Bolące sutki i pękające brodawki przy karmieniu
Bolesne sutki i popękane brodawki sutkowe to normalne zjawisko w pierwszych dniach po narodzinach maleństwa. Dzieje się tak za sprawą zwiększonej wrażliwości i zachodzącej w organizmie matki burzy hormonalnej. Brodawki sutkowe nagle stają się wyjątkowo tkliwe i bolesne. Matka odczuwa silny ból podczas przystawiania dziecka do piersi, co niestety w wielu przypadkach prowadzi do podjęcia pochopnej decyzji o rezygnacji z karmienia piersią.
Jak długo bolą brodawki przy karmieniu?
Powinniśmy mieć świadomość, że w większości przypadków jest to proces przejściowy i z reguły ustępuje samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak ból się utrzymuje, a brodawki są zaczerwienione, popękane i/lub krwawią to oznacza, że popełniamy jakiś błąd i nie zachowujemy zasad prawidłowego karmienia piersią. Należy więc zlokalizować przyczynę przykrych dolegliwości i jak najszybciej ją usunąć.
Krwawiące brodawki sutkowe czy można karmić ?
Przedłużający się ból brodawek i dyskomfort z nim związany może bowiem doprowadzić do spadku efektywności karmienia, zmniejszenia produkcji mleka i innych zaburzeń laktacyjnych. Na szczęście możemy się go stosunkowo łatwo i szybko pozbyć – wystarczy zastosować domowe sprawdzone sposoby i zachowywać ogólnie przyjęte zasady prawidłowego karmienia piersią.
Popękane brodawki przy karmieniu – powody
- nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi – maluszek chwyta pierś zbyt płytko (samą brodawkę bez otoczki). Cała siła ssania kumuluje się wtedy na brodawce, przez co ta bardzo szybko ulega drobnym urazom. Maluch ssie nieefektywnie i nieumiejętnie, w wyniku czego brodawka pęka i krwawi. Ważne jest, by jak najszybciej wyeliminować ten błąd, ponieważ każde następne karmienie będzie pogarszało stan brodawek.
- nieprawidłowe postępowanie przy nawale pokarmu – podczas nawału pierś jest twarda i obrzmiała. Noworodek ma problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki wraz z otoczką, więc łapie tylko wystającą brodawkę. A to szybka droga do jej zranienia. Podczas nawału należy więc odciągnąć nadmiar pokarmu jeszcze przed podaniem piersi dziecku.
- niechętne otwieranie buzi – może się zdarzyć, że noworodek nie będzie chciał lub będzie się bał otworzyć szeroko buzię. Strach i związany z nim odruch niechętnego otwierania szeroko buzi może być związany np. z jego odśluzowywaniem zaraz po narodzinach. W wyniku zbyt płytkiego chwytania brodawka ulega mikrouszkodzeniom, a to w konsekwencji przekłada się na jej pękanie i dotkliwy ból.
- nieumiejętne wyciąganie brodawki z ust dziecka podczas karmienia – nie należy wyciągać brodawki z ust dziecka w trakcie ssania, ale jeśli koniecznie musimy to zrobić, to najpierw wkładamy nasz mały palec pomiędzy brodawkę a dziąsła dziecka i dopiero wtedy delikatnie wysuwamy brodawkę.
- nieprzyzwyczajone do ssania brodawki – bolesność brodawek jest zupełnie normalne na początku drogi karmienia piersią. Nie są one bowiem przyzwyczajone do ciągłego ssania, szarpania czy gryzienia. Pocieszający jest fakt, że ból tym powodowany szybko ustępuje, a brodawki bardzo szybko się regenerują. Już po kilku dniach „hartowania” niemowlęcymi dziąsełkami matki odczuwają znaczną ulgę.
