Strona główna » Karmienie Piersią » Poduszka do karmienia – jak używać i dlaczego warto z niej korzystać?

Poduszka do karmienia – jak używać i dlaczego warto z niej korzystać?

poduszka rogal

Wśród wielu akcesoriów ułatwiających opiekę nad noworodkiem wyróżnić można między innymi cieszące się w ostatnich latach coraz większą popularnością specjalne poduszki do karmienia, które są prawdziwym hitem wśród rodziców nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czym one tak właściwie są, czy faktycznie warto w nie zainwestować i w jaki sposób wpływają one na wygodę karmienia dziecka.


Czym jest poduszka do karmienia?

Poduszka do karmienia to element, dzięki któremu zarówno mama, jak i dziecko są w stanie przyjąć odpowiednią pozycję nie tylko podczas karmienia piersią, ale także za pomocą butelki. Wyróżnia się ona specjalnie wyprofilowanym kształtem, za sprawą którego określana jest ona również rogalem do karmienia. Wykonywana jest najczęściej z bawełny, a jej wypełnienie mogą stanowić różne materiały, przy czym najlepsze to te ekologiczne i naturalne.

Jakie są zalety korzystania z poduszki do karmienia?

Poduszki do karmienia zyskały swoją popularność przede wszystkim za sprawą wygody, jaką oferują zarówno dla mam, jak i maluszków. Pozwalają przybrać bowiem odpowiednią pozycję, która nie obciąża kręgosłupa, mięśni oraz stawów rodzica. Dodatkowo rogale do karmienia gwarantują:

  • ułożenie łokci mamy na odpowiedniej, naturalnej wysokości oraz uwolnienie jej dłoni,
  • poczucie bezpieczeństwa dla dziecka, gdyż są one miękkie i przyjemne w dotyku,
  • możliwość wykorzystania ich na wiele różnorodnych sposobów, nie tylko podczas karmienia dziecka, na przykład jako ochraniacz czy otulacz dla maluszka, czy podparcie dla pleców mamy.

Jakie są rodzaje poduszek do karmienia?

Poduszki do karmienia dostępne są na rynku w kilku wariantach do wyboru. Wyróżnia się wobec tego:

  • klasyczne rogale do karmienia w kształcie litery C lub U,
  • poduszki anatomiczne, które mają najczęściej kształt prostokąta,
  • zapinane poduszki do karmienia.

Przy czym największą popularnością cieszą się pierwsze z nich ze względu na swoją prostą budowę i możliwość zastosowania także w wielu innych sytuacjach.

Na co dodatkowo zwrócić uwagę, kupując rogale do karmienia?

Przy zakupie poduszki do karmienia warto nie tylko zwrócić uwagę na jej rodzaje, ale także takie elementy jak:

  • materiał, z jakiego jest ona wykonana – najlepiej, aby była to miękka i przewiewna bawełna,
  • rodzaj wypełnienia – najbezpieczniejsze i najhigieniczniejsze jest to naturalne,
  • możliwość zdjęcia zewnętrznego pokrowca i wyprania go w pralce,
  • możliwość regulacji ilości wypełnienia, pozwalająca na dostosowanie twardości poduszki do wieku maluszka i jego wagi.

Te cztery elementy sprawiają, że wybrana poduszka do karmienia będzie nie tylko gwarantować podczas jej użytkowania wygodę dla mamy, ale także bezpieczeństwo dla noworodka.

Jak używać rogali do karmienia?  Poznaj 3 pozycje do karmienia

Wygoda karmienia noworodka z zastosowaniem rogali polega nie tylko na zapewnieniu odciążenia dla mamy, ale także możliwości przybrania przez nią różnych pozycji. Najczęściej wśród metod na to, jak używać poduszki do karmienia, wymienia się więc trzy poniższe.

Pierwsza z nich — klasyczna metoda polega na przyjęciu wygodnej pozycji na kanapie czy innym meblu zapewniającym podparcie dla pleców, ułożeniu stóp na podłodze, a następnie położeniu poduszki do karmienia na kolanach, tak aby jej końce okalały talię i były skierowane w stronę pleców. Dziecko w niej układane jest natomiast w pozycji, w której jego brzuszek skierowany jest do brzucha mamy.

Druga pozycja, określana jako karmienie spod pachy, opiera się na tej samej zasadzie jak powyższa, z wyjątkiem ułożenia rogala do karmienia, którego końce znajdują się nad kością biodrową. W tej pozycji nóżki dziecka znajdują się pod pachą, a jego twarz zwrócona jest do boku mamy.

Trzecia pozycja to leżąca, w której mama leży na boku, obok niej ułożona jest poduszka, w której zagłębieniu znajduje się dziecko. Najczęściej stosowana jest ona podczas karmienia w ciągu nocy.

Gdzie można znaleźć dobrej jakości rogale do karmienia?

Aby poduszki do karmienia spełniały w 100% swoją funkcję, powinny być wykonane z odpowiednich materiałów oraz cechować się właściwymi wymiarami. Dlatego też polecamy rogale do karmienia w Malulu. Modele dostępne w tym sklepie przede wszystkim spełniają oba te warunki, a do tego oferowane są w wielu kolorach do wyboru, które pozwalają je bez problemu dobrać do kolorystyki pokoiku maluszka czy pozostałej wyprawki dziecięcej. Dodatkowo wszystkie z nich posiadają certyfikat Oeko Tex Standard 100 w klasie 1, co oznacza, że są w pełni bezpieczne dla noworodków i mogą mieć kontakt z ich delikatną skórą od pierwszych dni życia.

Podsumowując, poduszki do karmienia to element, którego nie powinno zabraknąć w każdej wyprawce dziecięcej. Dzięki nim mamy zapominają bowiem o uporczywych bólach pleców, ramion i karku. Dodatkowo ich zastosowanie znacznie ułatwia karmienie niemowląt nie tylko piersią, ale także butelką, a one same mogą być wykorzystywane nie tylko podczas pory karmienia.