Strona główna » Karmienie Piersią » Sposoby na małe, wklęsłe lub płaskie brodawki sutkowe – co robić i jak karmić piersią?

Sposoby na małe, wklęsłe lub płaskie brodawki sutkowe – co robić i jak karmić piersią?

mama karmi dziecko na dworze

karmienie piersią na dworzePłaskie lub małe wklęsłe brodawki mogą, ale nie muszą być problemem przy karmieniu piersią. Karmienie z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami jest możliwe, choć wymaga większego wysiłku, cierpliwości, czasu i konsekwencji.

Główną przyczyną trudności jest problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki przez maluszka. Jeśli jednak dziecko wykazuje chęć ssania, a Ty zachowasz spokój i będziesz prawidłowo pracować nad sutkami, to maluszek na pewno nauczy się ssać taką pierś i karmienie zakończy się sukcesem.

Jakie mam brodawki?

Zdrowe brodawki powinny sztywnieć i sterczeć w odpowiedzi na zimno, podniecenie, a w przypadku karmiących matek – nawet na samą myśl o głodnym dziecku. Jednak nie zawsze tak jest. Są kobiety, które mają brodawki małe, płaskie lub wklęsłe – jest to defekt kosmetyczny, mogący utrudniać karmienie piersią. Jednak nie przejmuj się tym zbytnio, bo wystarczy trochę wiedzy i samozaparcia, by proces karmienia przebiegł gładko i bez komplikacji.Jak wyciągnąć wklęsłe i płaskie brodawki sutkowe?

Brodawki płaskie – pomimo pobudzania i stymulacji (np. zimną wodą) sutki nie „stawiają się”, przez co nie możesz ich ani uchwycić ani wysunąć. Dziecko może mieć problem z prawidłowym uchwyceniem i ssaniem brodawki, co może powodować przyjmowanie przez niego niedostatecznej ilości pokarmu.

Brodawki wklęsłe – po uciśnięciu otoczki dwoma palcami ok. 3 cm od sutka brodawka zamiast się wysunąć – cofa się do wewnątrz. U niektórych kobiet na szczycie brodawki widoczne jest niewielkie zagłębienie. Być może konieczne będzie przestrzeganie kilku zasad, by umożliwić i ułatwić maluszkowi prawidłowe „łapanie brodawki” i ssanie piersi.Wklęsłe lub płaskie sutki, a karmienie piersią

Są także brodawki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na płaskie lub wklęsłe, ale po odpowiedniej stymulacji udaje się je „postawić”. Takie brodawki nie wymagają żadnych specjalnych czynności przygotowujących do karmienia piersią i nie powinny być źródłem problemów.

Przyczyną wklęsłych i płaskich brodawek sutkowych jest wada w ich budowie. W trakcie powiększania się piersi (okres ciąży i karmienia piersią) zbyt krótkie przewody mleczne powodują spłaszczenie lub wciągnięcie brodawek sutkowych do wewnątrz.

Czy kształt brodawki i wielkość otoczki ma znaczenie?

Kształt czy wielkość brodawek zazwyczaj nie ma istotnego znaczenia przy karmieniu piersią.

Musisz wiedzieć, że prawidłowo przystawiony do piersi maluszek chwyta sutek wraz z otoczką, a nie tylko sterczącą część brodawki. Buzia dziecka jest wtedy szeroko otwarta i „łapie” sporą część otoczki, przysysając się niczym przystawiona rura od włączonego odkurzacza. Możesz odnieść wrażenie, że brzdąc się nią zaraz zadławi, bo jego usta wypełnione są piersią.Dzięki takiej stymulacji zakończenia nerwowe (znajdujące się w skórze brodawki i otoczki) są odpowiednio pobudzane. Bodźce przekazywane są do podwzgórza, a następnie do przysadki mózgowej, gdzie uwalniana jest prolaktyna, która pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu.

Co robić i jak postępować z wklęsłymi i płaskimi brodawkami piersi?

Nie ważne, czy brodawka jest mała czy duża, wąska czy szeroka ani jakie rozmiary ma otoczka. Ważne, by po odpowiedniej stymulacji brodawka się „wyciągała” – jeśli tak się dzieje, to oznacza, że jest ona świetnie przygotowana do nowej roli.

noworodek karmiony piersią

Nie martw się na zapas, jeśli Twoje brodawki po stymulacji wcale się nie wyciągają. Często się zdarza, że po porodzie płaskie lub wklęsłe brodawki w szybkim tempie uczą się „stawiania”. Dzieje się tak w odpowiedzi na intensywne ssanie dziecka, które je po prostu „wyciąga”.