- nieodpowiednia higiena – brodawki sutkowe są nawilżane, ujędrniane i dezynfekowane za sprawą gruczołów łojowych, tzw. gruczołów Montgomery`ego. W trakcie karmienia piersią wydzielają one płyn, który w naturalny sposób pielęgnuje brodawkę. Nie ma więc potrzeby wprowadzania żadnych złożonych zabiegów kosmetycznych – wystarczy zwykła woda. Pamiętaj! Wszelkiego rodzaju mydła i płyny do mycia wysuszają delikatną skórę brodawki, narażając ją w ten sposób na uszkodzenia.
- inne powody bolesności brodawek: okres ząbkowania, pleśniawki w jamie ustnej dziecka, zablokowanie przewodów mlecznych, stosowanie wkładek laktacyjnych nieprzepuszczających powietrze, odczyn alergiczny (alergia kontaktowa).
Co na poranione brodawki sposoby podczas karmienia – maść, krem ?
-
- zmień pozycję i popraw technikę karmienia – są one najczęstszą przyczyną problemów, z jakimi borykają się świeżo upieczone mamy. Wiedza na temat prawidłowej techniki karmienia piersią jest bardzo ważna. W wielu przypadkach to właśnie od niej zależy, czy karmienie piersią się powiedzie i jaki będzie jego przebieg. Dziecko podczas przystawiania do piersi musi mieć szeroko otwartą buzię. Tylko w ten sposób będzie w stanie uchwycić prawidłowo całą brodawkę wraz z otoczką. Podczas ssania powinnaś słyszeć wyraźne odgłosy połykania i postękiwania, a nie cmokania. Znajdź odpowiednią dla Was pozycję. W przypadku popękanych brodawek warto wypróbować pozycję „spod pachy” (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Prawidłowe pozycje do karmienia piersią„).
- smaruj brodawki kroplami odciągniętego pokarmu – rób to „po” i między karmieniami. Brodawki pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Taki zabieg przyspiesza proces gojenia. Pozostawione na brodawce krople mleka wymieszane ze śliną dziecka zapobiegają pękaniu brodawek. Pamiętaj, że ślina posiada właściwości antyseptyczne.
- stosuj maści i kremy przeznaczone specjalnie dla kobiet karmiących piersią – ich celem jest ochrona i regeneracja poranionych brodawek. Takie kremy nie zmieniają smaku ani zapachu brodawki i są całkowicie bezpieczne dla maleństwa. Można je kupić w każdej aptece (np. Bepanthen, Castor Equi, MALTAN).
Higiena i pielęgnacja popękanych brodawek piersi
-
- zrezygnuj z używania mydła, żeli, kremów, maści i balsamów, które mogą zmieniać smak i zapach brodawki. Kosmetyki mogą podrażniać delikatną skórę lub nadmiernie ją natłuścić, co tylko utrudni maluszkowi jej prawidłowe uchwycenie. Pamiętaj! Do pielęgnacji brodawek wystarczy sama woda;
- zrezygnuj z mycia brodawek zwykłą wodą, jeśli są one mocno pokaleczone – piersi przemywaj naparem z szałwii lub nagietka lekarskiego;
- używaj wkładek laktacyjnych i bielizny, które przepuszczają powietrze. Unikaj ubrań z nylonu i innych syntetycznych tkanin, które mają bezpośredni kontakt z piersiami. Najlepsza jest 100% bawełna. Unikaj obcisłych i przylegających do ciała bluzek. By zapewnić lepsze krążenie powietrza wokół brodawek, możesz włożyć do stanika „ochraniacze” – najprostszym sposobem będzie przekwalifikowanie zwykłego siteczka do herbaty (tylko obetnij rączkę!).
