Laktacyjny korektor brodawek sutkowych – na płaskie i wklęsłe sutki piersiowe
Korektor brodawek sutka przydaje się przede wszystkim, gdy masz płaskie bądź wklęsłe brodawki. Wtedy bowiem Twoje dziecko może mieć trudności ze złapaniem sutka podczas karmienia. Dodatkowo korektor sutka pomoże przygotować piersi na czas karmienia.
Korektor sutka na płaskie i wklęsłe brodawki piersiowe
Tak zwane płaskie brodawki powstają od urodzenia bądź kształtują się w okresie dojrzewania. Statystycznie rzecz ujmując płaskie brodawki posiada około 10% kobiet, a wklęsłe około 1%. W takim wypadku korektor sutka może być właściwym rozwiązaniem.
- Płaskie brodawki nie uwypuklają się praktycznie w ogóle powyżej brodawki i nie nabrzmiewają mimo stymulacji czy zimna.
- Wklęsłe brodawki spowodowane są skróconymi przewodami mlekowymi, przez co sutek jest lekko wklęsły.
To, czy potrzebny Ci będzie korektor brodawek, możesz sprawdzić, wykonując prosty test. Naciśnij kciukiem i palcem wskazującym lekko na sutki. Jeśli nie odkształcają się one z powrotem bądź skierowane są nawet lekko do wewnątrz, to będziesz wiedziała, że należysz do osób, których sutki mają specjalny kształt. Ze zdrowotnego punktu widzenia nie niesie to ze sobą najmniejszego niebezpieczeństwa.
Przy karmieniu piersią może to jednak powodować trudności, gdyż dziecku będzie trudno chwycić ustami sutek. Mimo to, jeśli odpowiednio się przygotujesz, na przykład stosując korektor sutka, to będziesz mogła bez problemu karmić piersią.
W czym pomocny jest korektor laktacyjny?
Korektor sutka pomaga przygotować piersi mające specjalne kształty na karmienie piersią. Korektor sutka to elastyczna, specjalnie uformowana nakładka, którą umieszcza się na sutku. Najczęściej taki korektor sutka posiada specjalne otwory, dzięki którym Twoje piersi będą miały wystarczającą ilość powietrza. Poza tym korektor sutka możesz nosić bez problemu razem ze stanikiem. Na początku zaleca się noszenie ich przez kilka minut i stopniowe wydłużanie czasu karmienia nawet do ośmiu godzin.
Lekki ucisk na sutki powoduje, że brodawki staną się coraz bardziej wypukłe. Stosowanie ich powinnaś zacząć najpóźniej w trzecim trymestrze ciąży, abyś miała wystarczająco dużo czasu na odpowiednie ukształtowanie brodawek. Korektor sutka możesz także stosować po porodzie między kolejnymi porami karmienia.
Alternatywa czyli nipetki zamiast korektora laktacyjnego
Tak zwane nipletki to korektor sutka w nieco innej postaci. W tym wypadku nakładasz specjalną, małą nakładkę na sutki. Połączona z nią pompka ssąca wytwarza podciśnienie i sutki są w ten sposób wyciągane. Jeśli taki korektor sutka stosuje się regularnie, to z czasem kanały mleczne rozciągną się i kształt sutków znormalizuje się. Nipletki działają jednak tak długo, dopóki nie następuje wyciek mleka, co może spowodować ześlizgnięcie się nakładki.
Jeżeli zatem pragniesz karmić piersią, to jeśli odpowiednio wcześnie zastosujesz korektor sutka, to płaskie i wklęsłe brodawki nie będą stanowiły najmniejszej przeszkody. Najlepiej porozmawiaj odpowiednio wcześnie z położną, czy i jakie pomoce do karmienia wchodzą w Twoim przypadku w grę.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.