Jednak są i takie sutki, które podczas karmienia piersią stają się powodem większych problemów i trudności. Należy wtedy podjąć odpowiednie kroki, by ułatwić dziecku prawidłowe uchwycenie brodawki i efektywne ssanie piersi. W tym celu najlepiej skontaktować się z doradcą laktacyjnym.

Jak przygotować i karmić dziecko mając „zapadnięte brodawki sutkowe?”

1. Przed każdym karmieniem „postaw brodawkę” – możesz to zrobić ręcznie (rolując brodawkę) lub przykładając coś zimnego. Możesz także użyć laktatora lub Niplette (przyrząd składający się z przezroczystej foremki w kształcie sutka, połączonej z przezroczystą rurką, przymocowaną do otworu strzykawki. Łagodne ssanie sutka poprzez wciąganie powietrza do strzykawki powoduje delikatne rozciąganie przewodów mlecznych, które były powodem wciągnięcia sutka do środka).


Taki przyrząd możesz wykonać samodzielnie. Wystarczy zwykła strzykawka, której wielkość musisz dostosować do szerokości swojej brodawki u podstawy. Odetnij końcówkę strzykawki, przełóż w to miejsce tłok i przyłóż do piersi gładką stroną (nie tą odciętą!). Następnie pociągaj tłok do uzyskania zamierzonego efektu i tak przygotowaną i „uformowaną” pierś podaj dziecku.

2. Odciągnij trochę mleka – metoda ta sprawdza się zwłaszcza podczas nawału pokarmu. W ten sposób zmiękczysz otoczkę, więc maluszkowi łatwiej ją będzie chwycić, a takie działanie pozwoli brodawce wyciągnąć się. Poza tym kilka kropli mleka pozostawionych na brodawce może być dla dziecka zachętą do ssania.

3. Dopilnuj, by dziecko podczas przystawiania do piersi chwytało i ssało otoczkę, wówczas kształt i wielkość brodawki przestanie mieć tak duże znaczenie.
4. Karm dziecko w odpowiedniej pozycji – noworodek co prawda rodzi się z odruchem ssania, ale techniki musi się dopiero nauczyć. Im szybciej mu w tym pomożesz, tym lepiej. Godna polecenia jest pozycja spod pachy i pozycja krzyżowa – ułatwiają one prawidłowe przystawienie dziecka do piersi.

5. Przystawiaj malucha do piersi jak najczęściej – to najlepsza i najskuteczniejsza metoda na „wyciągnięcie” brodawek. Im częściej będziesz to robić, tym szybciej maluch wyciągnie wklęsłą brodawkę. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie wie, jak powinna wyglądać „dobra” brodawka, więc na pewno nie będzie wybrzydzać – nauczy się ssać taką, jaką mu podasz.

Ważne, abyś przystawiła noworodka do piersi jak najszybciej. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, maluch przystawiany jest do piersi już na porodówce, kilka minut po narodzinach.
Jeśli dziecko jest niespokojne, nerwowe lub po prostu bardzo głodne, najpierw podaj mu 1-2 łyżeczki odciągniętego mleka za pomocą łyżeczki lub strzykawki, a dopiero potem przystaw je do piersi. Unikniesz w ten sposób jego irytacji i nerwów.
niemowlak karmiony sztucznie butelką
6. Nie podawaj dziecku butelki ani smoczka – zaburza to proces nauki ssania, ponieważ dziecko inaczej ssie butelkę, a inaczej pierś. Ssanie piersi wymaga od niego znacznie większego wysiłku, zwłaszcza jeśli ma do czynienia z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami. Podając mu butlę, ryzykujesz, że całkowicie odmówi ssania piersi. Jeśli musisz dokarmiać malucha, rób to za pomocą łyżeczki, strzykawki lub kubeczka.

jak powiększyć brodawki sutkowe? – sprawdzone sposoby na powiększenie

7. Wykonuj ćwiczenia Hoffmana – pomagają przywrócić brodawkom sutkowym kształt stożka i poprawiają ich chwytność. Brodawkę chwyć między kciuk a palec wskazujący i rozciągaj naprzemiennie raz w lewą, raz w prawą stronę. Masaż powinien trwać kilka minut (co najmniej 10 ruchów w każdą stronę) i być wykonywany kilka razy dziennie.

