Strona główna » Karmienie Piersią » Prawidłowe pozycje do karmienia piersią dziecka

Prawidłowe pozycje do karmienia piersią dziecka

maluszek karmiony piersią

karmienie piersią

Sposób w jaki siedzimy lub leżymy podczas karmienia dziecka piersią w dużej mierze decyduje o komforcie – zarówno naszym, jak i dziecka, ale ma także znaczący wpływ na prawidłowe przystawienie noworodka i uchwycenie przez niego piersi. Pozycja powinna być przede wszystkim wygodna, ponieważ karmienie piersią może trwać nawet 40 minut.


Na skróty: pozycja klasyczna | pozycja krzyżowa | pozycja spod pachy | leżąc na boku | karmienie piersią na wznak

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Wiele młodych mam ma problemy z prawidłowym przystawieniem dziecka do piersi. Okazuje się, że bardzo często kobietom wydaje się, że maleństwo pije, a tymczasem pozycja do karmienia jest nieprawidłowa i dziecko się nie najada. Jak zatem dobrze przystawić dziecko do piersi?

Należy pamiętać o kilku ważnych punktach:

 • Dziecko leży blisko mamy w pozycji ”brzuszek do brzuszka”
 • Buzia jest szeroko otwarta, a wargi górna i dolna wywinięte
 • Mniej więcej trzy czwarte otoczki piersi znajduje się w buzi dziecka
 • Czubek noska i broda dziecka dotykają piersi (nie należy się denerwować, że maluch się udusi. Zapobiegną temu szerokie i lekko spłaszczone płatki noska, z którymi rodzi się każdy noworodek oraz instynkt samozachowawczy dziecka)
 • Języczek dziecka jest wywinięty na dolne dziąsła, a gdy pracuje, widać go w kąciku ust dziecka
 • Ssanie musi być odpowiednio długie (7 – 15 min) i skuteczne (mama musi słyszeć łykanie, a nie cmokanie!)

Niezwykle ważne jest karmienia nocne. Najdłuższa przerwa nie powinna przekracza 6 godzin (w ciągu pierwszych 2-3 miesięcy nie powinna ona przekraczać 4 godzin). Karmienia nocne są bardzo cenne ze względu na zawartość tłuszczu w pokarmie. W nocy organizm kobiety wytwarza również więcej prolaktyny, a więc piersi produkują więcej pokarmu niż w ciągu dnia.

W pierwszych 6 miesiącach nie należy podawać dziecku nic poza mlekiem mamy.

Staraj się, aby każde przystawienie do piersi było prawidłowe, aby wyrobić i utrwalić dziecku prawidłowy odruch ssania.

Przede wszystkim musimy znaleźć sobie odpowiednie miejsce – może to być fotel, kanapa, sofa. Obok powinien stać podręczny stolik, na którym będziemy mogły ułożyć najpotrzebniejsze rzeczy (telefon, pilot do telewizora, książka lub czasopismo, coś do picia i mała przekąska). Wszystko po to, by jak najlepiej zorganizować sobie czas i nie przerywać dziecku jedzenia, gdy np. zadzwoni telefon lub zachce się nam pić.

Przygotujmy 2-3 poduszki – przydadzą się nam do podłożenia pod głowę, przedramię lub stopy. Możemy także ułożyć na nich maleństwo, by znalazło się na wysokości piersi. Pamiętajmy, że powinnyśmy przystawiać dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka!

Prawidłowe ułożenie i pozycje dziecka do karmienia piersią

Aby prawidłowo przystawić dziecko, powinnyśmy ułożyć go na odpowiedniej wysokości i we właściwej pozycji – powinien być on zwrócony całym ciałem w naszą stronę, jego policzek i nosek powinny przylegać do piersi (musimy zwrócić uwagę, by nie powodowało to zatkania noska), szczęki powinny być szeroko otwarte, język wysunięty, wargi wywinięte na zewnątrz, a brodawka z prawie całą otoczką powinna znaleźć się w jego buzi.

Złe uchwycenie piersi powoduje ból brodawki – w takiej sytuacji powinnyśmy przerwać ssanie, wkładając mały malec w kącik ust dziecka, wyjąć pierś i spróbować przystawić niemowlaka jeszcze raz.

