczyń, znajdujących się wokół przewodów mlecznych. Powoduje to zatkanie przewodów mlecznych, a w konsekwencji zastój pokarmu.
Kiedy dochodzi do rozszerzenia tylko jednego przewodu mlecznego, mamy do czynienia z zastojem miejscowym. Podczas zastoju maluch ma problem z wyssaniem mleka z piersi, ponieważ jego wypływ jest znacznie utrudniony lub całkowicie zablokowany.
Zastój pokarmu może występować podczas nawału pokarmu jak i w każdym innym okresie laktacji. Jest stanem, którego nie wolno lekceważyć. Trzeba zacząć działać od razu, by nie doszło do poważniejszych komplikacji, takich jak zapalenie piersi lub ropień piersi. Jeśli zareagujemy w miarę szybko, to na pewno uda nam się wygrać z zastojem mleka.
Przyczyny zastoju pokarmu w piersiach:
- zła technika ssania dziecka – niemowlak ssie słabo, nie opróżnia całej piersi z mleka;
- zła technika przystawiania dziecka do piersi – nieodpowiednia pozycja lub preferowanie tylko jednej pozycji do karmienia piersią, przystawianie malucha do jednej piersi z zaniedbywaniem tej drugiej;
- nawał pokarmu – gwałtowny wzrost produkcji pokarmu to okres, w którym zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zastojów. Niemowlak nie radzi sobie z opróżnieniem pełnej i obrzmiałej piersi;
- ucisk piersi – ciasna bielizna, źle dobrany biustonosz, ucisk w trakcie snu, uderzenie w pierś (np. niezamierzony kopniak w trakcie przewijania lub łaskotek);
- etap rozszerzania diety niemowlęcia – okresy między karmieniami ulegają wydłużeniu;
- okres odstawiania dziecka od piersi;
- silny stres;
- zmiana trybu życia;
Objawy zastoju pokarmu w piersi:
- piersi są przepełnione, napięte, obrzmiałe, bolesne, twarde, błyszczące, czasem zaczerwienione;
- wyczuwalne są twarde guzki, zgrubienia w piersi;
- fragmenty piersi mogą być cieplejsze od pozostałych i bardziej wrażliwe na dotyk;
- występuje podwyższona temperatura ciała, nieprzekraczająca 38,4°C;
- utrudniony wypływ pokarmu z piersi;
Zastój mleka w piersiach co robić?
- rób ciepłe okłady przed każdym karmieniem – ciepło rozszerza przewody mleczne, ułatwiając wypływanie pokarmu, dzięki czemu maluszek lepiej i dokładniej opróżnia pierś. W tym celu możesz wykorzystać termofor lub przeprasowaną chwilę wcześniej pieluszkę tetrową/flanelową, możesz też wziąć ciepły prysznic/kąpiel.
- karm dziecko w odpowiedniej pozycji – karmiąc tylko w pozycji klasycznej, maluch nie opróżnia piersi dokładnie, więc pamiętaj, by zmieniać pozycje w trakcie karmienia. Dopilnuj, aby podczas ssania nosek i broda dziecka dotykały miejsc, w których powstał zastój. Godna polecenia jest pozycja spod pachy.
- gładź delikatnie pierś przed i podczas karmienia – w ten sposób pobudzisz wypływ pokarmu. Gładzenie powinno się odbywać od podstawy piersi w kierunku brodawki. Z reguły po kilku minutach gładzenia mleko zaczyna wypływać. Odciągnij trochę pokarmu (dzięki temu ból ustąpi) i przystaw dziecko do piersi.
- rozpoczynaj karmienie od chorej piersi – zastosuj następujący system kolejności karmień: 2 pierwsze karmienia zacznij od chorej piersi, a zakończ na zdrowej. Trzecie karmienie zacznij od zdrowej, a zakończ na chorej. Dzięki temu unikniesz przepełnienia w zdrowej piersi.
