Strona główna » Karmienie Piersią » Jak długo i często karmić piersią?

Jak długo i często karmić piersią?

niemowlak-na-mamusi

niemowlak na piersiach mamyDo karmić piersią – to jedno z wielu pytań, pojawiających się podczas rozmów karmiących matek. Każda z nich doskonale wie, jak ważny dla ich dziecka jest kobiecy pokarm, ale nie każda wie, kiedy zakończyć proces karmienia piersią.


Nauka karmienia piersią zaczyna się już w chwili narodzin dziecka. Zazwyczaj położna przystawia dziecko do piersi matki, pokazuje jej prawidłowe pozycje do karmienia dziecka, jak we właściwy sposób trzymać malca, by mógł on swobodnie ssać. Początki mogą być bardzo trudne zwłaszcza dla kobiet, które nigdy wcześniej nie karmiły. Piersi powołane do nowej roli stają się nabrzmiałe i bolesne.

Pojawiają się nieznane dotąd problemy, wywołujące u świeżo upieczonej mamy niepewność i narastające wątpliwości. Należy jednak pamiętać, że jest to etap przejściowy. Warto się przełamać i pokonać przeciwności, gdyż pokarm matki jest dla malucha czymś wyjątkowym i niezastąpionym.

Jednak przychodzi taki moment, kiedy mamine mleczko przestaje być niezastąpione. Problem w tym, aby ten czas jednomyślnie określić. Jedni mówią, że niemowlęta powinny być karmione piersią 6 miesięcy, inni że rok, a jeszcze inni, że 3 lata.

Oczekiwania wobec karmiących matek są sprzeczne. Postęp cywilizacyjny ingeruje we wszystkie aspekty życia, w tym również w ten dotyczący karmienia piersią. Doszło do tego, że kobieta karmiąca piersią swoje roczne dziecko jest traktowana gorzej niż ta, która karmi noworodka butelką.


Ile powinno trwać karmienie piersią?

ŚWIATOWA ORGANIZACJA ZDROWIA w rezolucji z 1994 r. stwierdziła:

„Zważając na unikalną wartość pokarmu kobiecego oraz naturalne procesy związane z żywieniem człowieka, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby niemowlęta były karmione wyłącznie mlekiem matki do szóstego miesiąca życia. Wyłącznie oznacza w tym wypadku bez dopajania, dokarmiania czym innym niż matczyny pokarm. Jako najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju dziecka uznano karmienie piersią kontynuowane do drugiego roku życia i uzupełniane przez miejscowe produkty żywnościowe.”

śliczny niemowlak

Zatem w pierwszym półroczu życia dziecka nie ma nic ważniejszego niż mleko mamy, bo to wtedy właśnie maluszek jest szczególnie narażony na wszelkie drobnoustroje. Do 6 miesiąca życia dziecko powinno tylko i wyłącznie odżywiać się mlekiem matki.

Po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca WHO zaleca rozszerzanie diety o produkty uzupełniające (kaszki, zupki mięsno-warzywne, owoce). Nie można jednak zarzucić malucha dużą ilością nowych pokarmów. Ma on jedynie próbować, poznawać nowe smaki i konsystencje. Ważne, by płynnie przechodzić od wyłącznego karmienia piersią do uzupełniania mlecznej diety innymi produktami.

Zobacz:  Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Około 12. miesiąca życia dziecka posiłki uzupełniające powinny stanowić zaledwie 1/3 dobowego wyżywienia. Zatem w dalszym ciągu mleko mamy jest najważniejsze. Do chwili, gdy zostaną wprowadzone nowe pokarmy, maluch ma prawo pić mleko mamy na żądanie.

W okolicach 24. miesiąca życia posiłki uzupełniające powinny stanowić już 2/3 dobowego wyżywienia, a mleko matki 1/3.

AMERYKAŃSKA AKADEMIA PEDIATRII zaleca karmienie piersią co najmniej przez 12 miesięcy.

EUROPEJSKIE TOWARZYSTWO GASTROENTEROLOGII, HEPATOLOGII I ŻYWIENIA DZIECI zaleca kontynuowanie karmienia piersią według potrzeb matki i dziecka, czyli tak długo, jak oboje tego potrzebują.