Zastanawiasz się jak wygodnie karmić piersią?

By karmienie stało się dla nas czasem relaksu i odpoczynku, powinnyśmy zadbać przede wszystkim o naszą wygodę i dobre samopoczucie. Wybierzmy pozycję najlepiej dostosowaną do potrzeb naszych i naszego dziecka.

Poduszki do karmienia


Pozycja krzyżowa do karmienia piersią

 1. Siądź wygodnie – tak jak przy pozycji klasycznej.
 2. Ułóż dziecko w podobny sposób, jak do pozycji klasycznej z jednym małym wyjątkiem: przystawiając niemowlaka do prawej piersi, przytrzymuj jego główkę lewą ręką, a plecki – lewym przedramieniem. Taka pozycja zwiększa kontrolę nad główką i buzią maleństwa.
 3. W celu ułatwienia niemowlakowi bardziej precyzyjnego chwytu brodawki, możesz złapać prawą pierś prawą ręką (od strony pachy).
 4. Pozycja ta jest szczególnie polecana dla słabo ssących niemowlaków, wcześniaków i dzieci ze słabym napięciem mięśniowym.

Pozycja klasyczna

 1. Siądź wygodnie w fotelu lub na kanapie. Plecy powinny być wyprostowane i dobrze oparte – jeśli się zapadasz i nie dosięgasz do oparcia, powinnaś podłożyć sobie poduszkę pod plecy lub barki.
 2. Stopy powinny być płasko oparte o podłogę. Możesz także oprzeć lub położyć jedną nogę na podnóżku lub stołeczku.
 3. Ułóż maleństwo na swoim przedramieniu na wysokości piersi (można w tym celu użyć dodatkowej poduszki – zwykłej lub specjalnego rogala).
 4. Przedramię możesz oprzeć na podłokietniku fotela, kanapy lub na poduszce – będzie Ci znacznie wygodniej i nie będziesz tak spięta podczas karmienia. Wbrew pozorom trzymanie noworodka w takiej pozycji (bez podparcia ręki) nie jest takie łatwe – po kilku minutach mała i lekka kruszynka staje się niezłym ciężarem.
 5. Maleństwo powinno być przytulone brzuszkiem do Twojego brzucha, a jego główka powinna być oparta na Twoim zgięciu łokciowym.
 6. Plecki dziecka podtrzymuj tym samym przedramieniem, na którym niemowlak jest ułożony, lewa dłoń podtrzymuje pupę, natomiast prawą rękę masz wolną – możesz nią głaskać dziecko, trzymać kubek, telefon itp.
 7. Ważne, by nie pochylać się zbytnio do tyłu ani do przodu – plecy mają być wyprostowane i najlepiej jeśli będą o coś oparte.
 8. Wiele kobiet chwali sobie tę pozycję ze względu na możliwość skorzystania z niej niemal w każdej sytuacji – jeśli jesteś poza domem i nie masz do dyspozycji krzesła czy ławki, możesz nakarmić malucha siadając „po turecku„.

Karmienie piersią leżąc na boku

 1. Połóż się wygodnie na boku (chcąc karmić maluszka z prawej piersi – połóż się na prawym boku, a z lewej – na lewym).
 2. Głowę połóż na jednej lub dwóch poduszkach – powinnaś ją mieć dość wysoko, tak by móc swobodnie ruszać rękoma.
 3. Ramię oprzyj o podłoże.
 4. W celu zwiększenia komfortu włóż niewielką poduszkę między kolana i pod plecy.
 5. Maleństwo ułóż przodem do siebie (brzuszek do brzucha), z główką na wysokości dolnej piersi.
 6. Przystawiając maluszka do prawej piersi, prawą rękę możesz położyć koło dziecka lub wsunąć ją pod jego główkę. Lewą ręką możesz przytrzymywać delikatnie maluszka, ale jeśli podeprzesz go poduszką lub zwiniętym w rulon kocykiem, zyskasz wolną rękę, którą możesz trzymać pod swoją głową lub przewracać nią strony książki (czasopisma).
 7. Istnieje możliwość przystawienia dziecka do drugiej (górnej) piersi bez konieczności przekręcania się na drugi bok. Wystarczy ułożyć maluszka nieco wyżej tak, by jego buzia znalazła się na wysokości górnej piersi (możesz ułożyć go na złożonym kocyku lub twardej poduszce) lub pochylić się w kierunku dziecka i podeprzeć się na łokciu (to jedyny przypadek, w którym przystawiamy pierś do dziecka, a nie dziecko do piersi).
 8. Pozycja ta jest szczególnie zalecana i doceniana w pierwszych dniach po porodzie – pozwala na wypoczynek i odciążenie bolącej okolicy. Takie ułożenie na pewno sprawdzi się też po cesarskim cięciu i podczas nocnego karmienia.