8. Między karmieniami stosuj nakładki korekcyjne. Są to dwa połączone ze sobą wypukłe krążki, które tworzą „muszlę”. Dolny krążek posiada otwór, w którym należy umieścić wyciągniętą brodawkę. Natomiast górny krążek wyposażony jest w drobne otwory, zapewniające stały dostęp powietrza.

Nakładki i osłonki na piersi


Dzięki nakładkom płaska brodawka sutkowa uwypukla się, wypełniając otwór w krążku, co ułatwia późniejsze przystawienie malca do piersi. Noś nakładki na wklęsłe brodawki między karmieniami pod dobrze dopasowanym biustonoszem. Pamiętaj, że do karmienia należy je ściągnąć. Początkowo zakładaj je na ok. 2 godziny dziennie, ale z czasem możesz stopniowo wydłużać ten okres.

Wkładki formujące można stosować zarówno podczas ciąży (jeśli nie istnieje ryzyko przedwczesnego porodu), jak i po urodzeniu dziecka. Myj je raz dziennie, a raz w tygodniu wygotuj.

9. Pobudzaj laktację – gdy malec ssie nieprawidłowo lub nie robi tego w ogóle, a Ty chcesz utrzymać laktację na odpowiednim poziomie, musisz regularnie pobudzać laktację. Najlepiej sprawdzi się tu laktator elektryczny (dwufazowy), ponieważ jego praca najwierniej naśladuje naturalny rytm ssania dziecka. Urządzenie zasysa pierś, co bardzo pomaga „wyciągnąć” brodawkę.

Wiele dostępnych na rynku modeli wyposażonych jest w silikonowe wkładki (adaptory), które masują zatoki mleczne. Niektóre z nich oferują także dodatkową stymulację brodawki wraz z jej otoczką. Jest to najbardziej komfortowa i efektywna metoda sztucznego odciągania pokarmu.

Jeśli nie posiadasz laktatora elektrycznego i nie masz możliwości jego zakupu lub wypożyczenia, to użyj zwykłego laktatora. Co prawda jest mniej efektywny i bardziej pracochłonny, ale na pewno sprawdzi się lepiej niż odciąganie ręczne.
10. Kapturki zastosuj w ostateczności – choć obecnie odchodzi się od stosowania kapturków, to są sytuacje, w których ich użycie jest dla karmiącej mamy ostatnią deską ratunku (np. przy płaskich lub wklęsłych brodawkach, gdy wszystkie wyżej wymienione metody zawodzą).

Stosowanie kapturków może (choć wcale nie musi) zmniejszać produkcję pokarmu. Dzieje się tak, ponieważ brodawki nie są wtedy dostatecznie stymulowane i pobudzane. Ssanie przez silikonową osłonkę może okazać się zbyt płytkie i słabe, w wyniku czego produkcja hormonów niezbędnych do karmienia piersią (prolaktyny i oksytocyny) z biegiem czasu będzie redukowana, a w konsekwencji całkowicie zahamowana.

Jeśli masz poranione sutki więc możesz, stosuj kapturki, ale postaraj się robić to jak najkrócej. Istnieje ryzyko, że Twoje dziecko szybko się do nich przyzwyczai, bo ssanie przez kapturek jest dla niego znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Efekt końcowy może być taki, że któregoś dnia malec odmówi ssania piersi bez tego „magicznego ochraniacza”. Jeśli tak się stanie, możesz spróbować odzwyczaić dziecko od ssania z kapturkiem poprzez systematyczne odcinanie fragmentu jego końcówki (1-2 milimetrowych okręgów).

11. Udaj się po pomoc do poradni laktacyjnej – jeśli masz jakikolwiek problem, dotyczący karmienia piersią, poproś o pomoc położną, pediatrę lub udaj się do pobliskiej poradni laktacyjnej. Uzyskasz tam fachową pomoc i wyczerpujące wskazówki.


Zobacz także podobne artykuły:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • płaskie sutki
  • brodawki
  • brodawki
  • płaskie brodawki sutkowe
  • wklęsłe brodawki
  • sutki płaskie