Na odstawienie karmienia piersią przyjdzie czas

Drogie Mamy, to Wy decydujecie, kiedy zakończyć karmienie.

Duża część kobiet kończy karmienie piersią dość szybko, ponieważ boją się, że później maluch nie będzie chciał dobrowolnie przestać. Przed oczami mają sześciolatka, domagającego się matczynej piersi. Nic bardziej mylnego. Proces karmienia kończy się zazwyczaj bardzo naturalnie. U każdego dziecka może nastąpić w różnym okresie, ale nie ma w tym nic złego. Pamiętajmy, że jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników, m.in. tempa rozwoju dziecka, stanu zdrowia, stanu emocjonalnego itp.

Najgorsze jest rozwiązanie siłowe.

Uciekanie przed dzieckiem i zakazywanie mu ssania piersi do niczego dobrego nie prowadzi. Maluch poczuje się urażony i odrzucony, bowiem ssanie piersi to nie tylko zaspakajanie głodu, ale też zaspokajanie poczucia bliskości.

Przyjdzie czas, że dziecko samo zrezygnuje.

niemowlak w garnku

Niemowlak, który zaczyna poznawać nowe smaki, „dorosłe” sposoby jedzenia i picia, a do tego jest zaabsorbowany otaczającym go światem, sam w końcu rezygnuje z maminej piersi. Przecież tyle ciekawych rzeczy dzieje się wokół niego. Leżenie przy piersi w jego mniemaniu może okazać się zwykłą stratą czasu.

Zdarza się, że dziecko w którymś momencie samo zaczyna odmawiać ssania piersi – zaciska usta lub odpycha pierś. Warto ten moment wykorzystać. Jest to bowiem znakomita okazja do płynnego i bezbolesnego (bynajmniej dla dziecka) zakończenie karmienia.

Są też niemowlęta, które nie wiedzą czego chcą.

Raz usilnie domagają się piersi, a innym razem wpadają w furię na jej widok. W takiej sytuacji lepiej, aby to matka wzięła sprawy w swoje ręce. Kiedy podejmie ona decyzję o odstawieniu od piersi i konsekwentnie się jej trzyma, maluch przyzwyczai się do takiego stanu, a ataki złości znikną.

Zobacz:  Czym są pneumokoki? - objawy i leczenie

Istnieje teoria, że najszybciej ze ssania piersi rezygnują brzdące, którym nikt nigdy tego nie ograniczał.

Wynika to z możliwości samodzielnego decydowania i poczucia niezależności. Zdarza się, że po upływie jakiegoś czasu odstawione od piersi dzieci ponownie się jej domagają. Jest to raczej potrzeba upewnienia się i sprawdzenia, czy nadal mają prawo do tego typu bliskości. Najlepszym rozwiązaniem jest spełnienie prośby dziecka – im szybciej to zrobimy, tym szybciej przestanie być ona ponawiana.

Jakie korzyści niesie za sobą karmienie piersią?

Dla dziecka:

  • wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i intelektualny dziecka oraz na jego stan psychiczny i emocjonalny;
  • oddziałuje na funkcje organizmu ważne w dorosłym życiu;
  • maluchy karmione piersią są pewniejsze siebie, łatwiej nawiązują kontakty, chętniej odkrywają świat i odważniej idą przez życie, są bardziej samodzielne i zrównoważone emocjonalnie;

Dla matki:

  • zaspokaja emocjonalną potrzebę bliskości z dzieckiem oraz potrzebę fizjologiczną – tak długo, jak utrzymuje laktację, potrzebuje „ssaka”, który to mleko wypije;
  • karmienie piersią sprzyja osiągnięciu i utrzymaniu upragnionej szczupłej sylwetki;
  • kobiety, które długo karmiły piersią, rzadziej chorują na osteoporozę.



Czy karmienie piersią ma wpływ na późniejszy wygląd biustu?