Pozycja na wznak

 1. Połóż się na plecach, głowę ułóż wygodnie na poduszkach (dość wysoko).
 2. Maluszka połóż na sobie, brzuszek do brzucha – przytrzymuj go obiema rękoma pod pupą lub przedramieniem (lewym – jeśli karmisz lewą piersią, prawym – jeśli karmisz prawą). Główka dziecka musi się znajdować na wysokości Twoich piersi i musi być tak ułożona, by maluszek mógł swobodnie oddychać.
 3. W celu uzyskania większej wygody i komfortu możesz podeprzeć przedramię poduszką lub zwiniętym w rulon kocem.
 4. Dziecko możesz ułożyć wzdłuż swojego ciała lub po skosie – oba warianty są wygodne zarówno dla Ciebie, jak i dla maluszka. Wyjątkiem jest stan po cesarskim cięciu – wtedy lepiej wybrać wariant wzdłuż ciała, gdyż nie narusza on bolącej okolicy.
 5. Pozycja ta jest szczególnie zalecana w pierwszych godzinach po cesarskim cięciu, podczas którego zastosowano znieczulenie przewodowe (nie można wtedy siadać ani podnosić głowy). Docenisz ją również, gdy pokarm z piersi będzie wypływał zbyt szybko, w wyniku czego maleństwo będzie się często krztusić. W tej pozycji mleko jest zasysane przez dziecko, jakby piło ono przez słomkę, więc ryzyko zachłyśnięcia lub zakrztuszenia spada do minimum.
 6. Występowanie kolki u niemowlęcia to kolejny powód do karmienia w tej właśnie pozycji – trzymając maluszka na skos, robisz mu masaż przeciwkolkowy. Jak? Zupełnie nieświadomie – oddychając!!!
 7. Pozycja na wznak wzdłuż ciała mamy jest idealna do karmienia bliźniąt.
Pozycja do karmienia spod pachy

 1. Przyjmij taką samą pozycję, jak w przypadku pozycji klasycznej.
 2. Podłóż sobie poduszkę pod plecy.
 3. Kolejną poduszkę (rulon z koca lub specjalny rogal – fasolkę) ułóż z boku, by móc swobodnie oprzeć rękę, którą będziesz podtrzymywać główkę dziecka.
 4. Dziecko leży na Twoim przedramieniu (prawym – jeśli podajesz prawą pierś, lewym – jeśli podajesz lewą), brzuszkiem przytulonym do Twojego boku, twarzą w Twoją stronę. Główkę przytrzymujesz dłonią, nóżki w takim ułożeniu znajdują się pod Twoją pachą.
 5. Maluch powinien znajdować się na wysokości piersi, więc najlepiej ułożyć go na poduszce lub rogalu.
 6. Pozycja ta uczy prawidłowego ssania. Warto ją wypróbować, gdy masz płaskie lub wklęsłe brodawki, a także gdy maluszek ma problem z prawidłowym uchwyceniem piersi.
 7. Szczególnie zalecana w przypadku:
 • karmienia bliźniąt – pozwala na karmienie obu dzieci jednocześnie
 • kobiet po cesarskim cięciu – obolałe okolice nie są narażone na żaden ucisk ani dyskomfort
 • kobiet mających duże piersi
 • kobiet mających płaskie lub wklęsłe brodawki
 • problemów z zastojem pokarmu
 • maluchów z cofniętą żuchwą
 • wcześniaków i słabo ssących noworodków

Polecane artykuły:

Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

 • pozycja spod pachy
 • karmienie piersią pozycja spod pachy
 • sposoby karmienia piersią
 • pozycja karmienia spod pachy
 • karmienie piersią na wznak
 • pozycje do karmienia dziecka
 • pozycje karmienia piersią noworodka