- rób okłady z białej kapusty – ma ona właściwości ściągające i przeciwzapalne. Leczy więc zapalenie i przynosi ulgę obolałym i obrzękniętym piersiom. Okłady rób po karmieniu lub odciągnięciu pokarmu do 4 razy na dobę. Liście kapusty musisz wcześniej schłodzić w lodówce, a następnie rozbić je tłuczkiem do mięsa tak, by puściły sok. Sok z liści białej kapusty działa antybakteryjnie i obkurczająco. Liście przykładaj do piersi, pomijając okolice brodawek. Liść wymień na nowy gdy się ogrzeje, zmięknie lub wyschnie. Wyjmij go co najmniej 15 minut przed kolejnym karmieniem.
- karm dziecko jak najczęściej – nawet co 1 – 1,5 godziny. Czas karmienia powinien wynosić przynajmniej 10 minut – częste i prawidłowe opróżnianie pęcherzyków i przewodów mlecznych zapewnia stały przepływ mleka przez gruczoł piersiowy. Uważaj jednak, by nie pobudzić laktacji nadmiernie.
- nie podawaj dziecku mleka w butelce – po pierwsze zaburza to proces prawidłowego ssania. Dziecko inaczej ssie butelkę, a inaczej pierś. Ssanie piersi jest znacznie trudniejsze (podczas ssania butelki dziecko używa zaledwie 4 mięśni, natomiast podczas ssania piersi aż 40). Po drugie – podawanie mleka w butelce nie rozwiąże Twojego problemu, może jedynie zintensyfikować zastój.
- sięgnij po laktator – jeśli dziecko odmawia ssania piersi, musisz zrobić to sama. Mleko odciągaj delikatnie, rób to często, ale w małych ilościach. Odciąganie dużych ilości mleka niepotrzebnie pobudzi laktację.
- nie odciągaj mleka „do końca” – po nakarmieniu dziecka piersią nie odciągaj mleka, które w niej pozostało. Postępując w ten sposób możesz sobie jedynie zaszkodzić. Efektem będzie nadmierne wytwarzanie pokarmu i pogłębienie zastoju.
- zadbaj o siebie – Twoja kondycja psychiczna jest teraz bardzo ważna. Zapewnij sobie komfort, myśl pozytywnie, odpręż się i zrelaksuj. Ogranicz wykonywanie czynności domowych do minimum. Możesz pić herbatkę z melisy – ma działanie uspokajające.
- rób zimny okład po karmieniu – złagodzi ból i zmniejszy produkcję mleka. Lód owinięty w pieluszkę lub zimny ręcznik przykładaj do piersi po karmieniach i w przerwach między nimi. W aptekach są także dostępne specjalnie wyprofilowane kompresy żelowe na piersi.
- dobierz odpowiednią bieliznę – powinna być nieco luźniejsza, by nie krępowała ruchów. Noś tylko taką, która wykonana jest z materiałów przepuszczających powietrze. Stanik nie może obcierać ani uciskać piersi.
- ogranicz ilość przyjmowanych płynów – metoda ta rzeczywiście wpływa na zmniejszenie ilości produkowanego pokarmu, ale niestety nie jest bez wad. Może bowiem doprowadzić do „zagęszczenia” mleka, w skutek czego maluszek będzie odmawiał częstego jedzenia. A musisz pamiętać, że jest to bardzo istotne w walce z zastojem. Warto więc znaleźć złoty środek.
- zastosuj lek przeciwbólowy – jeśli ból daje Ci się we znaki lub dokucza Ci stan podgorączkowy, możesz sięgnąć po paracetamol. Ten lek jest bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.
Jeśli pomimo zastosowania się do powyższych wskazówek, nie zauważasz żadnej poprawy, skontaktuj się z doradcą laktacyjnym. Jeśli pojawią się inne niepokojące objawy (np. złe samopoczucie, wysoka gorączka, dreszcze itp.), koniecznie udaj się do lekarza. Mogą one wskazywać na rozpoczynającą się infekcję, która prowadzi do zapalenia piersi.
Proponowane artykuły:
- Karmienie piersią – najważniejsze pytania i informacje
- Nawał pokarmu w piersiach
- Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią
- Czego nie powinnaś jeść karmiąc piersią
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- zastój pokarmu
- zastój pokarmu w piersi (lewej, prawej)
- zastój
- zastój mleka
- zastój pokarmu w piersiach
- karmienie piersią zastój pokarmu
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.