Wiele kobiet rezygnuje z dłuższego karmienia piersią właśnie z tego powodu. Czy ich obawy są uzasadnione? Jak wykazują najnowsze badania, opublikowane w Aesthetic Surgery Journal, długie karmienie piersią nie przyczynia się do poporodowej obwisłości piersi.

Najczęstsze powody obwisłości i wiotkości piersi to:

  • okres ciąży i związane z nią nadmierne rozciągnięcie tkanek;
  • przyrost wagi w trakcie ciąży;
  • kolejne ciąże;
  • palenie papierosów;
  • zła dieta karmiącej piersią;
  • późny wiek ciężarnej.

W okresie laktacyjnym warto odpowiednio dbać o piersi, olbrzymie znaczenie ma właściwy dobór biustonosza. Natomiast po zakończeniu karmienia warto wesprzeć się masażami, ćwiczeniami i kosmetykami, przeznaczonymi specjalnie do tej części ciała. Świetnym sposobem na ujędrnienie piersi jest regularne wykonywanie „damskich pompek”.

Jak długo mleko matki jest pełnowartościowe?

Często powielanym mitem jest stwierdzenie, że mleko po pewnym czasie traci swoje wartości odżywcze. Nic bardziej błędnego. Skład mleka dostosowuje się w optymalny sposób do potrzeb rosnącego dziecka. Mleko mamy zawiera całą masę substancji przeciwinfekcyjnych, które stymulują system odpornościowy dziecka i zapewniają mu długotrwałą ochronę. Nie ważne, czy mama karmi 6 miesięcy, rok czy dwa lata. Jej mleko zawsze zawiera odpowiednią ilość cennych składników odżywczych, dostosowując ich ilość i jakość do rzeczywistych potrzeb dziecka.

Zobacz:  Co zabrać i spakować na wakacje z dzieckiem? - gotowa lista na podróże z niemowlakiem

Ważne! Żelazo z mleka kobiecego wchłania się w przewodzie pokarmowym dziecka w 50-75%, a z mleka modyfikowanego zaledwie w 2-6%.

Nie zapominaj o zdrowym odżywianiu!

Ważną rolę w produkcji mleka odgrywa sposób, w jaki się odżywiasz. Jeśli jesz niewłaściwie, nie dostarczasz sobie ani dziecku niezbędnych składników odżywczych.

soczyste jabłko

Pamiętaj, że dziecko wyciągnie z Ciebie to, co najlepsze, zwłaszcza jeśli Twoja dieta będzie uboga w składniki odżywcze. Odbędzie się to kosztem Twojego zdrowia, ponieważ organizm sięgnie po nagromadzone zapasy – priorytetem jest bowiem dostarczenie niezbędnych składników niemowlakowi.

Twoja dieta musi być racjonalna, zdrowa, urozmaicona i bogata w pełnowartościowe pokarmy. Powinnaś spożywać dużo warzyw i owoców, pokarmów bogatych w białka i dobre kwasy tłuszczowe. „Śmieciowe” jedzenie oraz posiłki bogate w tłuszcze i węglowodany proste nie są dobre dla Twojego mleka. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak powinna odżywiać się karmiąca mama?”.

Podsumowując

Mleko mamy jest absolutnie niezbędne w pierwszym półroczu życia malucha i co do tego wszyscy są zgodni. Po upływie tego okresu należy kontynuować karmienie piersią, zwłaszcza jeśli istnieje taka możliwość i obie strony wyrażają chęć. Stwarza to szansę na zbudowanie niezwykłej więzi pomiędzy matką a dzieckiem, która zaprocentuje w kolejnych etapach jego rozwoju. Nie warto martwić się, co będzie później, trzeba cieszyć się chwilą, która trwa.

Nie ma z góry założonego terminu, który określałby długość trwania okresu karmienia piersią. Autorzy licznych badań jednogłośnie twierdzą, że ta decyzja należy przede wszystkim do matki. Musisz wiedzieć, że karmiąc piersią, dajesz dziecku wszystko, co najlepsze i w pełni zaspokajasz jego potrzeby.

Zobacz także artykuł:


Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • jak długo karmić piersią
  • jak długo karmić piersią noworodka