- nie narażaj brodawek na długotrwałe działanie wilgoci – kompres z wilgotnych wkładek może jedynie pogorszyć sytuację;
- jeśli to tylko możliwe, wietrz i osuszaj (np. suszarką) brodawki jak najczęściej – to dla nich najlepsze lekarstwo;
- podczas nawału lub zastoju pokarmu w piersiach odciągnij trochę mleka przed podaniem piersi dziecku;
- jako pierwszą zawsze podawaj tą pierś, która jest w lepszej kondycji (mniej boli) – w trakcie karmienia uwalniane są bowiem endorfiny, które mają właściwości przeciwbólowe. Poza tym podczas ssania mleko samoistnie wypływa także z drugiej piersi (tej bolącej), zmniejszając w ten sposób jej napięcie. Przystawiając malucha do chorej brodawki w kilka minut po rozpoczęciu karmienia zdrową piersią (lub mniej bolącą), zminimalizujesz uczucie bólu i dyskomfortu. Pamiętaj, że na początku niemowlak ssie bardziej łapczywie, bo jest bardziej głodny, a do tego mleko jest rzadsze. Jest więc spora szansa, że przystawiając go najpierw do zdrowszej piersi, łagodniej potraktuje tą chorą.
- jeśli ból jest nie do zniesienia, zrób przerwę w karmieniu – może to być kilka lub nawet kilkanaście godzin. Daj szansę odpocząć i zregenerować się obolałym brodawkom. W tym czasie odciągaj pokarm ręcznie, a mleko podawaj dziecku za pomocą łyżeczki lub specjalnego kubeczka.
- nie wyciągaj sutka z buzi dziecka podczas procesu ssania – jeśli maluch zassał pierś nieprawidłowo lub chcesz zakończyć karmienie, włóż najpierw mały palec w kącik jego ust, przerwij ssanie i dopiero wtedy wysuń pierś.
- chroń brodawki przed urazami – możesz używać specjalnych silikonowych osłonek, tzw. muszli laktacyjnych (Medela, Avent, Nuk). Są one wyposażone w specjalne otwory zapewniające stały dostęp powietrza do brodawki, a dodatkowo zbierają wyciekające z piersi mleko. Pokarm spływa do muszli, dzięki czemu brodawka nie jest narażona na stały kontakt z wilgocią.
- nie nadużywaj stosowania kapturków ochronnych – co prawda przynoszą ulgę, ale wad mają znacznie więcej. Po pierwsze zaburzają prawidłowy mechanizm ssania, a po drugie zmniejszają ilość produkowanego mleka, ponieważ ssanie przez „ochraniacz” jest znacznie słabsze i mniej efektywne. Pierś jest słabiej stymulowana, przez co produkcja mleka staje się coraz słabsza.
- przykładaj do chorych brodawek kostki lodu (między karmieniami) zawinięte np. w pieluszkę tetrową. Chłodny okład na pewno przyniesie Ci ulgę i zmniejszy odczuwanie bólu. Dobrym rozwiązaniem są też specjalne wkładki hydrożelowe (Medela). Jeśli ból jest nie do zniesienia i utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, zażyj 1-2 tabletek paracetamolu.
- jeśli pomimo zastosowania się do powyższych porad, nadal odczuwasz dotkliwy ból brodawek, zgłoś się do specjalisty lub doradcy laktacyjnego. Przyczyną może się okazać zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe Twojego maluszka albo grzybica lub alergia u Ciebie. Wszystkie one wymagają natychmiastowej interwencji lekarza.
Bolesne sutki i popękane brodawki to kłopot przejściowy, z którym na pewno szybko sobie poradzisz. Karmienie piersią to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku i ta świadomość powinna Ci pomóc.
Podobne artykuły:
- Jak długo i często karmić piersią?
- Jak powinna odżywiać się karmiąca mama?
- Wklęsłe lub płaskie brodawki przy karmieniu piersią
- Ropień piersi– przyczyny, objawy i leczenie ropnia sutka
- Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- pękające brodawki
- bolące sutki
- bolące sutki podczas karmienia
- bolące brodawki
- bolące brodawki podczas karmienia
- co stosować na poranione sutki ?
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.